Ekonomi

Ziraat Bankası Emekliye Kredi Yaş Sınırı

Ekonomik gereklilikler nedeni ile hayatın belirli dönemlerinde nakit ihtiyacının karşılanabilmesi için bankalardan kredi çekme eyleminde bulunulabiliyor. Vatandaşın ani nakit ihtiyaçlarını belirli komisyon ve faiz oranları alarak karşılayan bankalar, farklı ihtiyaçlara yönelik olarak farklı kredi seçenekleri sunuyor. Bu çerçevede de emekli kredi son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Ancak emeklilik yaşının yüksek olması, emekli aylığı alan kişilerin bankalardan alacakları kredilerde yaş problemi ile karşı karşıya kalabilme olasılığını doğuruyor. Bu kapsamda da Türkiye’ de emekliler tarafından en sık kullanılan bankaların başında, kamu bankası olması sebebi ile Ziraat Bankası gelirken, emekliler kredi çekim işlemlerinde Ziraat Bankası emekliye kredi yaş sınırı konusunu merak edebiliyor.

 Ziraat Bankası Emekli Kredisi Yaş Sınırı Neden Var?

Önceki dönemlerde emekli maaşı alan kişilerin Ziraat Bankası emekli kredisi çekmek istedikleri zaman yaş sınırı 60 yaşta bulunuyordu. Bu yaş sınırı bankanın vatandaşa vermiş olduğu kredinin ödemelerini sorunsuz şekilde alabilmesi ve kişinin yaştan kaynaklı olarak vefatı sonucunda geri ödeme konusunda yaşayabileceği sorunları önlemek amacı ile uygulanıyor. Kredi çekimindeki bu yaş sınırı, ülkedeki mevcut ömür (yaş) ortalamasına göre belirleniyor. Bu yüzden de bankanın emekliye kredi uygulamalarında uyguladığı yaş sınırları dönem dönem değişikliğe uğruyor.

Ziraat Bankası Emekliye Kredi Yaş Sınırı Ne Kadar?

Ziraat Bankası tarafından uygulanan emekliye yaş sınırı ‘70 yaş’ olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede de 70 yaş ve üzeri olan emeklilerin, emekli maaşı almaya devam etmeleri halinde bankanın sunmuş olduğu cazip kredi seçeneklerinden faydalanabilme imkanı bulunuyor. Ziraat Bankası kredi çekme yaş sınırları 18 yaş ile başlarken, 70 yaş’ a kadar çıkmaktadır. Bu yüzden de 70 yaş üzerinde olan emeklilerin Ziraat Bankası’ ndan emekliye özel kredi paketlerinden birisinden faydalanabilmesi için kefil desteği gereksinimi bulunuyor.

Ziraat Bankası Emekli Kredisi Çekim Koşulları

Ziraat Bankası’ ndan emekli kredisi çekebilmek için kanuni olarak belirlenmiş olan belirli kredi şartlarına uygun olması gerekliliği bulunuyor. Buna göre emeklinin bu kredilerden faydalanabilmesi için;

  • Akli dengesine sahip olması,
  • Bankacılık işlemlerinde eksi puan yaratacak problem yaşamamış olması,
  • Yaşı dolayısı ile hayati risk taşıyan rahatsızlığa sahip olmaması,
  • Daha önce çekmiş olduğu kredilerin ödemesinde problem yaşamamış olması,

Gibi şartlara sahip olması gerekmektedir.

70 Yaş Üstü İçin Emekli Kredisi Çekme

Emeklilerin ani nakit ihtiyaçları için Ziraat Bankası emekliye kredi yaş sınırı 70 yaş olduğundan, 70 yaş üzeri olan vatandaşlarda kefil gerekliliği bulunuyor. Ziraat Bankası koşulları çerçevesinde 70 yaş ve üzerinde bir yaşta olan vatandaşlar ‘riskli müşteri’ sınıfında yer almaları nedeni ile kredi çekiminde özel şartlara tabi tutuluyor. Ancak bu şartlar sadece emekli maaşı olan ve bankacılık sektöründeki sicili temiz olan vatandaşlar için bir uygunluk olarak görülüyor ve emekli maaşı olmayan ve sicili kötü olan 70 yaş üzeri emeklilerin kredi çekebilme şansları bulunmuyor. 70 yaş ile 75 yaş aralığında olan emeklilerde kredi çekimi için kefil ve gayrimenkul ipoteği talep edilirken, 75 yaş üzeri olan emeklilerde ise 2 adet kefil ve gayrimenkul ipoteği talep ediliyor. 80 yaş ve üzeri emekliler için ise Ziraat Bankası emekli kredisi hizmetlerinden yararlanabilme imkanları oldukça düşüktür ve bu kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları genel olarak olumsuz yanıt almaktadır.

Önemli Not: 70 yaş ve üzerindeki yaşta olan emeklilerin çekecekleri kredilerde taksit sayısı en fazla 48 aya kadar çıkabiliyor. Eğer 75 yaş ve üzerinde yaştaysa emeklinin gerekli koşullara uygunluğu halinde en fazla 12 aya kadar vadeli bir kredi çekebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu