Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Zeytinyağının saça faydaları! Zeytinyağı saça nasıl uygulanır?

Zeytinyağının saçlara faydası birçok uzman tarafından kanıtlanmıştır. Peki, zeytinyağı kullanımının saça faydaları nelerdir? Bu yazımızda zeytinyağının saça faydalarından ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.
Eklenme:
 Zeytinyağının saça faydaları! Zeytinyağı saça nasıl uygulanır?

Yemeklerde, salatalarda kullanılan zeytinyağı, mutfakların olmazsa olmazıdır. İnsan vücuduna sayılamayacak kadar faydası olan doğal ve lezzetli bir besindir. Zeytinyağını sadece yemek olarak tüketecek bir besin gibi düşünmeyin. Faydaları sadece vücuda değil aynı zamanda saçlar üzerinde de çok fazladır.  Bundan sonra saçlarınıza uygulayarak inanılmaz faydalarını görmeye başlayacaksınız. Bu içeriğimizde, “zeytinyağının saçlara faydaları nelerdir?” sorusunu inleyeceğiz. Bu bilgiler yapılan klinik test sonuçları ile kanıtlanmış faydalardır. Saçlarınızla ilgili yaşadığınız daha büyük problemleri çözüme kavuşturmak için doktorunuzdan veya saç bakım uzmanından yardım alabilirsiniz. Zeytin yağının saça faydaları şöyle;

Zeytinyağı Kepeği Yok Eder

Kepek sorunu, özellikle başta erkekler olmak üzere, kadınların da en çok şikâyetçi oldukları konulardan biridir. Zeytinyağı ve limon suyu karışımı ile elde edeceğiniz basit bir maske ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı miktarda limon suyu ve zeytinyağını karıştırın, nemli saçlara masaj yaparak uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra şampuan yardımı ile saçlarınızı yıkayın. Limon, kepeği giderme becerisine sahip iken zeytinyağı ise saç derisini yumuşatarak kepeği yok eder. Bu karışımı haftada 1 kere uygulamanız kepek sorunundan kurtulmak için yeterlidir.

Saçlarını Kolay Şekil Almasını Sağlar

Zeytinyağı, sadece mutfaklarda yemeklere lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda banyoda da saçların beslenmesine ve canlanmasına da yardımcı olur. Saçların şekil almamasının birçok farklı nedeni vardır. Çok fazla işlem görme sonucu saçların kırılması, dış etkenler ve kullanılan kimyasal ürünler, bu sorunun en büyük sebeplerinden biridir. Zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yaparak bir süre bekleyin. Saçları derinlemesine besleyerek kolay şekil almasını sağlayacaktır.

Saçların Uzamasını Hızlandırır

Saçların uzamamasının nedenlerinden bazıları vitamin eksiklikleri, genetik problemler ve dış etkenlere maruz kalmasıdır. Genetik problemler için genel doktor müdahalesi dışında yapılacak bir şey yoktur. Ancak diğer sebeplerden dolayı saçlarınız uzamıyorsa, bunun çözümünü de zeytinyağında bulabilirsiniz. Yavaş uzayan saçları hızlandırmak için nemli saçlarınıza yarım çay bardağı kadar zeytinyağı ile masaj yapın. Daha sonra 30 dakika beklettikten sonra şampuan yardımı ile saçlarınızı yıkayın. Haftada 1 uygulayacağınız bu işlem sayesinde zeytinyağı saçın nem oranını dengelemeye başlar ve saç telleri hızla uzamaya başlar.

Saçları Güçlendirir ve Parlamasını Sağlar

Her insan saçlarının sağlıklı ve aynı zamanda parlak olmasını ister. Günün getirdiği stres ve buna ek olarak dış etkenlerin birleşmesi, saçların matlaşmasına ve buna bağlı olarak gücünü kaybetmesine sebep olur. Bu sorun ile başa çıkmak için yine zeytinyağının mucizelerinden faydalanabilirsiniz. A ve E vitamini ile antioksidan açısından zengin olan zeytinyağını, haftada 1 kere saçlarınız nemli iken masaj yaparak uygulayıp en az yarım saat bekledikten sonra şampuan ile yıkayın. Bu işlemi birkaç defa tekrarladığınızda farkı net bir şekilde göreceksiniz.

Saç ve Saç Derinizi Besler Güçlendirir

Sağlıklı olmayan saçlar, insanların en sık şikâyet ettiği konuların başında gelir. Gün içinde yaşanılan stres, dış etkenler ve hayat akışının düzenli gitmemesi, sağlık problemleri gibi etkenler saçların sağlıklı görünümüne engel olabilir. Zeytinyağı ile saçların sağlığına kavuşması mümkün hale gelebilir. Saçlarınızda sağlık problemi yaşıyorsanız, yapmanız gereken işlemlerden biri nemli saçlarınıza zeytinyağı ile masaj uygulayarak hem saç hem de saç derisinin güçlenmesini sağlamak olacaktır.

Zeytinyağı Saçınıza Parlaklık Kazandırır

Saçlar, dış etkenlere maruz kaldığında ve kullanılan bazı işlemler nedeniyle matlaşmaya başlar. Özellikle de sık boya yapan ve düzleştirici kullanan kadınlarda bu sorun gözle görülür bir hal alır. Bu sorun, saçların matlaşmasıyla birlikte bir de sağlıksız görünümü tetiklemektedir. Bunun önüne de zeytinyağı ile geçebilirsiniz. Zeytinyağı kullanarak saç diplerine ve uçlarına yapacağınız masaj sayesinde zarar görmüş tabaka onarılır ve böylelikle saçlar yeniden eski parlak haline kavuşur.

Zeytinyağı Saçın Nem Oranını Dengeler

Saçların nemsiz olması veya yeteri kadar nem miktarına sahip olmaması cansızlık, matlaşma, dökülme, kepek, kırılma ve daha birçok sorunu beraberinde getirebilir.  Tüm bu sorunların hepsinin çözüm yolu zeytinyağıdır. Zeytinyağının içindeki eşsiz vitaminler ve mineraller saçlarınızın ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlayarak yeniden sağlıklı hale gelmesini sağlar.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Vajina sağlığını olumsuz etkileyen yiyecekler
23 10 2020 - 10:27
Hamilelerin uzak durması gereken meyveler
22 10 2020 - 14:34
Doğal saç bakım yağları ve faydaları
22 10 2020 - 13:27
Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve
22 10 2020 - 10:21
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Yorum Yap