Nedir?

Zerdeçal Nedir? Nasıl Kullanılır? Yararları ve Zararları Nelerdir?

Köri baharatına rakip olarak gösterilen zerdeçal; Hindistan ve Çin mutfağında sıkça kullanılmaktadır. Tıp dünyasında da birçok tedavide kullanıldığı bilinmektedir. Kanserojen içeren kimyasal maddeler üzerinde etkilidir. Bu maddelerin etkisini neredeyse sıfıra indirir, bu yüzden kanser tedavilerinde de kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar zerdeçalı sık tüketen kişilerde, kansere yakalanma oranının çok düşük olduğunu saptanmıştır.

Zerdeçal Nedir?

Büyük yapraklı, sarı çiçekli, zencefilgiller ailesine mensup çok yıllık otsu bir bitki olan zerdeçal; Hint safranı, turmeric, zerdeçap, zerdeçöp ve kurkuma olarak ta bilinir. Safran bitkisi kadar değerli olmasa da en az onun kadar faydalıdır. Güney Asya hariç; Çin, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’te sıkça yetiştirilir ve yetiştirmesi zor olan bitkiler arasında yer alır. Bunun nedeni sabit sıcaklığı sevmesidir. Neredeyse dünyanın her yerinde satılmaktadır. Zerdeçal bitkisi yaklaşık 1 metreye kadar uzayabilir. Ülkemizde sadece Ege ve Akdeniz bölgelerinin bazı şehirlerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.  Zerdeçal içerisinde; demir, potasyum, magnezyum, C ve B6 vitamini bulunur.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Safra taşınız veya safra kesesiyle ilgili bir hastalığınız var ise, zerdeçal kullanmak riskli olabilir. Hamileler, şeker hastalığı olanlar ve emziren kadınlar kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçları sürekli kullanmak zorunda olanlar zerdeçal kullanırken dikkat etmelidir. Bir takım kanser türlerine sahip olanlar (meme, rahim ve yumurtalık kanseri) kullanırken dikkatli olmalıdır. Fazla tüketildiğinde kusma ve bulantı yapabilir. Sarılık hastalığınız var ise doktor kontrolünde kullanmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu