Zencefilin Faydaları

NAVİGASYONZencefil Nedir?Zencefilin Besin DeğerleriZencefilin Faydaları Zencefil, bulantıyı ve acıyı hafifletme özellikleri için kullanılan en eski baharatlardan biridir. Aynı zamanda kemik sağlığını iyileştirmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur. Zencefil; kanseri önlemek, solunum sistemini iyileştirmek, sindirim sistemini uyarmak, gaz problemini azaltmak ve artrit tedavisi için faydalıdır. Obezitenin azaltılması için yardımcı ve menstruasyona bağlı ağrıyı hafifletmek için de etkilidir. Zencefil Nedir? […]

17.05.2018 - 22:54
17.05.2018 - 23:02
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Zencefil, bulantıyı ve acıyı hafifletme özellikleri için kullanılan en eski baharatlardan biridir. Aynı zamanda kemik sağlığını iyileştirmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur.

Zencefil; kanseri önlemek, solunum sistemini iyileştirmek, sindirim sistemini uyarmak, gaz problemini azaltmak veartrit tedavisiiçin faydalıdır.Obeziteninazaltılması için yardımcı ve menstruasyona bağlı ağrıyı hafifletmek için de etkilidir.

Zencefil Nedir?

Zencefil, kökleri baharat olarak kullanılan bir çiçekli bitkidir. Birçok formda, taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş halde baharat, çay ve meyve suyu şeklinde tüketilebilir. Bazı yerlerde, zencefilli bira ve şarap gibi tatlı ve alkollü içeceklerde de kullanılır.
Günümüzde zencefil, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından güvenli gıdalar listesine alınmıştır ve sıklıkla öksürük şurupları gibi acı ilaçların tadını maskelemek için kullanılmaktadır.

Zencefilin Besin Değerleri

Zencefilden elde edilen faydanın çoğu, içinde gingerol adı verilen aktif bir bileşenin varlığından kaynaklanır. Karbonhidratlar, diyet lifi ve protein bakımından da zengindir. Mineraller bakımından zengindir, içerisinde sodyum, demir, potasyum, magnezyum, fosfor ve çinko mineralleri bulunur. İçindeki vitaminler ise C vitamini, folat, B6 vitamini, riboflavin ve niasindir.

İçerisinde pantotenik asit, beta-karoten, kapsaisin, kurkumin, kafeik asit ve salisilat gibi birçok antiinflamatuar ve antioksidan bileşik bulunmaktadır. Ayrıca, zencefildeki shogaol, zerumbone, terpenoidler, flavonoidler, paradol ve zingerone gibi aktif bileşiklerin varlığı birçok açıdan fayda sağlar.

Zencefilin Faydaları

Çalışmalar zencefilin hamileliğe bağlı sabah bulantıları ile bulantı ve kusmayı tedavi etmede yardımcı olduğu sonucunu göstermiştir. Aynı zamanda kara, deniz ve hava yolculuklarında oluşanbaş dönmesi, bulantı ve kusma için de koruyucu önlem olarak kullanılmaktadır. Kemoterapi gören kanser hastaları, bulantı ve kusmalarını hafifleteceği için bu kökten yararlanabilirler. Herhangi bir yan etkisi olmaksızın ameliyat geçirmiş kişilerde de bulantıları tedavi eder. Ülseratif kolit veCrohn hastalığı, vücutta hasara yol açabilir ve huzursuz hissettirebilir. Bu sorunları tedavi etmek için de zencefil anti-inflamatuar özellikleri ile yardımcı olur.

Mide bulantısı ve kusma, migrene bağlı problemler arasında yer almaktadır. Zencefil, migren ve baş ağrılarını etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Zencefil, her yaşta soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla savaşmak için tavsiye edilir. Vücudu sıcak tutmak için çay olarak içilebilir. Zencefil çayı, terlemeyi uyararaktoksin atılımınısağlar tedaviye yardımcı olur.

Zencefil, sindirim sürecinin kolaylaştırıcısıdır. Yemek sonrası yükselen şeker seviyesini, düzenlemeye ve mideyi yatıştırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, yediğimiz gıdalardan besin ve mineral emilimini arttıran bir dizi bileşiğe sahiptir. Zencefil,tip 2 diyabetli kişilerdekan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

Zencefil, eski zamanlardan beri diyare tedavisi için mide spazmları ile onu uyaran ve gazı önlediği için kullanılmıştır. Çin’de, zencefil tozu ishali olanlara verilir ve bu geleneksel uygulama binlerce yıldır devam eder: Bilim adamları bu eski tedavilerin gerçekten bu durum için faydalı olduğu sonucuna varmışlardır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim