Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Zehirlenme nedir? Zehirlenme Türleri, Belirtileri Tedavi ve Korunma Yolları

Eklenme:
 Zehirlenme nedir? Zehirlenme Türleri, Belirtileri Tedavi ve Korunma Yolları

Her yıl mikroorganizmalar tarafından bozulan besinleri tüketen milyonlarca insan zehirlenme vakası ile karşı karşıya kalıyor. En tipik belirtileri kusma ve mide bulantısı olan zehirlenme vakalarının türleri, nedenleri, tedavisi ve korunma yolları hakkında tüm bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

zehirlenme nedir

Zehirlenme Nedir?

Zehirlenme nedir?

Bakteri ve virüs gibi etkenlerin vücut içerisine solunum ya da beslenme gibi yollarla girerek vücutta rahatsız edici etkiler yaratması ve bu etkilerin tedavi edilmezse ölümcül bir hal alması durumuna zehirlenme denir. En yaygın zehirlenme türü gıda zehirlenmesi olup, her durumda zehirlenmenin belirti vermediği unutulmamalı ve en ufak bir şüphede dahi acil şekilde uzman yardımı alınmalıdır.

Zehirlenme vakaları kimyasal ve ilerleyici bir reaksiyon olmasından dolayı acil müdahale gerektirir. Aksi takdirde kişide görülen zehirlenme belirtileri ölümcül bir boyut kazanır. Zehrin birçok farklı şekilde insan bedenine girebileceği unutulmamalıdır.

Zehirlenme Nedenleri

Yüksek oranda kimyasal toksik etki yaratan her madde ve durum zehirlenmeye yol açabilir. Buna örnek vermek gerekirse boya yapımı esnasında kullanılan tinerden, telefonlarımızdan yayılan radyasyona, bozulan yiyeceklerden bir böcek ısırığına kadar uzun bir liste oluşturulabilir.  Ancak zehirlenmenin günümüzdeki en yaygın nedenleri besinler ve ilaçlardır. Kirlenmiş su tüketmek, yüksek dozda ilaç alımı, kimyasallara maruz kalmış meyve-sebze tüketmek, zehirli mantar yemek gibi beslenme ve ilaç kaynaklı zehirlenme türleri oldukça riskli ve ölümcüldür.

zehirlenme nedir

Zehirlenme Nedenleri

Zehirlenme Türleri

Zehrin bulaşması için birçok yol olsa da genellikle zehir kişilere solunama, temas, enjeksiyon ya da sıvının sıçraması aracılığıyla infüze eder.  Yaygın zehirlenme çeşitleri ve bunlara yol açabilecek etmenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Temizlik amaçlı kullanılan kimyasal
 • Güzellik amaçlı kullanılan kozmetik ürünler
 • Bazı bitki, ot ve mantar türleri
 • Kömür tipi ısınmayla yayılan karbon monoksit gazı
 • Çiğ kalmış yemekler
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Yılan ya da böcek türleri

Zehirlenme Belirtileri

Zehirlenmenin kişiden kişiye farklılık gösteren belirtileri mevcuttur. Zehirlenmenin uzun ve yavaş bir süreç içerisinde gerçekleştiği durumlarda belirtiler kendini göstermeyebilir. Bu duruma fabrikada çalışan bir işçinin her gün zehirli gazlara maruz kalması verilebilir. Ancak genelde zehirlenme vakaları oldukça klasik semptomlar ile kendini göstermektedir. Zehirlenme belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanır:

 • Midede ağrı ve kramp
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Ateş yükselmesi
 • Kusma
 • İshal
 • Yüz ya da göz renginde değişim
 • Görmede bulanıklık
 • Yutkunma güçlüğü
 • Ağız içinde kuruluk hissi
 • Kaslarda zayıflık

Zehirlenmeden Korunma Yolları

Özellikle küçük yaşlardaki çocukları zehirlenmeden korumak adına ilaçların iyi saklanması ve erişebilecek yerler haricinde tutulması önemlidir. Yaz aylarında böcek ilacı hem ev ortamı için hem de şahsi olarak böcek ilacı kullanmak ısırma yoluyla geçecek zehri önleyebilir. Gıda zehirlenmesinden korunmak için güvenilir marka ve mekanlar haricinde yemek tüketimi yapılmamasına dikkat edilmelidir. Alının ürünler eğer çiğse iyi pişirilmeli, her ürünün son kullanma tarihi, saklama önerileri gibi paket bilgileri detaylı bir şekilde okunmalıdır. İlaç kullanan kişilerin doktor tavsiyesi üstünde doz alımından sakınmaları oldukça önemlidir. Mesleki seçimler de zehirlenmeden korunma amaçlı mümkünse dikkat edilmesi gereken bir husustur.

zehirlenme nedir

Zehirlenme Tedavisi

Zehirlenme Tedavisi

Gıda zehirlenmesi yaşadığından şüphe duyulan kişinin acil olarak tanı ve tedavi amaçlı hastaneye başvurması gereklidir. Hastanelerde konunun uzmanı kişilerce birtakım testler uygulandıktan sonra zehirlenme tedavisi yapılacaktır.

Tedavi  amaçlı gerginliği engelleyen yani sedatif etki yaratan ilaçlar ile kişiler yatıştırılabilir. Antioksidan yani zehirlenme karşıtı ilaçlar ile zehrin atılması ya da etkisinin tersine çevrilmesi sağlanabilir. Solunum yoluyla zehirlendiğinden şüphelenilen kişilerin ventilatör adı verilen bir cihaz yardımıyla solunum yollarının açılmasına sağlanabilir. Kan testi, karaciğer enzim testi, elektrokardiyak grafi gibi diğer birtakım testler de uzmanlar tarafından istenmesi olası testlerdir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap