Sağlık

Zehirlenme nedir? Zehirlenme Türleri, Belirtileri Tedavi ve Korunma Yolları

Her yıl mikroorganizmalar tarafından bozulan besinleri tüketen milyonlarca insan zehirlenme vakası ile karşı karşıya kalıyor. En tipik belirtileri kusma ve mide bulantısı olan zehirlenme vakalarının türleri, nedenleri, tedavisi ve korunma yolları hakkında tüm bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Zehirlenme Tedavisi

Gıda zehirlenmesi yaşadığından şüphe duyulan kişinin acil olarak tanı ve tedavi amaçlı hastaneye başvurması gereklidir. Hastanelerde konunun uzmanı kişilerce birtakım testler uygulandıktan sonra zehirlenme tedavisi yapılacaktır.

Tedavi  amaçlı gerginliği engelleyen yani sedatif etki yaratan ilaçlar ile kişiler yatıştırılabilir. Antioksidan yani zehirlenme karşıtı ilaçlar ile zehrin atılması ya da etkisinin tersine çevrilmesi sağlanabilir. Solunum yoluyla zehirlendiğinden şüphelenilen kişilerin ventilatör adı verilen bir cihaz yardımıyla solunum yollarının açılmasına sağlanabilir. Kan testi, karaciğer enzim testi, elektrokardiyak grafi gibi diğer birtakım testler de uzmanlar tarafından istenmesi olası testlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu