Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Zcash (ZEC) Nedir, Nasıl Alınır?

Son Güncelleme:
 Zcash (ZEC) Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin kullanıcılarının dahi anonimliğini garanti altına alması için defalarca kontrol gerçekleştirmesi gerekiyor fakat yine de tam gizlilik sağlamıyor. Anonim kalmaya sadece suçluların ihtiyaç duyacağını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Finansal gizlilik olmadığı için her yıl dünyada çok sayıda kaçırılma ya da soyulma hadiseleri yaşanıyor.

Aynı zamanda artık veri merkezli bir dünyada yaşıyoruz. Bu yüzden de en güvenli verinin finansal işlem verileri olması gerekiyor. Aksi takdirde kariyerimizden ilişkimize kadar pek çok şey olumsuz şekilde etkilenebilir.

Kripto paralar ise bu alanda ihtiyaçlarımızı karşılarken, daha önce incelediğimiz Monero ile şimdi bahsedeceğimiz Zcash anonimlik olunca en iyileri arasında yer alıyor. Peki Zcash nedir? Zcash nasıl alınır?

Zcash Nedir?

Zcash de Bitcoin gibi peer to peer (P2P) bir kripto para birimi fakat onun aksine, yani Bitcoin’in başaramadığı alanlarda gizliliğe, anonimliğe ve güvenli aktarımlara odaklanıyor.

Bir Bitcoin çatalı olarak ortaya çıkan ve 2016 Ekim tarihinde resmi çıkışını yapan Zcash, daha önce Zerocoin olarak biliniyordu. Zcash, göndericinin ve alıcının bilgilerini, iki taraf arasında yapılan aktarım miktarını koruyan özel bir kripto protokolüyle korunuyor.

Zcash’in açık kripto para projesinde zk-SNARK protokolü kullanılırken, bu şekilde gizlilik ve anonimlik güvence altına alınıyor.

Zcash Fiyatı ve Toplam Coin Miktarı

Bitcoin gibi toplam Zcash (ZEC) miktarı da 21 milyon coin olarak belirlendi ve POW Equihash algoritmasıyla madenciliği yapılıyor. Bu 21 milyon coinin 2032 yılına kadar kazılması beklenirken, yine Bitcoin’de olduğu gibi Zcash blok madenciliği ödülleri de her 4 yılda bir yarıya düşecek.

Şu anda piyasada yaklaşık 2.5 milyon kadar Zcash olduğu söylenirken, tek bir ZEC fiyatı ise yaklaşık 200 dolar civarında fakat fiyatlar devamlı değişiyor.

Zcash Nasıl Alınır?

Zcash bir altcoin türü ve altcoinleri gerçek para birimleriyle satın almak çok nadir gerçekleşir. Bu yüzden de BTC, LTC ya da ETH gibi birimleri Changelly, ShapeShift gibi kripto borsa platformlarında ZEC ile takas edebilirsiniz.

Changelly’i kullanmak oldukça basit. Tek ihtiyacınız olan şey Zcash paranızı alacağınız bir Zcash adresiyle, ZEC ile takas edeceğiniz BTC ya da diğer altcoinler. Ayrıca Changelly’nin yanı sıra Binance, Bitfinex, Kraken ve Bittrex’i de tercih edebilirsiniz. Cex’te ise doğrudan kredi kartıyla satın alım yapmak mümkün.

Zcash (ZEC) satın alma işleminizi tamamladıktan sonra paranızı bir kripto cüzdanında saklamanız gerekecek. Önerebileceğimiz cüzdanlar ise şu şekilde;

 • Mobil cüzdanlar – Coinomi, Jaxx
 • Tarayıcı cüzdanları – Jaxx
 • Masaüstü cüzdanlar – Jaxx
 • Donanımsal cüzdanlar – Ledger Nano S, Trezor

Zcash’in Geleceği

 • Zcash ilk çıktığında 3 bin doların üzerindeydi fakat birkaç hafta içinde, Ocak 2017 tarihinde 50 dolara kadar geriledi. Şimdi ise yaklaşık 180-200 dolar bandında ilerliyor.
 • Zcash’te anonim aktarımlar yapmak için en azından 8GB RAM’e ihtiyacınız var. Bu da günlük kullanıcılar için sorun yaratabiliyor. Anonim aktarımlar tamamen kullanıcı dostu hâle geldiğinde Zcash fiyatları da tavan yapabilir.
 • Zcash’in çekirdek teknolojisi olan zk-SNARK protokolü 2014 yılında ortaya çıkarıldı ve 2016’da da Zcash’e adapte edildi. Nispeten yeni bir teknoloji fakat zamanla çok daha iyiye gitmesi bekleniyor.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sigaraya zam mı geldi? 14 Mayıs yeni zamlı sigara fiyatları
14 05 2020 - 10:33
13 Mayıs evde bakım maaşı yatan iller! Evde bakım maaşı sorgulama ekranı
13 05 2020 - 11:41
Sigaraya zam geldi! 13 Mayıs Çarşamba yeni sigara fiyatları ne kadar?
13 05 2020 - 10:40
500 TL bayram harçlığı kimlere verilecek? 500 TL bayram harçlığı almak için şartlar
11 05 2020 - 15:52
11 Mayıs evde bakım maaşı yatan iller! Hangi illerde evde bakım maaşı yattı?
11 05 2020 - 10:49
Bim Aktüel 12 Mayıs 2020 Temizlik ve Kişisel Bakım Ürünleri Kataloğu
10 05 2020 - 16:36