Zcash Nedir? Zcash Neden Tercih Edilmeli?

NAVİGASYONZcash Nedir? Zcash Nasıl Alınır? Neden Zcash Tercih Edilmeli? Dijital teknoloji geliştikçe hayatın her noktasına doğrudan etkide bulunacak yeni terimler, yeni hizmetler ve yeni sektörlerle karşılaşılmaya devam ediliyor. 21. Yüzyıl dünyasını kasıp kavuran ve dünyada önemli bir kesimin yüksek kazançlar yakalamasını sağlayan kripto paralarda bunlardan birisi olurken, ekonomik anlamda gelecek dünyaya yön vereceği öngörülüyor. 2000’ li yıllarda trend haline gelmeye başlayan kripto paraların gelişimi başarılı oldukça, mevcut […]

06.04.2018 - 17:18
06.04.2018 - 17:20
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Dijital teknoloji geliştikçe hayatın her noktasına doğrudan etkide bulunacak yeni terimler, yeni hizmetler ve yeni sektörlerle karşılaşılmaya devam ediliyor. 21. Yüzyıl dünyasını kasıp kavuran ve dünyada önemli bir kesimin yüksek kazançlar yakalamasını sağlayan kripto paralarda bunlardan birisi olurken, ekonomik anlamda gelecek dünyaya yön vereceği öngörülüyor. 2000’ li yıllarda trend haline gelmeye başlayan kripto paraların gelişimi başarılı oldukça, mevcut ilgi de paralel olarak artıyor ki bu durumda piyasadaki çeşitliliği arttırıyor. Bu doğrultuda ortaya çıkan ve temel prensibi olarak ‘sıfır bilgi’ kriptografi anlayışı ile ekonomik anlamdaki işlem uygulamalarının tamamen daha özel ve daha mahrem kalmasına yardımcı olan ilk açık ve izin bulunmayan kripto para birimi olanZcashöne çıkıyor.

ZcashNedir?

Kripto para teknolojisine pek fazla hakim olmayan ve yeni başlayanlar tüm kripto para birimlerinin açık ve izinsiz olduğu yönünde bir düşünceye sahip olduğundan Zcash’ in farkının ne olduğunu tam olarak anlayamayabiliyor. Özellikle deBitcoingibi bir faktör günümüz dijital para piyasasını hakimiyeti altında tutarken, son derece olağan bir durum olan bu husus aslında yanlıştır. Çünkü BTC’ de işlemlerin anonim olmasından ziyade her işlemin geçmişi, blok zincir (Blockchain) isimli yapı üzerinde herkes tarafından rahatlıkla görülebiliyor. Bu işlemlere ilişkin olarak mahremiyet problemini ortaya çıkartan soruna yönelik olarak daZcashgeliştirilmiştir.

2016’ nın ekim ayında geliştirilerek, dijital kripto para piyasasına giriş yapan bu yenilikçi ve gizliliğin daha ağırlıklı olarak ön planda tutulduğu kripto para birimi, piyasada yer alan diğer dijital para birimleri tarafından kullanılan Blockchain yapısından farklı olarak kendisine özel ve daha yenilikçi bir protokol olan ‘zk-SNARK’ isimli protokolü kullanabiliyor. Bu protokolde işlemler arzuya göre gizli olarak tutulabiliyor. Ayrıca Zcash için dijital para birimi olarakZECkısaltması görülüyor. Tıpkı BTC gibi Zcash’ in kısaltması olması itibari ile internet üzerinde gerçekleştirilecek işlemlerde sıklıkla karşılaşılır.

Sistem yapısında özellikle gelişmiş şifre yapılanmasının daha da ileri seviyeye ulaştırılması hedefi ile finans işlemlerin geçerliliğinin mümkün olması konusunda sıfır bilgi yapısında çalışma gerçekleştiriyor. Böylelikle gerçekleştirilen işlemlere ilişkin olarak bilgilerin gizli kalmasını ve böylelikle de kullanıcıların gizliliğinin en yüksek seviyede oluşturulabilmesini mümkün kılıyor. BTC ile benzerlik taşıyacak biçimde Zcash yapısında 21 milyon coin üretimi gerçekleştiriyor. Sistem dahilinde işlemlerin gerçekleştirilmesindeki aşamalar olan işlenmesi ve doğrulanması konusunda da ‘Proof-of-Work’ yani iş kanıtı yapısını kullanıyor.

ZcashNasıl Alınır?

Son yıllarda sağladığı kazançları ve mevcut finans sistemine oluşturmuş olduğu alternatif yapısı ile daha yoğun ilgi gören kripto para piyasasının en önemli ve en büyük 20 kripto para biriminden birisi konumunda bulunanZcashkripto para biriminin market hacminin 520 milyon dolar seviyesini geçmiş durumda olduğu belirtiliyor. Günümüzde dijital dünyada kripto para birimlerine ilişkin alışveriş işlemlerinin gerçekleştirilebildiği popülaritesi yüksek ve güvenilir pek çok kripto para bozdurma platformunda işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi mümkün olabiliyor. Bu kapsamda daZcashalmaya da satma işlemlerinin yapılabileceği güvenilir platformlar arasında;

  • Bithumb,
  • Bittrex,
  • Poloniex,
  • Bitfinex,

Gibi dijitalkripto para birimlerine alışveriş imkanı sağlayan platformlar yer alıyor.

Dijital platform üzerinde yer alan veZcashsatışıgerçekleştiren platformlar üzerinden kolay bir şekilde alım işlemlerini gerçekleştirebilme imkanı bulunuyor. Dijital platform üzerinde yer alan bu kripto para borsa platformlarına standart üyelik işlemlerinin gerçekleştirilmesi, platformun talep ettikleri bilgilere göre farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde doğrudanZcashalmaişlemlerini TL ya da dolar gibi mevcut para birimleri üzerinden gerçekleştirebilmek mümkün olmadığından alımlarının BTC üzerinden gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Dünya genelinde BTC üzerinden Zcash alım işlemleri konusunda en güvenilir platformlardan birisi olarak Binance gösteriliyor. Ancak buradaki tercih tamamen kişiseldir ve arzuya göreZcashsatışıgerçekleştiren tüm borsalar üzerinden satın alımları gerçekleştirebilme imkanı bulunuyor. BTC alımlarının gerçekleştirilmesinin ardından BTC/ZEC işlem dönüşünün yapıldığı alandan istenen miktardaZECalımını gerçekleştirebilmek mümkündür.

NedenZcashTercih Edilmeli?

Günümüzde dijital platformlarda hakimiyeti ele geçiren ve mevcut finans sektörüne önemli bir alternatif oluşturarak büyüme yaşayan kripto para piyasasının en güçlü dinamiklerinden birisi olması ve gizlilik konusunda kendisine özel yapılanmaları bulunması nedeni ile hem kısa vadede hem de uzun vadedeZcashfiyatıartacağı yönünde önemli bir fikir birliği bulunuyor.

Özellikle de yapılanmanın arkasında bulunan hem açıktaki hem de dolaylı yoldan olan destekler, sağlam duruşunu ve güvenirliğini çok somut şekilde ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra gizliliğin daha fazla ön planda olması talebinin bulunduğu güvenilir ve kaliteli kripto paraların modern dünyada daha etkin bir şekilde kendisine yer edineceğini düşünen herkesinZcashve bu yapılanmaya benzer yapıda olan kripto para birimlerine daha yoğun şekilde ilgi göstermeleri tavsiye edilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim