Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yüz Şekline Göre Makyaj Teknikleri

Son Güncelleme:
 Yüz Şekline Göre Makyaj Teknikleri

Makyaj yaparken önemli olan noktalardan biri ise kendi yüz tipimizi tanımamız ve buna uygun bir makyaj yapmamızdır. Her kadın birbirinde eşsizdir ancak genelleme yaparsak 4 farklı yüz şekli sayabiliriz. Bu yüz şekilleri ise oval, kare, üçgen ve köşeli kenar olarak adlandırdığımız şekillerdir. Her yüz tipinin güzelliğini ortaya çıkarmak adına yapabileceğimiz farklı makyaj tipleri bulunmaktadır.

yüz şekilleri

 1. Oval Yüz

Oval yüz tipinde yanaklar oldukça düzdür. Alın ve çene kısmı ise birbirini dengeleyecek büyüklüktedir. Makyaj için en kolay yüz şekillerinden biri oval yüzdür.

Oval yüz şekline sahip kadınlar için fazla abartı bir makyaj gerekmemektedir. Bunu yerine uygulayacağınız doğal tonlardaki makyaj yüzünüzün güzelliğini ortaya çıkaracaktır. Yanaklardan elmacık kemiklerine doğru uygulanan bir allık, hafif göz makyajı ve etkileyici bir rimel uygulaması oldukça uygundur.

 1. Köşeli Yüz

Köşeli yüze sahip olan kadınların yüz hatları diğer yüz tiplerine biraz daha sert görünümlüdür. Bu nedenle kontörle beraber hatlarınızı yumuşatıp, elmacık kemiğinize sürdüğünüz bir allık ile yüzünü yumuşatabilirsiniz. Göz makyajı içinse kedi gözü oldukça uygundur.

 1. Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüze sahip kadınlar, olduklarından bir miktar daha kilolu görünebilmektedir. Bu nedenle yapılması gereken temel şey çene ve elmacık kemiklerine vurgu yapan bir makyajdır. Bununla beraber yapılacak olan koyu ve yoğun bir göz makyajı etkileyici olabilmektedir. Allık uygulaması ise üçgen şeklinde olursa daha köşeli bir görünüm elde edebilirsiniz.

 1. Üçgen Yüz

Üçgen yüze sahip kadınların yüzü genel olarak küçük görünmektedir. Bu sebepten dolayı yüzü oval olarak göstererek makyaj uygulamaları bu yüz tipi için uygun bir tercih olabilir. Doğal bir makyaj bu yüz tipi için idealdir.

 1. Uzun Yüz

Uzun yüze sahip olup beğenmeyen kadınlar için en doğru yöntem yüzü olduğundan daha kısa gösterecek makyajlardır. Allık uygulaması oval şekilde yapılmalı ve doğal tonlarda bir ruj sürülmelidir. Göz makyajı ise belirgin olmalıdır.

 1. Kalp Şekli Yüz

Kalp şeklindeki yüze sahip kadınlar oldukça sempatiktir. Bu sebepten dolayı yapılacak olan her makyaj, o kadını oldukça güzel gösterecektir. Ancak doğal bir makyaj yüz güzelliğini öne koyacağından önerilmektedir

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Kadınlarda Saç Rengi Nasıl Açılır?
10 12 2019 - 16:45
Peeling Nedir? Evde Doğal Yollarla Nasıl Peeling Yapılır?
11 11 2019 - 23:51
Kusursuz bir yüz için ihtiyacınız olan 5 cilt bakım tavsiyesi
10 09 2019 - 14:40
Küçük yöntemlerle günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz, sizi daha sağlıklı kılacak 4 tavsiye
3 08 2019 - 13:29
Saçlarınızı geri kazanabileceğiniz 3 etkili saç çıkarma yöntemi
1 08 2019 - 16:53