Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Çocukların Yürüteç Kullanmasının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Son Güncelleme:
 Çocukların Yürüteç Kullanmasının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bebeklerin yürümeyi öğrenmeye başladığı ilk zamanlar, aileler için yürüteç alınması konusunun gündeme başladığı dönemdir. Birçok ebeveynin bu dönemde ilk tercihi olan yürüteç kullanımı ise uzmanları ikiye ayıran bir tartışma konusudur. Çocukların yürümesi için yürüteç kullanmanın avantajları ve dezavantajları hakkında merak edilenleri ve bilinmesi gerekenleri bizden öğrenebilirsiniz.

yürüteç

Yürüteç (Örümcek) Nedir?

Yürüteç Nedir?

Bebek yürüteçleri, pusette taşıma evresi ile emekleme evresi arasındaki bir geçiş basamağı gibidir.

Yürüteç, çocukların yürümeye başlamasıyla birlikte bu gelişimi desteklemek için ailelerin tercih ettiği bir üründür. Genelde plastik olan bu ürünün birçok çeşit, renk ve tasarımı mevcuttur. Çocuğun oturduğu haznenin ön kısmında ellerin yaslandığı bir itme alanı ve altında itme etkisiyle yürütecin ilerlemesine yardım edecek tekerlekler bulunur. Birçok yürüteçte bebeğin düşmesini engelleme amaçlı emniyet kemeri bulunur.

Yürüteç Kullanmanın Faydaları

Bebeğin hareketlilik kazanmaya başladığı evrelerde özgürlük algısını olumlu yönde şekillendirecek olan yürüteçler, bu ürünün yardımıyla ailelerini takip edebilirler. Anneden destek almadan hareketlilik kazanan bebeğin merakı ve keşif isteği pekişir.

yürüteç

Yürüteç Kullanımı

Aynı şekilde ailenin de çocuğu sürekli taşıma ve takip görevinin ortadan kalkmasıyla kendine ayırdığı zaman genişler. Birçok anne bebeğini sürekli kontrol altında tutma gereksiniminden dolayı ev işleriyle dahi ilgilenemediğini belirtmekte ancak bebeğin yürüteçte geçirdiği zaman anne baba için bir kısmi özgürlük fırsatına dönüşmektedir.

Görüntüsü itibariyle oldukça renkli ve dikkat çekici olabilen yürüteç modelleri çocuğun gözüne oyuncak gibi görünür. Bu durum onun hem eğlenmesini hem de oyun oynamasını sağlar. Ekipman çeşitliliği sayesinde hareketliliğe karşı motivasyonu artan çocuk için gelişim sürecindeki bu basamak ilgi çekici bir hal alır. Yürüteç önüne eklenecek diğer objelerse ayakta durma esnasında bilişsel desteğin artmasını sağlar.

yürüteç

Yürüteç Kullanımının Faydaları

Yürüteç Kullanmanın Zararları

Bebek yürüteçle yürümeyi bir alışkanlık haline getirdiği takdirde gerçek yürüme eyleminde sorunlar yaşayabilir. Yapay bir destek almaya alışmış olan bebek için bu ekipmandan ayrılmak gerçek yürümenin zor bir aktivite olarak algılanmasına sebebiyet verebilir. Yani her ne kadar yürüteçle yürümek çocuğun gerçek yürümeyi daha iyi öğrenmesini sağlayacak, gibi bir inanç olsa da aslında bu yaygın bilgi doğruluk taşımaz.

Bebeğin motor gelişiminin en hızlı dönemlerden biri yürümeye geçiş evresidir. Bilişsel yetenekleriyle birlikte kas kuvveti ve dengesi de eş zamanlı olarak ilerleyen bebek için yürüteç kullanmanın zararları düşündürücüdür. Çünkü vücut ağırlığını sürekli yürütece veren bebek için desteksiz yürümede ağırlığı bacaklara aktarmak ve denge sağlamak oldukça zordur. Kas gelişimi için çocukların kendi vücut ağırlığını yere verebilmeye çabalaması ve farklı yönlere uzanarak ayakları arasında ağırlığını aktarabilmesi şarttır.

yürüteç

Yürüteç Kullanmanın Zararları

Yürüteç kullanmanın dezavantajları arasında sayılan bir diğer uzman görüşü de uzun süreli kullanımda yürütecin yapısından dolayı çocuğun bacaklarının çarpık olacağı yönündedir. Bacakları arasını ayrık tutan bebek için dik duruş güçleşir.

Bir diğer dikkat edilmesini gerektiren nokta yürütecin materyali olup bu konuda bilinçsizce seçim yapmak çocuğun kalitesiz plastik oyuncakların zararları altında kalmasına neden olacaktır.

Tüm bun yan etkiler düşünüldüğünde yürüteç ailelere korkutucu gelebilir ancak bu noktada önemli olan yürüteci bir alışkanlık değil yalnızca çok sık kullanılmayan bir oyun aracı olarak görmektir. Çocuğun dikkatini çekebilmek ya da farklı şekillerde dikkatini dağıtmak istenen zamanlarda başvurulabilecek olan yürütecin zararlı yönlerinden ziyade faydalarını sağlamak için gün içinde kullanım süresi ve sıklığına dikkat etmek şarttır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Yorum Yap