Sağlık

Çocukların Yürüteç Kullanmasının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bebeklerin yürümeyi öğrenmeye başladığı ilk zamanlar, aileler için yürüteç alınması konusunun gündeme başladığı dönemdir. Birçok ebeveynin bu dönemde ilk tercihi olan yürüteç kullanımı ise uzmanları ikiye ayıran bir tartışma konusudur. Çocukların yürümesi için yürüteç kullanmanın avantajları ve dezavantajları hakkında merak edilenleri ve bilinmesi gerekenleri bizden öğrenebilirsiniz.

Yürüteç kullanmanın dezavantajları arasında sayılan bir diğer uzman görüşü de uzun süreli kullanımda yürütecin yapısından dolayı çocuğun bacaklarının çarpık olacağı yönündedir. Bacakları arasını ayrık tutan bebek için dik duruş güçleşir.

Bir diğer dikkat edilmesini gerektiren nokta yürütecin materyali olup bu konuda bilinçsizce seçim yapmak çocuğun kalitesiz plastik oyuncakların zararları altında kalmasına neden olacaktır.

Tüm bun yan etkiler düşünüldüğünde yürüteç ailelere korkutucu gelebilir ancak bu noktada önemli olan yürüteci bir alışkanlık değil yalnızca çok sık kullanılmayan bir oyun aracı olarak görmektir. Çocuğun dikkatini çekebilmek ya da farklı şekillerde dikkatini dağıtmak istenen zamanlarda başvurulabilecek olan yürütecin zararlı yönlerinden ziyade faydalarını sağlamak için gün içinde kullanım süresi ve sıklığına dikkat etmek şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu