Yunanistan’ın başı da yangınlarla dertte: Atina Akropolis duman bulutlarıyla kaplandı

Yunanistan’ın birçok bölgesinde son günlerde artan aşırı sıcak nedeniyle çıktığı ifade edilen orman yangınları, yerleşim yerlerini korku içine düşürmeye başladı. Eğriboz’daki yangından yayılan duman bulutu, başkent Atina’ya kadar ulaşıp ülkenin sembollerinden biri olan Akropolis’i de sardı.

13.08.2019 - 18:22
13.08.2019 - 19:00
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Yunanistan’ın Eğriboz Yarımadası’nda Agriliça bölgesinde gece yarısından sonra aniden gittikçe büyüyen bir orman yangını başladı. Uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınamaması nedeniyle yakınlardaki bir manastır tahliye edildi. Yetkililer, bazı köylerin de tahliye edilebileceğini belirtirken, vatandaşlar tedbir amaçlı köy meydanlarında korku içinde bekledi.

Yangın söndürme uğraşları devam ederken dumanların, başkent Atina’ya sonra da Akropolis semalarına kadar ulaştığı belirtildi.

“Son saatlerde oluşan durum iyimser olmamıza izin vermiyor”

Eğriboz Eyalet Başkanı Fanis Spanos, bölgede esen şiddetli rüzgarlar ve arazinin itfaiye araçları için uygun olmaması nedeniyle söndürme çalışmalarının zorlukla sürdürüldüğünü ifade etti. Spanos, “Son saatlerde oluşan durum iyimser olmamıza izin vermiyor” dedi.

Öte yandan son iki günde Yunanistan’da birçok orman ve çalılık alanlarda da çok sayıda yangının çıktığı da biliniyor. Ülkenin turistik bölgelerinden olan Thanos Adası ve Thiva bölgesindeki iç karartıcı yangınları söndürme çalışmaları da hala devam etmekte. Yetkililer, henüz bu yangınların tam olarak neden çıktığına dair herhangi bir açıklama yapmamış olsa da vatandaşları orman yangınlarına sebep olmamaları adına uyarıyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim