1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Yumurtalık Kanserini Tanıyın
Yumurtalık Kanserini Tanıyın

Yumurtalık Kanserini Tanıyın

A+A-

Dünyadaki 75 kadından 1'ine yaşamları boyunca bir noktada yumurtalık kanseri teşhisi konur. Ulusal Yumurtalık Kanseri Koalisyonu'na göre, 35-74 yaşları arasındaki kadınlarda yumurtalık kanseri, kansere bağlı ölümlerin beşinci önde gelen nedenidir.

Yumurtalık kanserinin daha sonraki aşamalarında ne kadar ciddi olacağı göz önüne alındığında, hem önleyici bakım (fiziksel muayeneler, diyet ve egzersiz dahil olmak üzere, hem de toksinlerden kaçınma) artı yumurtalık kanserinin erken belirtilerini ve semptomlarını tanımayı öğrenmek son derece önemlidir.

Yumurtalık Kanserini Tanıyın

Yumurtalık kanserinin erken belirtileri nelerdir?

Erken evrelerinde over kanseri, belirgin semptomlara neden olmayabilir. İleri evreli over kanserinin semptomlara neden olma olasılığı daha yüksektir, ancak bunlar genellikle diğer sağlık problemlerine yanlış yönlendirilebilecek “spesifik olmayan semptomlar” olarak söylenir. Bir kadın yumurtalık kanseri semptomları yaşamaya başladığında, genellikle pelvik ağrı, şişkinlik, kabızlık, sık idrara çıkma ve diğer belirtileri içerir.

Yumurtalık kanseri tanısı alan ve hastalığın en erken evrelerinde tedavi edilen kadınların yüzde 90'ından fazlası en az beş yıl yaşar. Yumurtalık kanseri tedavisi kemoterapi, radyasyon ve bir veya daha fazla ameliyatı içerebilir. Doğal ilaçlar, (sağlıklı bir beslenme tarzı ve stres atmak gibi) iyileşme sırasında kadınların sağlıklarının desteklenmesine ve kanser tedavilerinin neden olduğu yan etkileri yönetmeye yardımcı olabilir.

Yumurtalık Kanserini Tanıyın

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Sadece kadınları etkileyen bir hastalık olan yumurtalık kanseri, yumurtalıkların içinde veya üstünde habis (kanserli) hücreler oluştuğunda meydana gelir. Yumurtalıklar, bir kadının rahminin her iki tarafında yer alan badem şeklinde organlardır. Yumurtaları depolar, salıverir, östrojen ve progesteron dahil olmak üzere kadın hormonları üretir.

Yumurtalıklarda üç tür hücre bulunur ve her hücre tipi potansiyel olarak farklı tipte bir kanserli tümör haline gelebilir. Kanserin başladığı hücre tipi, teşhis edildiği yumurtalık kanseri tipini belirler.

 • Epitelyal tümörler: (en sık görülen tip, vakaların yaklaşık yüzde 90'ını oluşturur) yumurtalıkların dış yüzeyini kaplar. Bu tümörler kanserli olmayabilir ve her zaman yayılmaz ya da hastalığa yol açmaz. Borderline epitelyal over kanserleri (atipik proliferatif seröz karsinom ve atipik proliferatif müsin karsinomu dahil) genç kadınları etkileme eğilimindedir ve genellikle hayatı tehdit edici olmayan yavaş büyüyen kanserlerdir.
 • Germ hücre tümörleri: Bunlar yumurta üreten hücrelerden başlar (ova denir). Yumurtalık kanserlerinin yüzde 2'sinden azı germ hücreli tümörlerdir. Bu kanser tipine sahip 10 hastadan yaklaşık 9'u tanıdan sonra en az beş yıl hayatta kalır.
 • Stromal tümörler: Bunlar yumurtalığı bir arada tutan ve dişi hormonları üreten yapısal doku hücrelerinden başlar. Yumurtalık kanserlerinin yaklaşık yüzde 1'i yumurtalık stromal hücre tümörleridir. Stromal tümörler genellikle diğer over tümörlerinden daha erken bir aşamada teşhis edilir. Bu tip yaşlı kadınlarda ortaya çıkma eğilimindedir ve genellikle anormal vajinal kanamaya neden olur.

Yumurtalık Kanserini Tanıyın

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanseri belirtileri başlangıçta hafif ve belirsiz olabilir, ancak hastalık ilerledikçe zamanla daha yoğun ve dikkat çeker hale gelir.

 • En yaygın yumurtalık kanseri belirtileri şunlardır:
 • Karın bölgesinde şişkinlik
 • Karın bölgesinde pelvik ağrı veya artmış basınç ve hassasiyet
 • Sık idrara çıkma veya birden idrara çıkma ihtiyacı hissetme
 • İştahsızlık ve bazen kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Kabız olma, gaz, mide veya mide ekşimesi dahil olmak üzere sindirim sorunları
 • Sırt ağrısı
 • Seks sırasında ağrı
 • Düzensiz adet dönemleri
 • Oluşan tümörün türüne bağlı olarak, yüz veya vücut kılları uzayabilir

Bir kadının yaşayabileceği en erken yumurtalık kanseri belirtisi nedir?

Over kanseri olan her kadın farklıdır ve kanserin tipine, evresine ve bulunduğu yere bağlı olarak benzersiz bir semptom seti yaşayabilir. Göze çarpan ilk yumurtalık kanseri belirtilerinden bazıları karın şişkinliği veya şişmesi, pelviste rahatsızlık hissi, hızlı bir şekilde tok hissetme, idrar belirtileri (aciliyet veya sıklık) ve bağırsak alışkanlıklarında açıklanamayan değişikliklerdir.

Over kanserinde ağrı sabit midir?

Karın ağrısı, pelvik bölge veya karın genellikle zamanla daha da kötüleşir ve daha da sabitleşir. Adet ağrısı veya mide ağrısı ile karışan hafif bir ağrı olarak başlayabilir, ancak birkaç ay veya daha uzun bir süre boyunca çok daha rahatsız edici hale gelir.

Granulosa hücreli tümörler (GCT) stromal hücre grubundaki nadir görülen over tümörleri aşağıdakileri içeren ek semptomlara neden olabilir:

 • Anormal uterin kanama
 • Endometrial hiperplazi tanısı (kanamaya neden olan uterusun kalınlaşması)
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Olağandışı vajinal salgılar
 • Testosteron artışı belirtileri (örneğin, yüzdeki kıllanma gibi erkek tipi özellikler)
 • Erkeklik özelliklerine sahip erken başlangıçlı ergenlik (yüzde 70-80)

Yumurtalık Kanserini Tanıyın

Yumurtalık Kanseri Nedenleri ve Risk Faktörleri

Vücudun bir bölümündeki anormal hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünde, genellikle tümörler oluşturan ve bazen vücudun diğer bölümlerine yayılan tüm kanser türleri gelişir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, birçok yumurtalık kanseri vakasının, yumurtaların yumurtalıktan uterusa gittiği bir çift tüp olan fallop tüplerinde başlayabileceğini göstermektedir.

Metastaz, kan dolaşımına veya lenf sistemine geçen ve vücudun diğer kısımlarına yayılan kanser hücrelerinin terimidir. Bazen kanserli hücreler, göğüsler veya kolon gibi vücudun diğer kısımlarından yayıldıysa (metastazlanmışsa) yumurtalıklarda bulunabilir. Bu, over kanseri sayılmaz, çünkü malignitenin orijinal bölgesi kanser türünü belirler. Yumurtalık kanseri, sindirim sisteminin veya pelvisin bölümlerine de yayılabilir.

Bir kadının epitelyal  over kanseri geliştirme şansını artırabilen, ancak germ hücreli tümörler ve stromal tümörler için riski arttırma olasılığı daha düşük olan bazı risk faktörleri belirlenmiştir. Yine de, bazı risk faktörleri bazı kanser vakalarına katkıda bulunabilse de, bazı kadınların neden yumurtalık kanseri geliştirdiği ve diğerlerinin neden gelişmediği tam olarak belli değil.

 • Yumurtalık kanseri risk faktörleri şunlardır:
 • Genetik eğilim
 • Meme, yumurtalık veya kolon kanserinin kişisel veya ailede görünmesi
 • 40 yaşın üstünde olmak. Çoğu yumurtalık kanseri vakası, 50-60 yaş arası kadınlarda görülür, ancak genç kadınlar da etkilenebilir.
 • Kısırlık
 • Fazla kilo
 • Sigara ve yüksek alkol tüketimi
 • 35 yaşından sonra çocuğu olan veya hiç çocuğu olmayan
 • Menopoz sonrası hormon replasman tedavisi (östrojenler dahil) alınması
 • Âdetin erken yaşta başlaması veya daha sonraki yaşlarda menopozun başlaması
 • Bazen sıhhi peçetelerde, diyaframlarda ve prezervatiflerde bulunabilen talk pudrası dahil, bazı kimyasallara ve toksinlere maruz kalma.

Yumurtalık Kanserini Tanıyın

Yumurtalık kistleri ile yumurtalık kanseri arasında bir bağlantı var mı?

Yaklaşık 3 santimetre küçük sayılan yumurtalık kistleri nispeten yaygındır ( polikistik over sendromu olan kadınlarda olduğu gibi ) ve çoğunluğu iyi huyludur (kanserli olmayan). Bununla birlikte, bir kadın 6 santimetreden daha büyük kistler geliştirirse ve çok sayıda adet döngüsü boyunca devam ederse veya çocukluk döneminde veya kistler daha az yaygın olduğunda menopozdan sonra gelişirse, bu daha fazla araştırılmalıdır. Bu kist türleri “anormal” olarak kabul edilir ve kanserli olmayabilir, ancak bazı durumlarda yumurtalık kanserine katkıda bulunabilir.

Yumurtalık Kanserini Tanıyın

Yumurtalık Kanseri Evreleşmesi ve Teşhisi

Amerikan Kanser Derneği, ABD'de her yıl yaklaşık 22.280 yeni yumurtalık kanseri vakasının teşhis edildiğini ve yıllık yaklaşık 14.240 kadının yumurtalık kanserinden öleceğini tahmin ediyor. Hemen tedavi edilen yumurtalık kanseri olan kadınlar (hastalık halen erken aşamalarındayken) hayatta kalma ve iyileşme şansları çok daha yüksektir. Fakat ne yazık ki, tüm vakaların sadece yüzde 20'si evre I veya II’ de erken teşhis edilir. Yumurtalık kanseri daha sonraki aşamalarında yakalandığı zaman, aşama III veya üstü anlamına gelir, hayatta kalma oranı yüzde 28 kadar düşük olabilir.

Evreleşme, hastalığın vücutta ne kadar büyüdüğünü ve yayıldığını gösterir. Kanserin “derecesi”, hücrelerin nasıl davrandığını ve ne kadar agresif bir şekilde büyüdüklerini tanımlamak için de kullanılır. Erken evreler genellikle cerrahi ve kemoterapi ile tedavi edilebilir. Daha sonraki aşamalar genellikle daha girişken tedavi ve sürekli izleme gerektirir.

Yumurtalık kanserinin evreleri, I ila IV arasında değişen Romen rakamları kullanılarak gösterilir. I kanserin yumurtalıklarla sınırlı olduğunu gösteren en düşük evre. Evre IV, en ileri seviyedir ve kanserin vücudun diğer bölgelerine yayıldığını gösterir.

Kanseri ilerletmek için kullanılan diğer faktörler şunları içerir: tümörün büyüklüğü (T), kanserin lenf bezlerine yayılıp yayılmadığı (N) ve kanserin uzak bölgelere yayılma (metastaz) olup olmadığı (M). Birinin yumurtalık kanserinin ne kadar ileri hale geldiğini açıklamak için T, N ve M rakamlar veya harfler verilir.

Örneğin, “evre 1, TI, N0, M0” olan yumurtalık kanseri, sadece yumurtalıkta (veya yumurtalıklarda) veya fallop tüplerinde bulunan ancak yakındaki lenf düğümlerine (N0) ya da uzaklara yayılmayan kanseri tarif eder.

“IVB, herhangi bir T, herhangi bir N, M1b” olan yumurtalık kanseri, dalak veya karaciğerin içine, retroperitoneal lenf düğümleri dışındaki lenf düğümlerine ve / veya dışındaki diğer organlara veya dokulara yayılmış kanseri tarif eder.

Yumurtalık Kanserini Tanıyın

Yumurtalık Kanseri Nasıl Saptanır?

Bir kadın, yıllık pelvik / vajinal muayene için doktorunu ziyaret ettiğinde, doktor herhangi bir anormallik arayacaktır. Bu rutin muayeneler sırasında anormallikler bulunursa, transvajinal ultrason ve / veya CA-125 adı verilen bir tümör marker kan testi de dahil olmak üzere yumurtalık kanserini teşhis etmek için daha ileri testler yapılır.

Yumurtalık kanseri olan bir kadını teşhis etmek için doktorlar, pelvik organlarınızı hissetmek için pelvik muayene, dış genital organların muayenesi (vajina ve serviks), ultrason veya BT taramaları ve kan gibi görüntüleme testlerini içeren test ve muayenelerin bir kombinasyonunu kullanabilirler.

Bir kan numunesi üzerinde bir CA-125 değerlendirmesi yapılır ve kandaki CA-125 konsantrasyonunu ölçer. CA-125, kanser hücreleri ve bazen de kanserli olmayan iltihaplı hücreler tarafından salgılanan bir proteindir. Bazen bir kadın yüksek CA-125 seviyelerine sahip olabilir, ancak kanseri olmayabilir, bu yüzden bu tanı sisteminin sadece bir kısmıdır, ancak tek başına kanserli bir kadını teşhis etmek için kullanılamaz.

Bazen bir overin çıkarılması için ameliyat yapılırsa, doktor overin sağlığına bağlı olarak over kanseri tanısı koyabilir.

Tek başına yapılan bir pap testi, over kanserini tespit etmeyecektir. Pap rahim ağzı kanseri taramasını test eder, ancak size yumurtalık kanseri olduğunuzu söylemez. Ancak bu testler anormallik belirtilerini tespit etmek için kullanılabilir, ancak normal pap testi olan kadınlar hala yumurtalık kanseri olabilir.

Yumurtalık Kanserini Tanıyın

Yumurtalık Kanseri İçin Geleneksel Tedavi

Yumurtalık kanseri genellikle jinekologlar (kadınların üreme sağlığı konusunda uzmanlaşmış) ve onkologlar (kanser tedavisinde uzmanlaşmış) tarafından teşhis ve tedavi edilir. Doktorlar genellikle yumurtalık kanserini yönetmek için aşağıdaki tedavi yaklaşımlarını kullanır:

 • Kemoterapi: Kemoterapi hızla büyüyen ve bölünen hücreleri hedef alır. Yumurtalık kanseri için standart tedavi, ameliyatın (mümkün olduğunca kanserin cerrahi olarak çıkarılması için) ardından altı tur kemoterapi kombinasyonundan oluşur. Maalesef, kemoterapi hızlı bir şekilde bölünen ve yaygın yan etkilere ( mide bulantısı, hazımsızlık, ishal, saç dökülmesi, düşük bağışıklık fonksiyonu, yorgunluk ve anemi gibi ) neden olan birçok sağlıklı hücreyi de yok edebilir.
 • Hormon tedavisi: Büyümelerini teşvik eden hormonları keserek tümörleri küçültmeye yardımcı olur.
 • Radyasyon tedavisi: Tümörleri küçültmek için kullanılır.
 • Hedefli ilaç tedavileri veya immünoterapi: Genellikle ileri evre kanserleri tedavi etmek ve spesifik hücreleri hedef alarak çalışmak için kullanılır.
 • Cerrahi: Yumurtalık kanseri teşhisi konan kadınların çoğunun en az bir kez ameliyat olması gerekir. Bazen tedavi sırasında birkaç ameliyat gerekir.
 • İlaçlar: Anjiyogenez inhibitörleri ve hedefli tedavileri içeren ilaçlar, kemoterapi ile birlikte veya tek başına önerilebilir. Tümörleri küçültmeye yardımcı olabilecek yeni ilaçlar da geliştirilmektedir. Bazen bu amaç için kullanılan ilaçlar arasında Avastin ve Sovenifib adı verilen ilaçlar bulunur.

Yumurtalık Kanserini Tanıyın

Önlemler

Yukarıda açıklanan yumurtalık kanseri semptomlarından herhangi biriyle (örneğin pelvik ağrı, ağrılı seks, şişkinlik veya düzensiz dönemler) birkaç haftadan daha uzun bir süredir yaşıyorsanız, bir değerlendirme için doktorunuzu ziyaret edin. Bir ay boyunca 12 kereden fazla ortaya çıkan ve sizin için yeni veya olağandışı semptomları gözlemleyin. Bu, özellikle aile öyküsünde yumurtalık kanseri olanlar için, yüksek risk altındaysanız önemlidir.

Ortak tedavileri denemeye rağmen belirtileriniz devam ederse, kanseri veya başka bir hastalığı ekarte etmek için ikinci bir görüş alın. Yumurtalık kanseri semptomlarının, diğer durumların neden olduğu semptomlar ile çok ortak noktalara sahip olduğunu unutmayın, sadece acı ya da rahatsızlık hissetmeniz için kanser olduğunuz anlamına gelmez, bu yüzden panik yapmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.