1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Yumurtalık Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?
Yumurtalık Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Yumurtalık Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

A+A-

Ağrılar vücudumuzun bir sorun halinde bizi uyarmak adına en sık başvurduğu mesaj şeklidir. Fiziksel olarak oldukça rahatsız edici olsa da ağrılar sayesinde vücudumuzdaki çözülmesi gereken sorunları fark etmekteyiz. Bu anlamda kadınlarda hem bilinç hem de endişe yaratan bir durum olan yumurtalık ağrısı hakkında tüm merak ettiklerinizi nedenleri ve çözümleriyle aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kadınlarda ve Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı Farkları

Yumurtalıklarda ağrı kadınlar ve erkekler için hem organların bulunduğu konum nedeniyle hem de genel fizyolojik farklar nedeniyle hem tarz hem de yer olarak farklı şekillerde meydana gelmektedir. Kadınlarda yumurtalık ağrısı farklı bölgelerdeki sorunların bir yansıması olabilmekte ve karın gibi komşu bölgelerdeki sorunun bir belirtisi olabilmektedir. Yumurtalık ağrısı erkekler için daha özel bir durum olmakta ve yumurtalık daha dış bölgede yer alması nedeniyle daha direkt bir şekilde cinsel organlara dikkatin çekilmesine neden olmaktadır. Kadınlar ve erkekler için ağrıdaki farkların temel nedeni yumurtalıkların bulunduğu bölgelerdeki farklılıklardır.

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde dış etkilerden dolayı olumsuz etkilenmesi daha kolay olan yumurtalık bölgelerinde çarpmalardan, yanlış pantolon seçimi gibi hatalardan zarar görme çok daha yaygındır. Yumurtalık ağrısı nedenleri her zaman ciddi bir sorundan ileri gelmemekte ve bazen kendiliğinden geçmektedir. Ancak yumurtalık ağrısı altında yatan nedenlerle değerlendirildiğinde şu durumlardan yana şüphe uyandırmaktadır:

 1. Testis torsiyonu (Testis dönmesi)
 2. Varikosel (Testis damarlarında şişme)
 3. Testis enfeksiyonu
 4. Kasık fıtığı
 5. Böbrek taşı

Kadınlarda Yumurtalık Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Dönemsel olarak tekrarlayabilen yumurtalık ağrısı kadınlar için daha yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkmakta ve kadınların yumurtalık faaliyetlerinin daha uzun süreli olmasından dolayı erkeklere göre şikayetlerinin de daha uzun sürdüğü görülmektedir. Adet öncesi ve sonrası görülen rutin ağrılara ek olarak ağrı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Over torsiyonu (Yumurtalık dönmesi)
 2. Yumurtalıklarda tümör ya da kist varlığı
 3. Kasık fıtığı
 4. Enfeksiyonlar
 5. Dış gebelik

Yumurtalık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Tek başına hamileliği anlamada yeterli olmasa da eğer başka bir sorun yoksa yumurtalık ağrısı hamilelik belirtisi midir sorusunun yanıtı olumlu olabilir.

Yumurta ve spermin birleşmesinden oluşan embriyo, kanal içerisinde 10 gün süren ilerlemesinin arından rahme yerleşir ve bu esnada bazı hasarlara neden olabilir. Bu durumun neticesinde kadınlarda lekelenme denen hafif kanamalar ve yumurtalık bölgesinde ağrılar meydana gelebilir. Anne ve bebek için herhangi bir risk içermeyen bu doğal durum her annede yaşanmayabilir.

Yumurtalık Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Tüm ağrı türlerinde olduğu gibi ani bir şekilde gelişen, şiddetli ve tekrarlayan ağrılar için mutlaka bir doktora danışılmalı ve zaman kaybedilmemelidir. Değerlendirme için ağrının neden olduğu organlar taranmalı ve gerekli görüldüğü takdirde incelemeler doku düzeyine indirmelidir. Yumurtalık ağrısı tedavisi ancak altta yatan sebebin doğru şekilde tespitiyle mümkün olmakta, gerekli durumlarda ilaç tedavisi ya da cerrahiye başvurmaktan çekinilmemelidir.

Genel olarak erkeklerde dar pantolon, yanlış iç çamaşırı, şiddetli egzersiz yüklenmesi ve sportif yaralanmalar sonucunda meydana gelen yumurtalık ağrısı için bu bölgeyi spor esnasında korumak ve travmalara karşı dikkatli olmak yeterli olmaktadır.

Regl döneminin yaygın sonuçlarından biri olan yumurtalık ağrısı doktor tavsiyesiyle alınan medikal destek ya da rahatlatıcı nefes egzersizleri ile rahatlatılabilir. Ayakların üşümesi neticesinde bu ağrının artacağı yönünde yaygın inanışlar bulunsa da bu durumu destekleyen bilimsel bir veri bulunmamakla birlikte karın ve bel çevresini sıcak tutmanın regl nedeniyle oluşan yumurtalık ağrısını azaltacağı bilinmektedir. Regl Dönemi Ağrılarını Hafifletmenin Yolları yazımızda konuyla ilgili detaylı tavsiyeleri bulabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.