Haber

Yumurta Üzerindeki Kodların Anlamı Ne?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Tarafından 2017 yılında resmi gazetede yayınlanan Yumurta Tebliği ile birlikte Artık yumurta üreticileri yumurtaların üzerine “yetiştirme metodu kodu“nu basmak zorunda. Üzerinde kod bulunmayan yumurtaların satışı ise yasak.

Peki, yumurtaların üzerinde bulunan ve son zamanlarda çok sık karşılaştığımız yetiştirme metodu kodu nedir? Tüketici olarak biz yumurtaların üzerindeki kodları anlamsız gibi görsek de bu konulara dikkat etmeli ve yumurtaları anlayarak seçmeliyiz. İşte yumurtaların üzerindeki kodların anlamı

Yumurtaların Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

2017 yılın sonunda yürürlüğe giren bu uygulama ile artık yumurtaların üzerinde 4 farklı üretim kodu yer alıyor. Yumurta üzerine basılan bu kodlar yumurtanın alındığı tavuğun cinsi ve kalitesini gösteriyor. Sayı ve harflerden oluşan bu kodlarda tüketicilere en çok ilgilendiren kısmı ise kodun ilk sayısı. Farklı farklı yumurtalara baktığınızda Bu sayıların değiştiğini göreceksiniz. 0, 1, 2 ve 3 şeklinde değişen Bu sayıların ne anlama geldiğine bakalım.

Kod 0 İle Başlıyorsa

Eğer satın aldığınız yumurtanın üzerinde bulunan kod 0 ile başlıyorsa yumurtanın organik olduğundan emin olabilirsiniz. Yani yumurtayı veren tavuk organik yemlerle beslenmiş ve bu şekilde yetiştirilmiştir hiçbir kimyasal barındırmıyordur.  Kısacası 0 kodu ile başlayan yumurtalar en sağlıklı yumurta vardır ve diğer yumurtalara göre pahalıdır.

Kod 1 İle Başlıyorsa

Eğer satın aldığınız yumurtanın üzerindeki kodunun ilk rakamı 1 ise yumurtanın alındığı tavuk gezen tavuktur.  Yani bu tavuk kümeste değil tavuk çiftliklerinde yetişiyor ve özgür bir şekilde geziyordur.  Biraz önce 0 kodu ile başlayan organik yumurtanın ardından en sağlık yumurta bu yumurtadır diyebiliriz.

Kod 2 ile Başlıyorsa

Satın aldığınız yumurtanın üzerindeki kod 2 ile başlıyorsa bu kümes tavuğu yumurtasıdır. Zaten marketlerde gördüğünüz yumurtaların büyük çoğunluğu da bu kodla damgalanmıştır. Bu tür kodlarla damgalanmış olan yumurtaların çok sağlıklı olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil.

Kod 3 ile Başlıyorsa

Eğer satın aldığınız yumurtanın üzerindeki kod 3 ile başlıyorsa bu da kafes tavuğu yumurtasıdır. Daha anlaşılır bir dille baktığımızda bu yumurta tavuk çiftliklerinde fabrikasyon usulü üretilen yumurtalardır. Bu yumurtaların alındığı tavukların genellikle katkı maddeli yemlerle beslenen diye iddia edilirken Türkiye’de en fazla tüketilen ve en ucuz olan yumurta türünün bu olduğunu söylemek mümkün.

Hangi Yumurta Tüketilmeli?

Elbette uzmanlar en sağlıklı olan yumurtanın organik yumurta olduğunu söylüyor. Fakat her zaman organik yumurtaya ulaşmak ne yazık ki mümkün olmuyor. Bu durumda ise gezen tavuk yumurtası tercih etmek en doğru seçenek olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu