Sağlık

Yüksek Tansiyon Sorununuz Olup Olmadığını Gösteren 11 Belirti

Hastalıklar bazen biz farkına varmasak da ya da belirtileri göz ardı ettiğimiz için vücudumuza gelip yerleşiyor. Ülkemizde oldukça yaygın olan yüksek tansiyon ya da diğer bir adıyla hipertansiyonun belirtilerini bugün sizi anlatacağız.  Özellikle yaşı ilerleyen kişilerde en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan yüksek tansiyona yakalanmadan önce vücudumuzda size verdiği bazı sinyaller var aslında.  Peki, yüksek tansiyon hastası olup olmayacağımızı nasıl anlarız?

Yüksek tansiyon hastalığına yakalanıp yakalanmayacağınız anladığınız için sadece vücudumuzun bazı belirtilerini dikkat etmeniz bile yeterli.  Şimdi aşağıda size sayacağımız belirtilerden birini ya da birkaçını yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurarak gerekli ölçümleri yaptırın.  İşte yüksek tansiyonu haber veren belirtiler…

Yüksek Tansiyon Belirtileri

İsterseniz yüksek tansiyon belirtilerinden bahsetmeden önce yüksek tansiyon nedir ona bakalım.  Kanın damarlarımızda olması gerektiğinden daha fazla basınç uygulanması durumunda ortaya çıkan hastalığa yüksek tansiyon deniyor.  Yani bu durumda vücudumuzda olandan daha fazla atardamar basınca oluşuyor.  Yüksek tansiyona başlıklı salı etkenleri olmak üzere çevresel faktörler ve daha birçok farklı neden yol açabiliyor.

Yüksek tansiyon, diğer adı ile Hipertansiyon belirtilerini şu şekilde sayabiliriz;

Aşırı Terleme

Terleme, aslında yüksek tansiyonun en belirgin belirtilerinden biri ama bunu kimse ciddiye almıyor.  Bugüne kadar hiç yaşamadığınız kadar son dönemlerde terlemeye başladıysanız ya da bunu çok sık yaşıyorsanız yüksek tansiyon hastası olabilirsiniz. Aşırı terlemenin en büyük nedeni vücuttaki kan basıncında nelerdir.  Vücut bu değişiklikleri adapte olamadığı için terleme olarak tepki verir.

Çok Sık Tuvalete Gitmek

Yüksek basınca maruz kalan damarlar nedeniyle yüksek tansiyon ortaya çıkabilir ve bu durumda da siz sık sık idrara gidebilirsiniz.  Sık idrara çıkmak bir anlamda vücudun yüksek tansiyonla baş etmeye çalıştığı anlamına gelir.  Hatta yüksek tansiyon tedavisinde idrar söktürücü ilaçlar bile kullanılmaktadır.

Sürekli Halsiz ve Yorgun Hissetmek

Damarların sağlıklı bir şekilde kalmasına engel olan yüksek tansiyon kan dolaşımında etkiler.  Bu durumda da kan vücutta doğru bir şekilde ve hızla dolaşmalı için başta kalp olmak üzere bütün organların sağlıklı çalışması engellenir.  Vücut oksijeni bulamadığı için de kişi kendini sürekli yorgun ve halsiz hissedebilir.

Vücutta Ödem ve Şişkinlik

Özellikle el, kol, ayak ve bacaklarda görülen şişkinlik yüksek tansiyonu rahatsızlığının en önemli belirtilerinden biridir.  Tuz tüketiminin artması sonucu yüksek tansiyon ortaya çıkar ve böylece daha fazla susuzluk yaşarsınız.  Vücudun ihtiyaç duyduğumuzu gerektiğinde vücutta depolanır bu daha ödeme olarak geri döner.

Sebepsiz Burun Kanamaları

Damarların iç duvarlarında kan tarafından yapılan yüksek bir basınç nedeniyle yüksek tansiyonun ortaya çıktığını başladı belirtmiştik.  Tabii ki bu basınç nedeniyle başta kılcal damarlar olmak üzere vücuttaki damarlar da zarar görüyor.  Durum böyle olunca da ortaya nedensiz burun kanamaları çıkabiliyor.

Gözlerde Kanlanma

Nedensiz burun kanamaları gibi göz yuvaları içerisinde meydana gelen nedensiz kızarıklar da yüksek tansiyon hastalığının ciddiye alınması gereken belirtilerinden biridir.  Gözlerinizi yormamanıza rağmen gözlerinize sık sık kanlanma oluyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Kulak Uğultusu

Yüksek Kan basıncının damarlarda oluşması kulaklarınızın çınlaması ile de bir belirti verebilir.  Sürekli ya da sık sık Kulak çınlaması ya da uğultusu gibi bir sorun yaşıyorsanız,  bilin ki kimse sizi anmıyor bir Yüksek tansiyon belirtisi yaşıyorsunuz.

Gün İçinde Sık Sık Baş Ağrısı

Sürekli olan ya da gün içerisinde sık sık tekrarlayan baş ağrıları da yüksek tansiyonun mutlaka ciddi olması gereken belirtileridir.  Genel olarak Ense kökünden alına doğru yayılan ve şiddetli bir baş ağrısı olarak sık sık Bunu yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Nedensiz Baş Dönmesi

Yüksek tansiyonun kesinlikle hafife alma olmamız gereken en önemli belirtisi ise nedensiz baş dönmeleridir. Baş dönmelerin Elbette ciddi ve başka nedenleri olabilir.  Fakat Unutmayın ki bu da yüksek tansiyonun en önemli belirtileri arasında yer alıyor ve bir doktora başvurmamız gerekiyor.

Nefes Darlığı

Yüksek kan basıncı damar sağlığını olumsuz etkilediği için vücudumuzda nefes darlığı gibi ciddi belirtiler ortaya çıkabilir.  Normalde kolaylıkla çıktınız merdivenleri artık çıkmakta zorlanıyor rüyada nefes nefese kalıyorsanız, uyku sırasında bir anda nefes alamadığını düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Göğüs Çarpıntısı

Damar sağlığı yüksek tansiyon nedeniyle büyük oranda etkilendiği için beyin gibi çok hayati bir organında olumsuz etkiler.  Tabii ki damarların en yakın dostu olan kalpte bu rahatsızlık nedeniyle olumsuz etkilenir.  Kanda yeterli oksijen olmadığı için kalp ritminde bozukluk, kalp sıkışıklığı ya da çarpıntı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.  Bu aslında kalbinizin size yüksek tansiyondan etkilendiğini anlatmasının başka bir şeklidir.

Yüksek tansiyon konusu öncelikle mutlaka doktora başvurulması gereken bir konudur.  Yukarıda saydığımız belirtilerden birkaçını ya da tamamını kendinizde görüyorsanız mutlaka bir uzman hekime başvurmalısınız ve gerekli ölçümleri yaptırmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu