1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yüksek Tansiyon Neden Olur? Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?
Yüksek Tansiyon Neden Olur? Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yüksek Tansiyon Neden Olur? Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

A+A-

Tansiyon, vücut işleyişinin sağlıklı olması için gereklidir. Tansiyon yüksekliği ve tansiyon düşüklüğünde vücutta aksaklıklar meydana gelmektedir. Yüksek tansiyon durumu, kişilerde sıklıkla meydana gelen ve sağlığı olumsuz  şekilde etkileyen bir sorundur. Peki yüksek tansiyon nedir? Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? Tansiyon yükseldiğinde nasıl dengelenir? Hepsi bu yazımızda..

Yüksek Tansiyon Nedir?

Tansiyon, kan basıncını sağlamada temel görevi olduğu için vücut işleyişi bakımından çok önemli bir unsurdur. Tansiyon, kandaki oksijen seviyesini ayarlayarak, organların gereken oksijen miktarını almasını sağlar. Tansiyon olmasaydı, organların oksijen dengesi sağlanamaz ve organlar iflas ederdi. Ancak bazı zamanlarda, damar çeperine aşırı güç uygulanması sonucu, kan basıncı artmakta ve bu durum sonucu yüksek tansiyon görülmektedir. Görülen ilk belirti baş ağrısıdır. Belirtilerin tamamının görülmesi beklenmeden müdahale edilmesi gerekmektedir. Kontrol altına alınamadığı zaman, ölümle sonuçlanabilmektedir.

Yüksek Tansiyon Evde Nasıl Düşürülür?

Kişinin tansiyonunun evde çıkması durumunda, uygulaması gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar aşağıda verildiği şekildedir.

  • Başı soğuk su ile yıkamak. Bu sayede, sinir sistemi uyarılarak, kan basıncında düşüş sağlanmaktadır. Kişi kendini iyi hissediyorsa banyoda yapabilir.
  • Yarım limonu oda sıcaklığındaki suya sıkarak içmek, tansiyon seviyesini normal düzeye getirmeye yardımcı olmaktadır.
  • Nar suyu, tansiyon dengeleyici bir içecektir.
  • Sarımsak tüketimi, tansiyon seviyesini normal seviyelerde tutmaktadır.
  • Süt ve Süt ürünleri ( ayran gibi) tüketilmektedir.
  • Kekik yemek ya da kekik suyu içmek, tansiyonun hızla düşmesini sağlar.

Tansiyon hastası kişiler, doktor kontrolünde düzenli olarak tansiyon düşürücü ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçlarla birlikte, greyfurt suyunun tüketilmesi yan etki yapabileceği için, herhangi bir şey tüketmeden evvel doktora sorulması, kişinin sağlığı açısından önem taşıyan bir durumdur. Ancak evde aşırı tansiyon yüksekliği yaşayan kişiler, kendilerini iyi hissetmiyorlarsa dil altı hapı alabilirler. Ancak en kısa zamanda doktor kontrolüne gidilmesi gerektiğinin tekrar altını çizmek istiyoruz.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.memorial.com.tr
  • www.psikiyatri.org.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.