Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Özellikle çocuk ve bebeklerde çok tehlikeli durumlara gelebilen yüksek ateş nasıl düşürülür? Yüksek ateşi düşürmek için evde neler yapılabilir? Evde yüksek ateş nasıl düşürülür? Uzmanlar tarafından yüksek ateşi düşürmek için yapılan tavsiyeleri sizler için derledik. Yüksek ateş nasıl düşürülür sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz…
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
14 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Özellikle kış aylarında üşütme nedeniyle çocuklarda çok sık yüksek ateş ortaya çıkabiliyor. Fakat yüksek ateş sadece üşütme nedeniyle olmayabiliyor bazen de ciddi bazı hastalıklar sebebiyle de yaşanabiliyor. Elbette düşmeyen ateş durumlarında mutlaka doktora başvurmakta yarar var yoksa sonu ölüme kadar varan ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Ama sınırlı olmayan yüksek ateşi düşürmek için evde yapabileceğiniz bazı uygulamalarda var.

Evde Yüksek Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Evde yüksek ateşi düşürmek için yapabileceğiniz birkaç basit ve pratik yöntem var. Özellikle uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve ateş düşürme konusunda oldukça etkili olan yöntemleri doğru bir şekilde uygulamak kısa zaman içerisinde vücudun normal ısısına dönmesini sağlayacaktır.

Vücut ısısının normalin çok üstünde olması durumuna yüksek ateş adı verilir. Kişinin yaşı aktiviteleri genel sağlık durumu günü içerisindeki zaman ve kıyafetlere göre normal vücut ısısı değişebilmektedir. Mesela sabah erken saatlerde vücut ısısı daha düşük olurken akşamüzeri ve akşam saatlerinde daha yüksek olabilir. Egzersizin ardından da vücut ısısında hafif artış görülebilir. 38 derece üzerinde olan normal vücut ısısı ateş olarak kabul edilir. Ölçüm yapılan yönteme göre de yüksek ateş değişiklik gösterebilir.

Evde özellikle çocuğunuz yüksek ateş problemi yaşıyorsa yapmamız gereken bazı adımları izlemek. Tabii ki yine de yüksek ateş durumunda doktora başvurmakta yarar var. Evde yüksek ateşi düşürmek için şunları yapabilirsiniz;

  • Çocuğunuzun üzerinde falan kıyafet var varsa bunları Hemen hafif kıyafetlerle değiştirin.
  • Çocuğunuza sulandırılmış meyve suları ya da su gibi sıvılar içmesi için yardımcı olun.
  • Eğer yüksek ateş Problemi varsa çocuğunuzun Hareket edip yorulmasına engelleyin.

Yüksek Ateş İçin Evde Doğal Yöntemler

Yüksek ateş durumunda evde uygulayabileceğiniz iyi yöntemlerden biri limon ağacı adı verilen yöntemdir. 1 limonun başkasını biraz kesimi üzerine bir miktar tuz atın. Daha sonra bir maşa yardımı ile alt kısmından tutarak ocağı koyun ve tuz emildiğinde çıkarıp limonu bir bez yardımı ile tabağa sıkın. Daha sonra limon suyunu hastanın özellikle topuk altlarına koltuk altlarına ve alnına sorun. Özellikle topuklardan limonun emilimi çok daha hızlı olacaktır ve bu en az limon yedirmek kadar etkili bir tedavi yöntemi olacaktır. ayrıca yüksek ateş gribal enfeksiyon nedeniyle yaşanıyorsa, limon hem ateş düşürücü hem de gribe karşı bir tedavi yöntemi olacaktır. Bu uygulamadan ortalama 1 saat sonra çocuğunuz adı saldırabilir ve meyveler yedirdikten sonra uyumasını sağlayabilirsiniz.

Uzmanlar özellikle çocuklarda ateşi düşürmek için hiçbir zaman soğuksu kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca buz ve alkol gibi şeyleri deniz ateş düşürmek için kullanmayın çünkü bu tedavi yöntemleri damarlarımda düşmesine neden olabilir.

Ayrıca bir miktar su ile birlikte sirkeyi karıştırarak içerisinde ıslatacağınız bir bezi çocuğunuzun alnına ya da koltuk altlarına yerleştirerek ateşin düşmesi için yardımcı olabilirsiniz.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.Gizlilik Politikası |Hakkımızda | Künye | İletişim devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com