1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Youtube Önerilen Videoları Neye Göre Seçiyor?
Youtube Önerilen Videoları Neye Göre Seçiyor?

Youtube Önerilen Videoları Neye Göre Seçiyor?

A+A-

YouTube'u ziyaret ettiğinizde, ana sayfanızdaki " önerilen videolar " bölümünü fark etmiş olmalısınız. Hatta onların gerçekten görmek istediğiniz videolar olduklarını görünce şaşırmış olabilirsiniz. YouTube'un hangi videoların ilginizi çekeceğini nasıl bildiğini hiç merak ettiniz mi? YouTube'da bir video izlerken, daha sonra izlemek istediğiniz videoyu otomatik olarak nasıl önerir?

YouTube'un aklınızı okuyabileceğini düşünüyor olmalısınız. Ama durum tam anlamı ile teknolojik. Yani YouTube aklınızı falan okunuyor. İsterseniz gelin YouTube'un önerilen videoları nasıl seçtiğini ve öneri sistemlerinin nasıl çalıştığını birlikte öğrenelim.

Youtube'da Önerilen Videolar

YouTube için video öneri sisteminin yalnızca bir hedefi var. Size ilgi alanlarınıza uygun, kaliteli, kişiselleştirilmiş bir video önerisi sunmak. Bunu yaparken, siz tıklayıp hedeflenen reklamlarını izlerken sizi platformlarında tutarlar. Google Chrome ve YouTube’daki göz atma geçmişiniz, YouTube önerilerinizin arama sonuçlarını büyük ölçüde etkiler. Bu önerileri YouTube ana sayfanızda ve ayrıca uygulama içi bildirimler olarak alırsınız.

Önerilen Videoları Etkileyen Faktörler

Arama sonuçlarınızı ve video önerilerinizi etkileyen birkaç faktör var. Bunlar, hangi kararları otomatik olarak almak istediğinize dair kararları veren YouTube'un algoritmasından beslenir. Bunu belirli verilere bakarak yapar. Onlara bir göz atalım:

İçerik kaynakları: YouTube'un önerilen videolarınızı nasıl belirlediğine ve algoritmayı beslediğine dair iki ana kaynak vardır. Birincisi, arama kutusuna, başlıklar, açıklama ve meta veriler gibi yazdığınız içerik verileri, ikincisi ise kullanıcı etkinliğinin verileridir. Sık kullanılanlar, derecelendirmeler, görüntüleme sayısı vb. Gibi bir takım özellikler olarak kategorize edilir.

Görüntüleme etkinliğiniz: YouTube size önerilen videolar önermeden önce, izlemekte olduğunuz videodan sonra izlemesi muhtemel ilişkili bir dizi videoyu belirler. Bunu yapmak için, yakın zamanda izlediğiniz bir dizi videoyu tek bir oturumda tanımlayarak yapılan ilişkilendirme veya ortak çalışma yöntemini kullanır. Algoritma, izlediğiniz videolar arasında bir bağlantı bulur ve izlemenizle ilgilenebileceğiniz videoları önerir.

Sıralama önerisi: YouTube bir dizi öneri oluşturduğunda, bunları bir dizi sinyale göre sıralar. Ardından, kullanıcı özelliklerine, çeşitlendirmelerine ve video kalitesine göre farklı gruplar halinde düzenlenirler. Kullanıcı özellikleri, benzersiz tercihlerinize benzer bir video sunmak için kullanılır. Kullanıcıya özel sinyaller, görüntüleme sürenize ve belirli türde videoların izlenme sayısına bağlı olarak oluşturulur. Birbirine çok benzeyen videoları tanımlamak için çeşitlendirme yapılır. Tam olarak aynı videolar kaldırılır ve daha çeşitli video türleri eklenir. Çeşitlendirmenin arkasındaki mantık, kullanıcıların çok sayıda ilgi alanına ve ilgili görüntüleme tercihlerine sahip olmasıdır. Birbirine çok benzeyen önerilen videolar, kullanıcının genel tercihlerini yansıtmayabilir. Video kalitesi bir dizi video derecelendirmeleri, görüntüleme sayısı, sık kullanılanlar, yorumlar ve paylaşımlar gibi ölçümler sonucu belirlenir.

İzleyici katılımı: YouTube, bir videonun izleyiciden ne kadar çok yorum, beğenme ve beğenilmeme aldığına dikkat eder. İzleyicilerin ilgisini çekmede en başarılı olan videolar her zaman tabloların başında gelir ve önerilen videolarınızda gösterilir. YouTube, önerilen video algoritmasının, YouTube'daki bazı videoların performansı üzerinde çalıştığını belirtti. İzleyicileri meşgul tutma konusunda başarılı olan ve onları beğenmelerini ve yorum yapmalarını teşvik eden videoları tanıtırlar. Ayrıca, çok beğenilen ve yorum alan videolar her zaman YouTube tarafından tanıtılır. Uzun izleyici alıkoymada ve izleme süresinde başarılı olan videolar, insanları meşgul eden videolardır.

Youtube Önerilen Videoları Neye Göre Seçiyor?

Küçük resimler: küçük resim, videonun bağlantısıyla gördüğünüz videonun küçük hareketsiz görüntüsüdür. Başlıkla ve videonun içeriğiyle ilgili küçük resimleri olan videolar, izleyiciler arasında en popüler olanıdır. Alakasız küçük resimleri olan videolar, izleyicilerden olumsuz yanıtlar ve yorumlar alır. Bu nedenle, alakalı ve çekici küçük resimleri olan videolar popüler hale gelir ve YouTube bunları önerilen video önerilerine ekler.

YouTube Oturumu Başlayanlar: YouTube video önerileri, çoğunlukla izleyici oturumlarını görüntülemeye başlayanlardır. Ayrıca, bir YouTube kanalının bir görüntüleme oturumunu nasıl başlattığını ve hangi sıklıkta olduğunu dikkate alır. YouTube, izleyicilerin görünümleri ve oturum süreleriyle ilgili verilere sahiptir ve bu verileri temel alarak oturumları görüntülemeye başlayan kanalları ve videoları önerir. Örneğin, haftada bir kez YouTube'u ziyaret ederseniz, görüntüleme oturumunuz 20 dakika uzunluğunda olabilir. Haftada iki kez YouTube'a gelirseniz, görüntüleme oturumunuz 50 dakika uzunluğunda olabilir ve 4 ziyaret toplamda 150 dakikaya kadar izlenebilir. Sonuç olarak, daha fazla öneri YouTube'a gelen daha fazla insan ve önerilen video önerileri üzerinde daha fazla video sunulması anlamına gelir.

YouTube dışında: YouTube, e-posta listeleri, sosyal profiller, medya bağlantıları, web siteleri vb. aracılığıyla YouTube dışındaki kullanıcılarla da iletişim halinde kalır. Bunlar çok küçük platformlar olsa bile, başlangıç ​​oturumlarını katalize etmede ve kullanıcıların tercihlerini, beğenilerini ve beğenilerini bilmelerine yardımcı olur. Bu verilere dayanarak, alakalı videolar önererek izleyicilerini büyütürler.

Potansiyel Zorluklar

YouTube, önerilen videoları seçerken bazı zorluklarla karşı karşıyakalır. Her şeyden önce, her gün YouTube'a yüklenen şaşırtıcı miktarda video var. Birçoğu birbirine benziyor ve aralarından birini seçmek çok zor. İkincisi, bu videoların birçoğunun alakasız başlıkları, uygunsuz açıklamaları, yabancı küçük resimleri ve diğer kötü meta veri belirtileri var. Üçüncüsü, YouTube'un kullanıcının ilgisini çekmek için kullandığı veriler zaman zaman oldukça belirsiz ve uygunsuzdur. Örneğin, bir kişi belirli bir ürünle ilgili bir video izlerken, YouTube amacını bilmiyor. Ürünü satın almakla ilgilenebilirler, onun hakkında bilgi edinmeye çalışıyor olabilirler, onunla ilgili pazarlama içeriği yazıyor olabilirler veya bu videoya tesadüfen rastgele girmiş olabilirler. Diğer bir zorluk, tavsiyelerin belirli zaman aralıklarında yenilenmesi gerektiğidir.

Önerilen videoların sütununda baskın olma yolunda başka zorluklar da var. Biri, bu sütunun ilk konumunda görünen 'sonraki' özelliktir ve video bittikten sonra otomatik oynatmaya ayarlanır. YouTube bu birimi algoritmik olarak programlamıştır ve gelecek olan video son kanaldan gelmeyebilir.

İkinci zorluk, önerilen videolar sütununda 'Önerilen' bölümüdür. Bu bölümün seçimi büyük ölçüde bir izleyicinin kişisel seçimlerine bağlıdır. İzleyicileri harekete geçirme ve ek açıklamalarla meşgul tutmak, YouTube'un bu noktaları kendi videoları için nasıl koruduğudur.

Son olarak, ' Çıkış sayfasındaki ' videoları dahil edip etmemek zor bir iştir. Bir izleyicinin web sitesinden ayrılmaya karar vermeden önce isabet ettiği son sayfadır. YouTube'da, bir video birkaç görüntüleme oturumunun sona ermesine neden olursa, YouTube bu videoyu önerilen videolar listesine dahil etmekten kaçınır. Muhtemelen, izleyicinin ayrılmaya karar vermesi nedeniyle bu videonun kalitesi düşük, konuyla ilgisiz ya da bağlam dışı olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.