1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK'ten Yerli ve Milli Savunma Sanayi İçin Doktoralı Mühendis Atılımı
YÖK'ten Yerli ve Milli Savunma Sanayi İçin Doktoralı Mühendis Atılımı

YÖK'ten Yerli ve Milli Savunma Sanayi İçin Doktoralı Mühendis Atılımı

A+A-

YÖK, Türkiye'nin yerli ve milli savunma sanayisine katkı sağlamak amacıyla doktoralı mühendis yetiştirme kararı aldı. Yükseköğretim Kurulu tarafından yeni dönemde savunma sanayii için çalışacak olan doktora adaylarına yönelik 7 dikkat çekici program planlanıyor. Konu hakkında bir açıklama yapan YÖK başkanı Yekta Saraç, Türkiye'nin yerli ve milli savunma sanayisinde katkı sağlamak için isteyen genç araştırmacıların bu programa katılabileceğini duyurdu.

YÖK Türkiye'nin yerli ve milli savunma sanayisine katkı sağlamak için yeni atılımlar yapmaya hazırlanıyor. 2016-2017 akademik yılında Yükseköğretim Kurulu tarafından hayata geçirilen “YÖK 100/2000 Doktora Projesi” hakkında açıklama yapan Yükseköğretim kurulu başkanı Yekta Saraç, yeni dönemde Türkiye'nin yerli ve Milli Savunma sanayisine katkı sağlamak amacıyla 7 dikkat çekici programla doktoralı mühendisler yetiştirileceğini bildirdi.

Doktora Yapan Öğrenci Sayısı 5 Bine Çıkarılacak

YÖK Başkanı Yekta Saraç Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada 2016-2017 akademik yılında yeni YÖK yönetimi olarak YÖK 100/2000 Doktora Projesi’ni hayata geçirdiklerini ve bu kapsamda çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Şu anda Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu 100 öncelikli tematik alanda doktora yapan öğrenci sayısının 4 bin 250 olduğunu belirten yok başkanı Saraç, yıl sonuna kadar doktora yapan öğrenci sayısını 5 bine çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Yıl sonuna kadar belirledikleri kalkınma planındaki hedeflerin birçoğunu hayata geçirmiş olacaklarını belirten Saraç, kalkınma planı içerisinde 100/2000 Doktora Projesi'nin de bulunduğunu ifade etti.

Öğrenciler Çift Burs İmkanından Faydalanabiliyor

Doktora yapan öğrencilerin gereken başarı ölçütlerini yerine getirmesi durumunda YÖK tarafından verilen bursun yanı sıra TÜBİTAK'tan da burs olabileceğini belirten YÖK başkanı Saraç, öğrencilerin bu sayede almış oldukları burs miktarının aylık 4 bin 700 liraya kadar çıkabileceğini dile getirdi. Söz konusu proje kapsamında Türkiye'nin öncelikli bilim alanlarına yönelik kapsamlı çalışmalar yapıldığını belirten Saraç, projenin alanlarını belirlerken kurum ve kuruluşlarında kendi alanlarında doktoralı yetiştirilmesi için taleplerini göz önünde bulundurduklarını ifade etti.

7 Yeni Program Başlayacak

Savunma sanayi ile ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan görüşmeler sonucunda 7 yeni programa başlayacaklarını belirten YÖK başkanı Saraç, daha önce açılan alanlara ek olarak bu programlara başlanacağını belirterek “Savunma Sanayii Başkanlığının önerileri doğrultusunda, savunma malzeme teknolojilerini kapsayan 'akıllı ve yenilikçi malzemeler', denizaltı tasarımını da içeren 'deniz ve gemi mühendisliği', görünmezlik teknolojileri, uydu tasarımı, radar teknolojileri, güdüm teknolojilerini içeren 'savunma teknolojileri', bacaklı robotlar, biyorobotik, biyomekanik, insan-robot beraber çalışabilme gibi alanları içeren 'ileri robotik sistemler ve mekatronik', ileri düzeyde veri işleme konularını içeren 'uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri', büyük veri teknolojilerini içeren 'veri bilimi ve bulut bilişim' ile 'yapay zeka ve makine öğrenmesi' olmak üzere yedi yeni bilim alanını daha ekledik.” ifadelerini kullandı.

Geleceğin Teknolojilerine İşaret Eden Bilim Alanları

Açılacak olan bilim adamlarının aynı zamanda geleceğin teknolojilerini işaret ettiğini belirten Saraç, savunma sanayi bakımından da bu teknoloji alanlarının çok önemli olduğunu vurguladı. Yeni savunma sanayi alanlarında YÖK tarafından doktora programı açıldığını ve çağrıya çıkıldığını belirten Saraç, Yükseköğretim kurumlarının başvurularını aldıklarını ve sürecin önemli bir kısmının tamamlandığını söyledi. YÖK tarafından başvuruların değerlendirme sürecinin sona erdiğini belirten Saraç, belirlenen üniversitelerde doktora yapmak isteyen adayların bir iki gün içerisinde YÖK'ün belirlediği üniversitelere başvuru yapabileceklerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.