Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

YÖK Türk Yükseköğretiminin Uluslararasılaşması: Fırsatlar ve Tehditler Çalıştayı Gerçekleştirildi

Ankara'da “Türk Yükseköğretiminin Uluslararasılaşması: Fırsatlar ve Tehditler Çalıştayı” düzenlendi.
Son Güncelleme:
 YÖK Türk Yükseköğretiminin Uluslararasılaşması: Fırsatlar ve Tehditler Çalıştayı Gerçekleştirildi

Çalıştay YÖK binasında gerçekleştirilirken, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Türkiye Ulusal Ajans Başkanı İlker Astarcı, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz ve bazı üniversitelerin rektörleri de katıldı. Çalıştayda aynı zamanda Türkiye’nin Yükseköğretim sisteminin yurt dışına tanıtılması ve üniversitelere erişimin kolaylaştırılmasına yönelik olarak farklı dillerde zengin bir içerikle hazırlanan, geçtiğimiz günlerde hayata geçirilen “Study in Turkey Projesi”nin tanıtımı da yapıldı. Tanıtımın ardından YÖK başkanı Saraç bir konuşma gerçekleştirdi.

Türkiye Yüksek Öğretim Alanındaki Potansiyelini Geliştiriyor

YÖK başkanı Saraç, Türkiye’de bugün itibariyle 8 milyona yakın öğrenci ve 82 bini öğretim üyesi olmak üzere 168 bini aşkın öğretim elemanı bulunduğunu dile getirdi. YÖK olarak, Türkiye’nin Yükseköğretim alanındaki potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek için önemli adımlar attıklarını belirten Başkan Saraç, bu adımları arasında en önem verdikleri konunun ise “hedef odaklı uluslararasılaşma” olduğunu vurguladı. Göreve geldiklerinden bu yana uluslararası alanda hedefledikleri noktaya gelmek için çok çalıştıklarını belirten Saraç, 2014 yılında Yükseköğretimde uluslararası öğrenci sayısının 48 binlerde iken bugün 172.696 olduğuna dikkat çekti. Aradan geçen 5 yıllık süre içerisinde büyük bir sıçrama yaşandığını belirten Saraç, Türkiye’nin uluslararası öğrenci sayısındaki artışın son yıllarda Avrupa’daki uluslararası öğrenci sayısı artış oranlarının en iyisi olduğunu vurguladı. Uluslararası öğrencilere yönelik yükseköğretim politikaları geliştirirken bir yandan da insani boyutta politikalar geliştirdiklerini belirten Saraç, YÖK olarak mülteci akademisyen ve öğrencilerin de Türkiye’nin eğitim ve öğretim sistemine entegre olabilmesi için çalışmalar yaptıklarının altını çizdi.

Yükseköğretim Kurumlarının Yurtdışından Öğrenci Kabul Kontenjanları İle İlgili Sınırlama Kaldırıldı

YÖK başkanı Saraç açıklamasının devamında Türkiye’deki Yükseköğretim kurumlarının yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları ile ilgili sınırlamayı kaldırdıklarını belirterek, aynı zamanda nitelikli yabancı uyruklu öğretim elemanlarını Türkiye’ye çekebilmek için yeni politika belgesini de ilerleyen günlerde açıklayacağını ifade etti. 2014 yılında YÖK’ün sadece 15 ülke ile yükseköğretim alanında işbirliğine yönelik mutabakat zaptı imzaladığını hatırlatan Başkan Saraç, son 5 yılda bu ülkelerin sayısının 35’e yükseldiğini dile getirdi. İmzalanan bu mutabakatların öyle sembolik faaliyetler olmadığını söyleyen Başkan Saraç, Türkiye’ye gelen öğrenci sayısının artmasında ve üniversitelerin tanınmasında önemli bir faktör olduğunu dile getirdi.

268 Ortak Eğitim Öğretim Programı İmzalandı

YÖK başkanı Saraç açıklamasının devamında 2016 yılında ‘Yükseköğretim Kurumlarının Yurt Dışı Yükseköğretim Kurumlarıyla Ortak Eğitim Öğretim Programlarına Dair Yönetmelik’te yenileme yapıldığını belirterek başlattıkları bu girişimler sayesinde Türkiye’deki üniversiteler ile yurtdışındaki üniversiteler arası 268 ortak eğitim öğretim programı imzalandığını dile getirdi. Türkiye’nin tarihinde ilk defa yeni YÖK konseptinde yürütülen çalışmalar ile birlikte ‘Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi’ hazırlandığını hatırlatan Saraç, aynı zamanda Türkiye tarihinde ilk defa İslam dünyasında ortak bir yükseköğretim alanı oluşturma temalı bir ‘İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu’ düzenlendiğini ifade etti.

Ülke Karnemizde Ciddi Bir İyileşme Sağlandı

Fransa’da 2018 yılının Mayıs ayında düzenlenen Avrupa Yükseköğretim Alanı Bakanlar Zirvesinde Türkiye’nin derece sistemlerinin geliştirilmesi ana başlığı altında bulunan ‘Yeterlilikler Çerçevesi’, ‘Avrupa Kredi Transfer Sistemi’ ve ‘Diploma Eki’ konularından 5 üzerinden 5 tam puan aldığını belirten Saraç, 2018 yılında Avrupa Yükseköğretim Alanı (AYA) da Türkiye’nin ülke karnesinde ciddi bir iyileşme sağlandığını ifade etti.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mucize Doktor Dizisi Neden Bu Kadar Tuttu
6 11 2019 - 12:39
Müge Anlı Nazife Demirel Videosu Hakkında Açıklama Yaptı
4 10 2019 - 13:37
Volkswagen Türkiye’yi Tercih Edince Bulgarlar Çılgına Döndü
4 10 2019 - 12:56
Fatih Terim Devre Arasında Kadar Yeni Bir Onyekuru İstiyor
4 10 2019 - 10:56
Chloe’den Geçtiğimiz Aylarda Boşanan Serdar Ortaç Gizemli Bir Kadınla Yakalandı
4 10 2019 - 10:27
Sosyal Medyada Türkiye’nin Milli Değerlerine Ve Şehitlere Küfürler Yağdıran Çocuk Gözaltına Alındı
3 10 2019 - 21:01
Yorum Yap