YÖK açıkladı… İşte YKS ayrıntıları

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
17 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan duyuru ile Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi (YKS) kapsamında adayların tercihlerini belirlerken dikkate alacakları puan türleri tablosu açıklandı. Önceki sınav sisteminde Mart ve Haziran aylarında 18 puan türü üzerinden gerçekleştirilen sınav, yeni sistemde sadece Haziran ayında ve 5 puan türünde uygulanacak. YKS’nın getirdiği en önemli yeniliklerden biri de; daha önceki sistemde birinci oturumda Türkçe, temel matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarından oluşan toplam 160 soru üzerinden ve ikinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı- sosyal bilimler-1, matematik, fen bilimleri, tarih-coğrafya-felsefe grubundan oluşan sosyal bilimler-2 ile din kültürü ve ahlak bilgisi alanlarından oluşan toplam 340 soru üzerinden bir sınav uygulanıyordu.

Yeni Sınav Sisteminde Getirilen Diğer Yenilikler

Yeni sistemde ise; birinci oturumda Türkçe, temel matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarından toplam 120 soru, ikinci oturumda da Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 (Tarih-1, Coğrafya-1), Matematik- Sosyal Bilimler-2 (Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) alanlarından toplam 160 soru sorulacak.

Daha önce YGS’de 6 puan türü bulunurken, Temel Yeterlilik Testi’nde ise her aday için sadece Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT-Puanı) olacak. Adayların gireceği Temel Yeterlilik Testi sorularının içeriği Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak müfredatından seçilecek. Bundan böyle TYT ile tek tip puan uygulaması getirilecek. Adayların sadece TYT puanı ile herhangi bir meslek yüksekokul programını tercih edebilmesine imkân sağlanacak. Ayrıca meslek lisesi mezunlarının yükseköğretime geçişi de kolaylaşacak. Meslek yüksekokullarında bir program tercih edebilmek için adayların TYT puanının en az 150 ve üzerinde olması şartı getirilecek. TYT’den en az 150 puan almak şartıyla adayların TYT puanı ile sınavın ikinci oturumunda uygulanacak testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanının en az bir tanesinin 180 puan olması gerekiyor. En az 180 ve üzerinde puan alan adaylar ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programları arasından tercih yapabilecekler.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com