Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

YÖK 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Gerçekleştirildi

Yükseköğretim 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Cumhurbaşkanlığı külliyesinde gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra devlet erkanı, bakanlar, YÖK üyeleri, büyükelçiler, ilgili kurum başkanları ve bütün üniversitelerin rektörleri katıldı.
Son Güncelleme:
 YÖK 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Gerçekleştirildi

YÖK 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı toplu akademik yıl açılış törenine katılanların sayısı yaklaşık 2 bin kişi oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç törende konuşma yaptı.

YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu

2019-2020 YÖK Akademik Yıl Açılış Töreni’nde bireysel ve kurumsal olmak üzere her yıl 2 kategoride verilen YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri de sahiplerine teslim edildi. Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası tarafından yapılan müzik dinletisinin hemen ardından Yükseköğretim Kurumu’nun yıllar içindeki gelişimini ve değişimini anlatan bir video katılımcılara izletildi.

YÖK Başkanı Saraç Açılış Konuşmasını Gerçekleştirdi

YÖK Başkanı Saraç, 2019-2020 YÖK akademik yıl açılış töreninde açılış konuşmasını yaptı. Saraç konuşmasında, Yükseköğretim Kurulu’nun temel amacının öğretim sistemindeki olan süreçleri yani rutini devam ettirmekten ziyade, yeniliğe ve gelişime ayak uydurarak yükseköğretimin yeniden inşa etmek olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin bugün dünyada küresel bir aktör olduğunu söyleyen YÖK başkanı Saraç, içinde olduğu yarışı büyük bir kararlılıkla sürdürme niyetinde olduğunu dile getirdi. Başkan Saraç açıklamasının devamında, Türkiye’nin her türlü sömürüye karşı savaşan bir ülke olduğunu belirterek, Yükseköğretim sisteminin akademinin tüm alanlarında üreten olması gerektiğinin bilincinde olduklarını ifade etti.  YÖK olarak Anadolu’nun her köşesinde bulunan üniversitelerin eğitimin yanı sıra topluma hizmet noktasında da yararlı olabilmeleri için devletin kurumları ile birlikte bütün imkanları desteklediklerini ifade eden Saraç, Dünyanın her geçen gün değiştiğine ve Yükseköğretim ile hedeflenen çıktıların da buna uyum sağladığına dikkat çekti.

Birçok Yapısal Değişikliği Uygulamaya Koyduk

YÖK başkanı Saraç açıklamasının devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteği ve kendilerini duyduğu güven ile geçen 5 yıl içerisinde birçok yapısal değişikliği uygulamaya koyduklarını belirterek, Türkiye Projesi olarak nitelendirilen ve gurur duyulan YÖK 100/2000 Doktora Projesi ile 2023 için çizilen vizyonda önemli bir rol oynadıklarını dile getirdi. Üniversitelerin YÖK tarafından yeni başlatılan ”Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” sayesinde tek tip bir yapıdan kurtulduğunu belirten Saraç, artık bulunduğu bölgeye katkı sağlayan üniversiteler olduğunu aynı zamanda araştırma üniversiteleri ve bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler olarak iki koldan çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Da Konuşma Yaptı

YÖK 2019-2020 akademik yılı açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir konuşma yaptı. Yeni akademik yılın hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hocalara ve öğrencilere akademik yılda başarılar diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitim ve öğretim konusunun ilerleyen yıllarda da Türkiye’nin öncelikleri arasında yer alacağını belirterek, öğretmenler, resmi ve özel eğitim kurumları yöneticilerinin den başlayarak veliler ve öğrenciler dahil bu konuda söyleyecek sözü olan her kulaklarının açık olduğunu vurguladı. Eğitim öğretim hayatındaki adaletsizliğin en büyük adaletsizlik olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle adaletsizliklerin telafisinin çok zor olduğunu dile getirdi. AK Parti hükümeti olarak göreve geldiklerinden bu yana öncelikle eğitim-öğretim konusunda mümkün olan en iyi imkanları sağlamanın gayreti içinde olduklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle son 17 yılda Türkiye’nin Yükseköğretim alanında önemli bir başarıya imza attığını dile getirdi.

Üniversite Sayısı 76’dan 207’ye Yükseldi

Göreve geldikleri süre içerisinde üniversite sayısının 76 dan 207 ye yükseldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretim elemanı sayısının ise 70 binden 168 bine kadar çıktığını ifade etti. 17 yıllık çalışmaların en bariz ifadesinin bu gelişmeler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’da Yüksek Öğrenim çağındaki öğrenci sayısının 3 milyon civarı olduğunu fakat Türkiye’de bu rakamın 8 milyon ulaştığını söyledi. Türkiye ve Almanya nüfusunun hemen hemen aynı olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, nitelik noktasında aşılması gereken bir mesafe olduğunu fakat öğretim üyelerinin de sayısının sürekli arttığını ve bu mesafeyi kapatmak için çaba harcandığını dile getirdi.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mucize Doktor Dizisi Neden Bu Kadar Tuttu
6 11 2019 - 12:39
Müge Anlı Nazife Demirel Videosu Hakkında Açıklama Yaptı
4 10 2019 - 13:37
Volkswagen Türkiye’yi Tercih Edince Bulgarlar Çılgına Döndü
4 10 2019 - 12:56
Fatih Terim Devre Arasında Kadar Yeni Bir Onyekuru İstiyor
4 10 2019 - 10:56
Chloe’den Geçtiğimiz Aylarda Boşanan Serdar Ortaç Gizemli Bir Kadınla Yakalandı
4 10 2019 - 10:27
Sosyal Medyada Türkiye’nin Milli Değerlerine Ve Şehitlere Küfürler Yağdıran Çocuk Gözaltına Alındı
3 10 2019 - 21:01
Yorum Yap