Yoga Yapmanın Sağlık Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

Kronik stres, zaman içerisinde birden fazla sağlık sorununa yol açtığı bilinmekle birlikte duygusal sorunlara da sebebiyet vermektedir. Yoga, stres ve kaygı üzerinde geriletici etkisiyle ön plana çıkmaktadır. Sosyal hayatın içerisinde aktif rol oynayan herkes çok çeşitli stres kaynaklarına maruz kalmaktadır. Stres ve kaygının bu denli hayatımızın içerisinde yer alıyor olması bir zaman sonra sağlık problemlerini […]

21.04.2018 - 20:45
28.04.2018 - 19:25
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Kronik stres, zaman içerisinde birden fazla sağlık sorununa yol açtığı bilinmekle birlikte duygusal sorunlara da sebebiyet vermektedir. Yoga, stres ve kaygı üzerinde geriletici etkisiyle ön plana çıkmaktadır.

Sosyal hayatın içerisinde aktif rol oynayan herkes çok çeşitli stres kaynaklarına maruz kalmaktadır. Stres ve kaygının bu denli hayatımızın içerisinde yer alıyor olması bir zaman sonra sağlık problemlerini meydana çıkaracaktır. Bu nedenle stres ve kaygı durumu kronik bir hale geçiş yapmadan hayat planlamasına olumlu etki edecek değişiklikler ve yenilikler katmak gerekmektedir. Bunların en başında stres kaynağından uzaklaşılmak gelse de maalesef ki günümüz şartlarında özellikle de büyük şehirlerde yaşayanlar için bu pekte mümkün olamamaktadır. O halde değişim yerine hayatı daha iyi yapabilecek yeniliklerin neler olabileceği araştırılmalı ve onları dâhil etmeye çalışılmalıdır. Bu aşamada yoga en iyi seçenek olarak gösterilmekte ve çok sayıda birey hayatına yoga sayesinde hem sağlık hem de huzur katığını dile getirmektedir.

Beden kontrolünde yoga

Beden kontrolü sağlamada yoganın çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Yoga başlı başına bir beden kontrolüdür. Temelinde nefes düzenlemesi ve esneme hareketleri yer almaktadır. Günümüzde de uygulama kolaylığı ve sağlık üzerindeki avantajları göz önüne alınarak çok sayıda spor merkezinde yoga uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Yoga beden ve zihin kontrolünün dengelenmesini sağlayan, alternatif tıp içerisinde yer edinmiştir.

Geleneksel yoga, kişinin davranış, nefes, diyet ve meditasyonla bedeni üzerinde iletişim kurması ve onu yönetebilmesini amaçlar. Gündelik kaygı unsurlarından, uzun süreli kaygı unsurlarına kadar görülen sağlık sorunlarının düzene girmesinde öneme sahiptir. Yoganın sağlık üzerinde, ciddi şekilde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Stres azaltma: Sessiz ve yavaş fakat dengeli hareketleriyle konsantrasyon gerektiren yoga, odağınızı meşgul eden, anksiyete kaynaklarından uzaklaşmanızı sağlayarak sizi dinginleşmeye davet eder.
  • Zindelik artışı. Yeni pozisyonları bedeninize ekledikçe çok daha düzgün şekilde denge, esneklik ve güç artışı elde edilmektedir. Bu, efor harcanması gereken faaliyetlerde bedene zarar gelmesi gibi sorunları içerisinde barındırmaz.
  • Kronik sağlık problemlerinin kontrolü: Yoga özellikle uyku sorunlarına, bitkinliğe ve ruh halinde görülen değişimlere iyi geldiği için kanser, depresyon, ağrı, endişe ve uykusuzluk gibi problemlerde faydalı olduğu görülmektedir. Yoga dinginlik sağladığı için yüksek kalp atımı ve nabız üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Kilo Kaybedilmesini Sağlar: Aşırı yemek yeme ya da kilo alma hastalığı gibi problemi olanlarda yoga; iştah kontrolünü elinize almada ve fazla kiloları vermenizde yardımcı olarak kullanılabilmektedir.

Yoga belli başlı hastalıkların haricinde rahatlıkla uygulanabilen beden kontrol uygulamalarıdır. Fakat yine de yogaya başlanmadan evvel doktora danışması gerekmektedir.

  • Denge problemleri
  • Yüksek tansiyon
  • Belirli göz rahatsızlıkları
  • Şiddetli osteoporoz (Kemik erimesi)
  • Hamilelik
  • Eklem protezleri

Yoga uygulaması esnasında dikkat edilecek en önemli nokta uygulama içerisinde yer alan hareketlerin tamamının gerçekleştirilmesinin gerek olmadığı gerçeğidir. Herkesin kas kemik gelişimi farklı olduğu için zorlayıcı hareketlerin yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Bir yoga seansının sonunda bedenin rahatlamış ve sakin hissetmesi gerekir. Bu şekilde hissedilmediği takdirde eğitmenle konuşmak ve durum hakkında konuşmak gerekir. Çünkü yoga stres kontrolü sağlamak ve bedenin rahatlaması için yapılmaktadır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim