1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yoga Yapmanın Sağlık Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?
Yoga Yapmanın Sağlık Üzerindeki  Olumlu Etkileri Nelerdir?

Yoga Yapmanın Sağlık Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

A+A-

Kronik stres, zaman içerisinde birden fazla sağlık sorununa yol açtığı bilinmekle birlikte duygusal sorunlara da sebebiyet vermektedir. Yoga, stres ve kaygı üzerinde geriletici etkisiyle ön plana çıkmaktadır.

Sosyal hayatın içerisinde aktif rol oynayan herkes çok çeşitli stres kaynaklarına maruz kalmaktadır. Stres ve kaygının bu denli hayatımızın içerisinde yer alıyor olması bir zaman sonra sağlık problemlerini meydana çıkaracaktır. Bu nedenle stres ve kaygı durumu kronik bir hale geçiş yapmadan hayat planlamasına olumlu etki edecek değişiklikler ve yenilikler katmak gerekmektedir. Bunların en başında stres kaynağından uzaklaşılmak gelse de maalesef ki günümüz şartlarında özellikle de büyük şehirlerde yaşayanlar için bu pekte mümkün olamamaktadır. O halde değişim yerine hayatı daha iyi yapabilecek yeniliklerin neler olabileceği araştırılmalı ve onları dâhil etmeye çalışılmalıdır. Bu aşamada yoga en iyi seçenek olarak gösterilmekte ve çok sayıda birey hayatına yoga sayesinde hem sağlık hem de huzur katığını dile getirmektedir.

Yoga belli başlı hastalıkların haricinde rahatlıkla uygulanabilen beden kontrol uygulamalarıdır. Fakat yine de yogaya başlanmadan evvel doktora danışması gerekmektedir.

  • Denge problemleri
  • Yüksek tansiyon
  • Belirli göz rahatsızlıkları
  • Şiddetli osteoporoz (Kemik erimesi)
  • Hamilelik
  • Eklem protezleri

Yoga uygulaması esnasında dikkat edilecek en önemli nokta uygulama içerisinde yer alan hareketlerin tamamının gerçekleştirilmesinin gerek olmadığı gerçeğidir. Herkesin kas kemik gelişimi farklı olduğu için zorlayıcı hareketlerin yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Bir yoga seansının sonunda bedenin rahatlamış ve sakin hissetmesi gerekir. Bu şekilde hissedilmediği takdirde eğitmenle konuşmak ve durum hakkında konuşmak gerekir. Çünkü yoga stres kontrolü sağlamak ve bedenin rahatlaması için yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.