Yılın 7 ayı sıtma vakalarının görüldüğü Brundi’de ülke nüfusunun yarısı hastalığa yakalandı

Afrika ülkesi Burundi sıtma vakaları nedeniyle zor günler geçiriyor. Yılın 7 ayı boyunca görülen sıtma vakaları yüzünden bu yıl hayatını kaybeden kişi sayısının 801 olduğu açıklandı.

06.08.2019 - 22:03
07.08.2019 - 11:32
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Birleşmiş Milletler bünyesinde bulunan İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin son açıkladığı rapora göre Afrika ülkesi Burundi’de 1 Ocak 21 Temmuz 2019 tarihleri arasında 5 milyon 738 bin 661 kişi de sıtma vakası görüldü. Ülke nüfusunun 11 milyon 605 bin 242 olduğu öğrenilirken açıklanan rakam neredeyse yarısına denk geliyor. Yılbaşından bu yana sıtma vakaları nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı ise 801 olarak açıklandı.

Yılın 7 ayı görülüyor

Ülkede sıtma vakalarının görülmesinin en önemli nedeni bağışıklık sisteminin zayıf olması ve cibinlik gibi koruyucuların kullanımının azaltılması gösteriliyor. Ülkede sıtmaya karşı hazırlanan ulusal planda haziran ayında vizyona gidilerek koruyucu önlemlerin artırılmasını kararına varılmıştır. 2017 yılında ülkede 6 milyon, dünya genelinde ise 219 milyon sıtma vakası görülmüştü. Hastalık nedeniyle büyük çoğunluğu 5 yaş altı çocuklar olmak üzere 400 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Sivrisineklerden bulaşıyor

Sıtma, insanlara parazit taşıyan sivrisineklerin sokması ile buluşuyor ve ortalama 7 günlük kuluçka süresi bulunuyor. Ateşli bir hastalık olan sıtmanın belirtileri arasında terleme, titreme, bulantı,  baş ağrısı, kusma ve halsizlik gibi grip benzeri belirtiler sayılıyor.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim