1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları
Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

A+A-

Yeşil çayın faydaları arasında kalp problemlerinin, kanserin, kardiyovasküler hastalıkların, yüksek kolesterol seviyelerinin, romatoid artritin, enfeksiyonun, diş çürüğünün ve diğer birçok hastalığın önlenmesi ve tedavi etmesi özelliğiyle beslenmenize dâhil etmeniz gereken harika bir içecektir. Yeşil çay, kemo-önleyici özellikler sunan epigallocatechin-3 gallate (EGCG) adlı bir antioksidan içerir.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Yeşil Çay Nedir?

Birçok kişinin bilmediği bir bilgidir; yeşil çay aslında normal çayın elde edildiği bitkiden gelir. Bilimsel olarak, Camellia sinensis olarak bilinir. Aslında, aynı çaylar farklı şekilde işleniyor. Çay yapraklarının fermente edilmesiyle normal siyah çay elde edilir. Bu fermantasyon renk ve lezzetini değiştirirken, içindeki kafein ve tanen seviyesini yükseltir. Öte yandan, yeşil çay durumunda, taze hasat edilmiş yapraklar fermantasyonun önlenmesi için hızlı bir şekilde buharlaştırılarak kuru bir stabil ürün elde edilir. Bu buharlama işlemi sırasında, çayın yeşil rengini koruyabilmesi için yaprakların rengi bozulmaz.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Yeşil Çayın Besin Değerleri

Yeşil çayın kendine özgü tadını, acılığını ve uyarıcı etkisini veren kafeinin yanı sıra yeşil çay, polifenol adı verilen bir grup kimyasal bakımından da zengindir. Bu polifenoller, flavanoller, flavadioller, flavonoidler ve fenolik asitleri içerir. Tanenler ayrıca, çayda acı tada ve sıkılığa katkıda bulunan bir polifenol türüdür. Yeşil çayın ana polifenolleri, epicatechin, epicatechin 3 gallat (ECG) ve epigallocatechin gallat (EGCG) gibi kateşin olarak bilinen flavonoidleri içerir. Bu flavonoidler çok güçlü antioksidanlardır ve tiamin gibi bazı amino asitlerle birlikte , yeşil çayın güçlü lezzetinden sorumludur.

Ayrıca yeşil çay, theanine, tirozin ve lösin, adenin, dimetilksantin, teobromin, teofilin ve ksantin gibi ksantin alkaloitleri; pektin ( meyvelerde de bulunur ), glikoz, sükroz ve fruktoz gibi karbonhidratlar; klorofil ve triterpen saponinler gibi pigmentler içerir. A vitamini, B1, B2, B3, C ve E vitamini de yeşil çayda bulunur. Bu etkileyici listeden sonra belki de yeşil çayın besinlerle ve faydalı bileşenlerle dolu olduğunu anlamaya başlamışsınızdır.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil çayın sağlığa faydaları, özellikle theanin, kateşin polifenolleri ve kafein içeriği ile ortaya çıkan antioksidan özelliklerinden kaynaklanır. Yeşil çayın sağlık için başlıca faydaları şu şekildedir;

Yaşlanmayı Geciktirir

Yaşlanma belirtileri vücutta biriken serbest radikallerin bir sonucudur. Yeşil çay, antioksidan özellikleri sayesinde vücutta bulunan toksin ve serbest radikallerin atılmasını sağlar. Yeşil çayın içerisinde özellikle en güçlü antioksidan olarak bilinen epigallokatekin gallatı bulunur. kateşin polifenolleri bakımından da zengin olan yeşil çay, yaşlanma belirtilerini büyük ölçüde geciktirir. Düzenli yeşil çay tüketmek genel sağlık için olduğu kadar cilt sağlığı için de faydalı olacaktır.

Uyarıcı Etkisi Vardır

İnsanlığın var olmasından bu yana çayların popüler olmasının ve tüketilmesinin en önemli nedeni teşvik edici ve uyarısı etkisi olmasıdır. Bu etki yine çay yapraklarında bulunan kafein ve tanenlerden kaynaklanmaktadır. Kafein ve tanenler, sağlık üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerine rağmen, uzun vadede çok güçlü uyarıcılar gibi davranır. Bu yüzden bir bardak yeşil çay sizi taze ve enerji dolu hissettirir. Çay, yorgunluk, tembellik, uyku hali ve enerji eksikliği ile mücadele etmek ve kan dolaşımını iyileştirmek için kolay ve ideal bir çözümdür. Yeşil çayın bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni de enerji vermesidir.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Bağışıklık Artırır

Yapılan araştırmalar sonucunda her gün düzenli olarak çay tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre daha az virüs ve bakteri enfeksiyonlarına maruz kaldıklarını ortaya koymuştur. Yeşil çay, antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda bakteri ve virüslerin enfekte olmaları için hücre duvarlarına yapışmaları gerekir. İşte yeşilçay içinde bulunan kateşinler sayesinde bu durumun da önüne geçer. Yeşil çayın antimikrobiyel özelliği, dizanteri, nefes kokusu, diş çürüğü, ishal, hazımsızlık, öksürük, grip ve soğuk algınlığı gibi hatalıkların önüne geçilmesine yardım eder.

Diş ve Saçlar İçin Faydalı

Yeşil çayın en güçlü faydalarından biri de; sıkılaştırıcı maddeler kasları ve deriyi güçlendirirken kaslarda ve dokulardaki kasılmaları tetikler. Yeşil çayı içmeseniz bile, günlük olarak gargara yapmak diş etlerinin ve dişlerin sıkı kalmasına neden olarak kasılmalara yardımcı olabilir, böylece dişlerin gevşemesini ve kaybolmasını önler. Ayrıca saçlarınızı yeşil çay ile yıkayabilir ve her gün daha güçlü ve daha sağlıklı bir hale geldiğini hissedebilirsiniz.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Kanseri Önler

Yapılan bir araştırma; yeşil çayın anti kanser özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Yeşil çayın polifenoller bakımından zengin olan epigallocatechin gallate (EGCG) içermesi serbest radikalleri ortadan kaldırarak kanserli hücrelerde hücre ölümünü tetikler.

Erken yaşlanmaya neden olmasının yanı sıra, bazı kanser türlerinden de serbest radikaller sorumludur. Yeşil çayın içinde bulunan kateşinler, bu serbest radikallerin nötralize edilmesine, nitrozaminler gibi kanserojen oluşumunun önlenmesine ve kanser riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Fakat, polifenoller açısından zengin olan bu çayın kansere karşı önleyici bir önlem olarak kullanılmasını desteklemek için daha fazla klinik kanıt ve büyük denemelere ihtiyaç vardır.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Çalışmalar yeşil çayın LDL kolesterolü (düşük yoğunluklu lipoprotein veya kötü kolesterol) konsantrasyonlarını önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. Yeşil çayın kolesterol seviyelerini bir dereceye kadar azaltma da, muhtemelen alkaliliğinden dolayı etkili olduğu gösterilmiştir.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Kardiyak ve Arter Sağlığını Geliştirir

Yeşil çaydaki bazı bileşenler, kan basıncını düşürür ve inme ve koroner kalp hastalığı riskini azaltır

Diyabeti Kontrol Eder

Şekerli içilmezse, yeşil çayın alkalin doğası kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, yeşil çayın antioksidan ve büzücü nitelikleri, pankreasın sağlıklı ve daha iyi çalışmasını sağlar. Pankreasın fonksiyonunun iyileştirilmesi, insülinin daha verimli ve düzenlenmiş salgılanması ve daha sonra şekerin ayrıştırılması ve emilmesinde iyileşme anlamına gelir. Etkili fonksiyonlardaki bu artış, diyabetin başlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

Kilo Kaybını Destekler

Yeşil çay, metabolizma hızını artırarak kilo vermeye yardımcı olur, böylece vücudun yağ depolanmasını daha hızlı tüketir. Son zamanlarda, yeşil çay kilo vermeye yardımcı olduğu için diğer birçok içeceğin yerini almıştır. Kilo vermek istiyorsanız her sabah bir veya iki bardak yeşil çay içmeye özen göstermelisiniz.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Dayanıklılığı Artırır

Sıkı bir egzersizden sonra bir fincan sıcak yeşil çay içmeniz yeterlidir ve zaman kaybetmeden tekrar spora hazır olursunuz. Ayrıca, kaslara aşırı yüklenmeden dolayı oluşan kas ağrılarını önler. Yeşil çay, piyasadaki enerji içeceklerinin varlığından dolayı yaygın olarak tüketilmemesine rağmen, Japonya ve Çin'i ziyaret ederseniz, yeşil çayın dövüş sanatları hocaları ve diğer çeşitli sporcular tarafından kullanılan önde gelen içecek olduğunu göreceksiniz.

Vücudu Detoksifiye Eder

Yeşil çay, özellikle alkollü içkilerin tüketilmesi ve uykusuzluğun yol açtığı, özellikle akşamdan kalma ve yorgunluk için en iyi tedavi yöntemidir. Akşamdan kalma durumunuz var ise; limonlu büyük bir bardak yeşil çay ile güne başlayın. Hızlıca toparlandığınızı fark edeceksiniz. Limon suyuyla yapılan yeşil çay, alkolün etkilerini neredeyse anında ortadan kaldırmak için çok etkili ve popüler bir ilaçtır.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Yeşil Çay Çeşitleri

Yeşil çay, Japonya'da hazırlanmış, yaprak uzunluğuna, işleme yöntemine ve hasat mevsimine bağlı olarak dört ana çeşide sahiptir. Bunlar şöyle;

Gyokurocha: Bu çeşitteki çay yaprakları dalların uçlarından toplanır. Demlendiğinde, renk açık yeşildir. Uçtan seçildiğinde, bu çeşitlilik en iyi tat ve kokuya sahiptir ve bu çeşitlilik sağlık açısından da en iyisi olarak kabul edilir. Ayrıca, daha az acıdır, çünkü daha az tanen ve kafein içerir çünkü toplanmış yapraklar daha genç ve hala tomurcuklanır. Gyokurocha'nın tek dezavantajı yüksek maliyettir, ancak hepimizin bildiği gibi, sağlık için gerçekten yüksek kaliteli çözümler asla ucuza gelmez!

Sencha: Sencha aynı bitkiden gelir, fakat bu yeşil çay varyasyonunda yapraklar dalın ortasından çıkar ve Gyokurocha'dan daha büyük, daha yaşlı ve daha az yumuşaktır. Bu çeşitlilik aynı zamanda demlendiğinde berrak, açık yeşil bir çay verir. Doğal olarak, eski çeşitten daha acı ve daha güçlüdür. Daha az asil kökenli (dalın ortası) ve daha fazla kafein ve tanenli olması, Gyokurocha'dan daha ucuz ve popülerdir.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Bancha: Bancha çay bitkisinin yumuşak dallarından yapılır, bu da onu çok güçlü ve acı yapar. Demlendiğinde altın kahverengi bir çay verir. Bu, yeşil çayın önceki ikisinden daha ucuz bir versiyonudur.

Matcha: Artık “Toz” olarak da adlandırılan yeşil çayın toz haline getirilmiş versiyonudur. Güzel yeşil renkli bir çay yapar ve çok fazla köpük oluşturur, ancak yapraklı çeşitlerinden daha zayıf bir aroması vardır. Diğer üç çeşitten çok daha az acıdır, yani bu çeşidi yudumlarken, özellikle diğer çeşitlere aşina iseniz, doğal bir tatlılığa sahip olduğunu anlarsınız.

Kafeinsiz Yeşil Çay: Bu belirli bir çeşitlilik değil, ancak burada bahsetmeye değer. Yukarıdaki çeşitlerin herhangi biri, kafeinsiz bir biçimde olabilir.

Diğer Çeşitler: Yukarıda belirtilen ana çeşitler, farklı isimlerle daha fazla çeşit üretmek için farklı kombinasyonlarda harmanlanır, sayıları burada listelemek imkânsızdır. Temel olarak, bir çay dükkânına gidip kendiniz karışım oluşturabilirsiniz.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Yeşil Çayın Yan Etkileri

Yeşil çayın yan etkileri, diğer tüm çaylarla (ortak siyah çay, Beyaz Çay vb.) İlişkilendirilen risklerle aynıdır ve temel olarak kafein ve tanen içeriği nedeniyledir. Kontrendikasyonları, içindeki kafein ve tanenlerin yüzdesi ile değişebilir. Çoğu kişi bu olumsuzluklara aşina olabilir, ancak ilişkili risklerin yanı sıra diğer riskleri de gözden geçirmek ve özetlemek önemlidir.

Triterpen Saponinler: Bu bileşikler, kırmızı kan yuvarları (eritrositler) önceden var olan koşulları daha da kötüleştirebilir anemi ve yorgunluğa neden olabilir.

Kafein: Herkes kafeinin harici bir uyarıcı olduğunu ve kan basıncını yükselttiğini ve doğada toksik olduğunu bilir (bazı hayvanlar için ölümcül olabilir). Kafein ayrıca bağımlılık yapar ve uzun yıllar boyunca karaciğer ve iç organlar üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Tanenler: Tanenler, karmaşık proteinlerin daha basit proteinlere parçalanmasına ve daha sonra vücuda emilmelerine müdahale eder.

Xanthine Alkaloids: Bazı araştırmacılar, bu alkaloitlerin vücutta ürik asit oluşumunu şiddetlendirdiğini ve uyardığını ve böylelikle safra kesesi ve böbreklerde taş oluşumunu tetikleyebileceğini düşünüyor.

Diğer Riskler: Uzun süreli tüketim, aşırı miktarlarda, uykusuzluk, huzursuzluk, sıkıntı, sinirlilik, baş ağrısı, hipertansiyon, anormal kalp atışı, iştahsızlık, spazm, kabızlık ve kafeine akut bağımlılık gibi sorunlara neden olabilir. Çoğu zaman, kafeine bağımlı olan insanlar, madde olmadan normal hissetmezler ve yeşil çay yokluğunda akut kabızlık, tahriş ve konsantrasyon eksikliğinden muzdariptirler.

Temel olarak, aşırıya kaçmayın. Günde en fazla iki veya üç fincan yeşil çay tüketmek güvenlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.