Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yerli Malı Haftası Nedir? Yerli Malı Haftası Tarihçesi

Her sene 12 ila 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan ve 1946 yılından bu yana organize edilen Yerli Malı Haftası'nın önemi ve bize kazandırdıkları oldukça önemlidir.
Eklenme:
 Yerli Malı Haftası Nedir? Yerli Malı Haftası Tarihçesi

Okullar çeşitli etkinlikler ile kutlanan Yerli Malı Haftası ülkemizde bir gelenek haline gelmiştir. 1946 senesinde bu yana kutlanan ve oldukça ilgi gören Yerli Malı Haftası, ülkemizde üretilen ürünlerin daha bilinçli bireyler tarafından tanınmasına olanak sağlamıştır. Peki nedir bu Yerli Malı Haftası?

Bu senede geçmiş zamanlarda olduğu gibi Yerli Malı Haftası çeşitli etkinlikler ile kutlanacak. Yerli malının öneminden bahsedildiği bu etkinliklerde daha bilinçli bireyler oluşturmak adına hem yeni adımlar atılır hem de Yerli malının öneminden bahsedilir.

Yerli Malı Haftası Nedir?

Yerli Malı Haftası, adından da anlaşılacağı gibi yerli mallarının tüketilmesini amaçlandıran bir programdır. Bu haftada daha tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malının öncelikli olarak kullanımından söz edilir. Her sene 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftası, ülkemizde pek çok okulda çeşitli etkinlikler kapsamında öğrencilerin daha da bilinçlendirilmesi sağlanır. Bu amaç doğrultusunda yaşanan ekonomik dar boğazlardan sonra yabancı ülkelerin aksine ülke içerisinde yetiştirilen ürünler baz alınır.

Yerli Malı Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Yerli Malı Haftası, her sene 12 ila 18 Aralık tarihleri arasında ülkemizdeki okullarda çeşitli etkinlikler kapsamında kutlanarak hem eğitici yazılar okunarak hem de öğretici şiirler ile betimlenerek öğrencilerin bunu daha rahat algılamaları sağlanır.

Yerli Malı Haftası Tarihçesi

1. Dünya Savaşının ardından ülkelerin içerisinde bulunduğu dar boğaz sonrasında toplumların daha da bilinçlendirilmesi amaç olarak görüldü. Bu bağlamda 1923 senesinde İzmir İktisat kongresi, Atatürk başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdi. Dönemin başbakanı olan İsmet İnönü, 12 Aralık 1929 tarihinde Meclis’te bir konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmada ise yerli malları üzerinde duruldu.

1946 senesinden bu yana kutlanan Yerli Malı Haftası daha sonrasında 1983 senesinde Yatırım ve Türk Malları Haftası adı altında bir değişikliğe uğradı. Bu haftadaki asıl amaç bu süre zarfı boyunca daha tutumlu olmanın ve yerli malı kullanmanın önemi olarak lanse edildi. Bu şekilde de ülkemizde bulunan zenginliklerin artması amaçlandırıldı.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap