Sinema

IMDb’ye Göre En İyi 18 Türk Komedi Filmi – Yerli Komedi Filmleri

Türk sinemasının en çok talep gören yapımları, daima yerli komedi filmleri olagelmiştir. Gülmeyi ve güldürmeyi çok seven Türk halkı, yapımcıları daima komedi filmlerine yatırım yapmaya teşvik etmiştir. Gülmek de birçok duygu gibi göreceli bir kavram, o nedenle en iyi Türk komedi filmi kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir.

Dünya’nın en prestijli film oylama platformlarından birisi olan IMDb‘ye göre en iyi Türk komedi sinema filmlerini analiz ettik. Listede Pardon, G.O.R.A ve Limonata gibi yapımlar bulunuyor. Listemizde ağırlıklı olarak son yıllarda çekilen filmlere yer vermeye çalıştık, yoksa Kemal Sunal, Şener Şen, Halit Akçatepe, Metin Akpınar gibi yıldızlarımızın oynadığı yüzlerce kaliteli komedi filmi de bulunmaktadır.

18. Eyvah Eyvah

IMDb'ye Göre En İyi 18 Türk Komedi Filmi - Yerli Komedi Filmleri

IMDb: 7.1

Ata Demirer‘in en başarılı serisi olan Eyvah Eyvah’ın ilk bölümü olan film, Çanakkale’de yaşayan Hüseyin’in hikayesini anlatıyor. Dedesi ve ninesi ile yaşayan Hüseyin, usta bir klarnet sanatçısıdır. Hüseyin’in sıradan hayatı, kasabaya gelen yeni bir aile ile değişecektir. Bu ailenin kızı Müjgan, sağlık ocağında çalışmaya başlar ve Hüseyin daha Müjgan’ı görür görmez aşık olacaktır.

Babasının İstanbul’da olduğu haberini alan Hüseyin, aşkını dahi geride bırakmak uğruna İstanbul’a yola koyulur. Bir kasaba vatandaşı olan Hüseyin için İstanbul’un hareketliliği çok ağır gelecektir. Neyse ki bir şarkıcı olan Firuzan ile tanışır. Demet Akbağ‘ın canlandırdığı Firuzan ile komik ve şanssız maceralara atılan Hüseyin, sonunda köye döner ve Müjgan’a açılır. Ata Demirer’in senaryosunu yazıp baş rolünde oynadığı film, yöresel komedi filmleri arasında tartışmasız en iyisi.

17. Propaganda

IMDb'ye Göre En İyi 18 Türk Komedi Filmi - Yerli Komedi Filmleri

IMDb: 7.1

Usta komedyen ve oyuncu Kemal Sunal’ın vefatından önce oynadığı son yapım olan Propaganda, konusunu gerçek bir olaydan alıyor. 1948 yılında yaşanan bu gerçek hikayenin yönetmen koltuğunda ise yine usta bir isim olan Sinan Çetin oturmaktadır.

Devletten gelen bir emir ile köy ortadan ikiye bölünür ve tel örgüler çekilir. Artık köyün bir tarafından diğerine geçmek için pasaport gerekmektedir.  Burada doğup büyüyen fakat sonunda Gümrük Muhafaza Müdürü olarak görev yapan Mehdi, bu geçişin güvenliğini sağlamaktadır.

Hisli Kasabası’nın tüm sosyal hayatını derinden etkileyen bu durumun, dramatik ve bir o kadar komik hikayesini izleyeceksiniz. Bürokrasinin ne denli hayatları etkileyebileceği ve devletin kararlarının halk arasında nasıl çarpıklıklar oluşturabileceğini anlatan, güzel bir eleştirisel komedi. Filmde Kemal Sunal’ın yanı sıra Metin Akpınar ve Meltem Cumbul gibi önemli isimler de bulunuyor.

16. Düğün Dernek

IMDb: 7.3

Yine bir Ahmet Kural ve Murat Cemcir klasiği ile karşınızdayız. İsmail’in oğlu Tarık, Letonya’da yaşamaktadır ve bir gün ülkesine gelir. Fakat bu sefer yalnız değildir, yanında sevgilisi Monica’yı da getirir. Letonya vatandaşlığı alabilmek için Monica ile evlenmek zorundadır ve babasının onayını almak ister.

Oğluna dillere destan bir düğün yapmakta kararlı olan İsmail, Tüpçü Fikret ve Çetin’in de desteğini alarak parasız bir düğün yapmaya çalışır. Rusya’dan gelen mafya ve kaybolan gelin ile beraber işler iyice sarpa sarar ve ortaya inanılmaz komik bir hikaye ortaya çıkar. Çalgı Çengi gibi bu yerli komedinin de yönetmen koltuğunda Selçuk Aydemir bulunuyor.

15. Çalgı Çengi

IMDb: 7.3

Teyzeoğulları olan Salih ve Gürkan, hayatlarını müzisyenlikten kazanmaktadır. Oldukça sıradan ve düğün gibi işleri alan bu ikili, gittikleri bir düğün sebebiyle hayatlarını değiştirmek üzeredirler. Zaten başarısız olan ikili, gittikleri düğünde kendilerine konaklamaları için bir kömürlük layık görülünce iyice çökerler.

Kötü durumda olduklarını zanneden Salih ve Gürkan, bir mafyanın aynı kömürlüğü işkence mekanı olarak kullanmaya karar vermesi ile iyice dibi boylayacaktır. Kahkahalar ile izleyeceğiniz filmin baş rollerinde ayrılmaz ikili Murat Cemcir ve Ahmet Kural bulunuyor.

14. Neredesin Firuze

IMDb'ye Göre En İyi 18 Türk Komedi Filmi - Yerli Komedi Filmleri

IMDb: 7.3

Filmin öyle bir kadrosu var ki, kötü bir eserin ortaya çıkması neredeyse imkansız hale getirilmiş. Tam bir Unkapanı hikayesi olan Neredesin Firuze, geçmişte çok popüler olan kaset dünyasını ele alıyor. Kaset döneminin altın devrini yaşadığı günlerde, müzik piyasasında yer edinmeye çalışan Hayri ve Osman‘ın hikayesini izliyoruz.

Hayri ve Osman, bir gün Almanya’da yaşayan bir genç yetenek olduğunu duyarlar. Adı Ferhat olan bu genci ülkeye getirten ikili, yüklü borçlarından bu genç sayesinde kurtulacaklarının hayalini kurarlar. Sonraları tanıştıkları gizemli ve zengin kadın Firuze ise, bu yatırımı yapmaları için tek fırsatlarıdır. Yönetmen koltuğunda Ezel Akay‘ın oturduğu Neredesin Firuze, Demet Akbağ, Özcan Deniz, Cem Özer, Haluk Bilginer, Ruhi Sari ve Şebnem Dönmez gibi oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

13. Kötü Kedi Şerafettin

IMDb: 7.4

O kadar gerçek yapımdan sonra araya bir de animasyon komedi eklememek olmazdı. IMDb kullanıcıları tarafından da çok beğenilen Kötü Kedi Şerafettin komedi filmi, kötü bir süper kahraman olan Şerafettin üzerine kurulu.

Bülent Üstün tarafından yaratılan Kötü Kedi Şerafettin’in maceralarını bu sefer beyaz perdede izleme fırsatı buluyoruz. Filmin baş rolündeki Kedi Şerafettin, usta oyuncu Uğur Yücel tarafından seslendirilmektedir.

12. Yahşi Batı

IMDb: 7.4

Aziz ve Lemi Bey, Osmanlı padişahı tarafından Amerika’ya gönderilen iki devlet yetkilisidir. Trenle yaptıkları yolculuğun amacı ise çok değerli elması, Amerika’ya hediye etmektir. Amerika’nın tehlikeli topraklar olduğu 19. yüzyılda geçen hikayede bu ikili, çok değerli elması haydutlara kaptırırlar.

Tüm paralarını ve elması kaybeden ikilinin tek amacı, elması geri almaktır zira bu haberle Osmanlı’ya dönseler kellelerinin alınacağını çok iyi bilmektedirler. Bir kasabaya sığınan ikiliyi, çok çetin ve her dakikası komik bir macera beklemektedir. Filmde Cem Yılmaz’a, Ozan Güven, Demet Evgar ve Zafer Algöz gibi isimler eşlik ediyor.

11. Organize İşler

IMDb: 7.4

Dev oyuncu kadrosu, müzikleri, senaryosu ve Yılmaz Erdoğan imzası ile hala adından bahsettiren bir yapım. 2019’da 2.si vizyona girecek olan Organize İşler, yerli komedi filmleri arasındaki efsane yapımlardan bir tanesi. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği ve üzerine baş rolünde oynadığı film, halen televizyonda yayınlandığı zaman yüksek reyting puanlarına ulaşabilmektedir.

Profesyonel bir hırsız olan Asım, yine bir gün kaçarken intihar etmek üzere olan birisinin evine sığınır. Sığındığı kişi ise aşırı derecede başarısız bir komedyendir ve bu komedyen Süpermen sahne kostümü giymektedir. Bu nedenle Asım, filmin geri kalanında intihardan kurtardığı bu adama Süpermen diyecektir.

Süpermen lakaplı masun ve iyi niyetli adam, kendini bir anda İstanbul’un en organize suç çetelerinin birinin arasında bulur. Filmin kadrosunda Tolga Çevik, Demet Akbağ, Özgü Namal ve Cem Yılmaz gibi dev isimler bulunuyor. Cem Yılmaz, filmde Müslüm adlı bir mafya liderini canlandırmaktadır.

[bilgikutusu text=”Burada Müslüm denen bir hıyar varmış. Biz onu arıyoruz.” tur=”info”]

10. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

IMDb: 7.5

Anadolu’da 14. yüzyıl yaşanmaktadır ve Moğol istilası tüm şiddeti ile hissedilmektedir. Bursa’da geçen hikayede, istila sebebiyle devletin ileri gelenleri de bu şehre sığınmıştır. Bir anda nüfus patlaması yaşayan Bursa’da, tabiri caiz ise kaos hakimdir.

Oldukça agresif bir karakter olan Karagöz, fırsatçı ve bir o kadar da zeki Hacivat ile tanışır. Bir cami inşaatında amele olarak çalışan ikilinin, mizah yönünden ne kadar kuvvetli oldukları zamanla halk tarafından fark edilecektir. İnşaatı bırakıp mizahları ile para kazanmaya başlayan çift bir anda şöhrete kavuşurlar, fakat bu şöhret onların pek de hayrına olmayacaktır.

09. Hokkabaz

IMDb'ye Göre En İyi 18 Türk Komedi Filmi - Yerli Komedi Filmleri

IMDb: 7.5

Başarılı fakat popüler olmayan bir sihirbazın hikayesinin anlatıldığı Hokkabaz, yine bir Cem Yılmaz klasiği. Dramatik bir komedi olan Hokkabaz, İskender isimli ve piyasada bir türlü dikiş tutturamamış bir sihirbazı kaleme alıyor. Sihirbaz olduğunu kimseye kabul ettiremeyen İskender, en sonunda yakın arkadaşı Maradona ile birlikte Anadolu turnesine çıkar. Turnede, İskender’i daima eleştiren babası Sait’de yer almaktadır.

Turne boyunca İskender, Sait ve Maradona’yı abuk ve bir o kadar da komik bir macera beklemektedir. Bu turne, araları hiç iyi olmayan İskender ve Sait için de bir milat olacaktır.

08. Limonata

IMDb'ye Göre En İyi 18 Türk Komedi Filmi - Yerli Komedi Filmleri

IMDb: 7.5

Yönetmen koltuğunda yine Ali Atay’ın bulunduğu bir yapım ile karşınızdayız. Suat Makedonya’da yaşamaktadır ve tır şoförüdür. Ölümcül bir hastalık sebebiyle yataklara düşen adam, oğlu Sakıp’ı yanına çağırarak son isteğini açıklar.

Suat İstanbul’dayken herkesten habersiz bir kadın ile imam nikahı kıymış ve bu kadından bir çocuk yapmıştır. Henüz bebekken eşini ve bebeğini terk eden adam bir daha ikiliden hiç haber almamıştır. Ölüme yaklaştıkça pişmanlığı artan Suat, oğlu Sakıp’dan bu bebeği yani artık büyük bir adam olan çocuğunu bulmasını ister.

Sakıp’ın, Suat’ın ikinci çocuğu olan Selim’i bulma macerası, sürükleyici bir hikaye ile beyaz perdeye aktarılmış.

07. Arif V 216

IMDb'ye Göre En İyi 18 Türk Komedi Filmi - Yerli Komedi Filmleri

IMDb: 7.6

G.O.R.A ve A.R.O.G serilerinden sonra yoğun talep alan Cem Yılmaz, bu talebi boş geçmeyerek Arif V 216 filmini çekti. Filmin başrol karakteri ise G.O.R.A’dan tanıdığımız 216 isimli robot.

İnsan olmanın hayalini kuran 216, dayanamaz ve dünyaya gelerek Arif’i arar. Arif’i nihayet bulan 216, artık sıradan insanlar gibi yaşamaya başlamıştır. O da yetmezmiş gibi aşık olan 216, robot olduğunu herkesten saklamaya çalışır.

216 farkında olmadan dünyanın sonunu getirecek bir plana alet olur. Bunu fark eden en iyi dostu Arif, buna engel olarak onu kurtarmaya çalışacaktır.

06. Bana Masal Anlatma

IMDb'ye Göre En İyi 18 Türk Komedi Filmi - Yerli Komedi Filmleri

IMDb: 7.7

Eski mahalle kültürünü özleyenler için ilaç gibi gelecek Bana Masal Anlatma, argo olmadan da güldürebileceğini kanıtlayan yerli komedi filmleri arasındaki yerini aldı. Hayatını dolmuş şoförlüğü yaparak kazanan Rıza, çok içine kapanık ve iyi bir insandır.

Burak Aksak tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Rıza’nın karşısında adet bir masaldan çıkıp gelen Ayperi çıkacaktır. Hande Doğandemir ve Fatih Artman‘ın baş rollerinde bulunduğu filmde Cengiz Bozturk, Erdal Tosun, Burcu Biricik, Gürkan Uygur ve Gökçe Bahadır gibi güçlü isimler de yer alıyor.

05. Ölümlü Dünya

IMDb: 8.0

Leyla ile Mecnun dizisinden tanıdığımız Ali Atay, bu sefer yönetmenliğe soyunarak, Türk komedi filmleri tarihine güzel bir yapım armağan ediyor. Atay’ın ilk yönetmenlik deneyimini yaşadığı filmde, dünyanın en fantastik ailelerinden birisinin hikayesi anlatılmaktadır.

Bir aile lokantası işleten 8 kişilik aile grubu, aslında soğuk kanlı bir cinayet çetesidir. Tüm bireylerinin seri katil olduğu aile üyeleri, hesapta olmayan bir şekilde deşifre olurlar. Bir zamanlar emir aldıkları Uluslararası Örgüt, artık onları yok etmek için peşlerindedir.

04. Aile Arasında

IMDb: 8.0

Gülse Birsel imzası taşıyan film, son yıllarda çıkarılan en iyi yerli komedi filmi desek, çok da abartmış olmayız. Filmi zirveye taşıyan ve milyonlara ulaştıran etkenlerden birisi de elbette güçlü oyuncu kadrosu. Engin Günaydın ve Demet Evgar gibi iki dev ismin buluştuğu Aile Arasında filmi, izleyici her saniye içine alan bir yapım.

Fikret, takıntılı ve karısı ile sorunları olan bir adamdır. Solmaz ise bir alt düzey vokalist. Bu iki kahramanımızın zaten kötü giden evlilikleri, aynı gün sona erer. Solmaz, Fikret ile tanıştığında onu sapık zanneder. Kötü bir başlangıçları olsa da, hayat onları çok büyük bir maceraya sürükleyecek ve sonunda yüzleri gülümseten bir aşk ile final yapacaktır. Filmin senaristi olan Gülse Birsel, Fikret’in ilk eşini canlandırmaktadır.

03. G.O.R.A

IMDb'ye Göre En İyi 18 Türk Komedi Filmi - Yerli Komedi Filmleri

IMDb: 8.0

Yerli komedi filmleri arasındaki yerini artık çok sağlama almış bir yapım olan G.O.R.A, Cem Yılmaz’ın en iyi filmi olarak gösterilebilir. Uzay filmi gibi görünse de, Cem Yılmaz‘ın bol göndermelerini içeren ve absürtlüğün hat safhada olduğu bir yapım.

Arif, kapalı çarşıda halı ve kilim satışı yapan sivri zekalı bir esnaftır. Uzaylılar tarafından kaçırılan Arif, önceleri her şeyin bir şakadan ibaret olduğunu düşünse de durum vahimdir, gerçekten uzaydadır. Uzaydan dünyayı aramayı başarsa da, bu arama mahallenin bakkalı ile yaptığı komik bir telefon konuşmasından öteye geçemez.

Bir an önce bulunduğu yerden kurtulmaya çalışan Arif’i uzayda, aşk ve çetin bir macera beklemektedir. Aşık olduğu Ceku’yu da dünyaya götürmeyi kafasına koyan Arif, baş düşmanı ve yine Cem Yılmaz tarafından canlandırılan Komutan Logar ile çetin bir mücadeleye tutuşur.

02. Pardon

IMDb'ye Göre En İyi 18 Türk Komedi Filmi - Yerli Komedi Filmleri

IMDb: 8.2

Komedi denince ülkemizde ilk akla gelen isimlerden birisi elbette Ferhan Şensoy’dur. Münir Özkul‘dan aldığı kavuğu yıllarca gururla taşıyan ve daha sonra Rasim Öztekin’e devreden Ferhan Şensoy, Pardon filminde de Rasim Öztekin ile beraber baş rolleri paylaşıyor.

Gerçek hayattan esinlendiği konusu ile eleştirisel fakat bir o kadar da komik olan Pardon, Yerli komedi filmleri arasında çoktan efsane olmuş durumda.

İbrahim, asker kaçağıdır fakat uzun yıllar sonra askere gider. Gittiği yerde yakın arkadaşı Muzaffer’de bulunmaktadır. Özlem gidermek isteyen İbrahim, Muzafferi’i ziyarete gider fakat polisin koştuğunu göre İbrahim, henüz daha Otogar’dayken gereksiz panik yüzünden kendini tutuklatır. Fakat İbrahim, Polisten kaçarken çoktan Muzaffer’in evine kadar gelmiştir. Polis ikisini de tutuklar ve nezarete atar.

Polis ikiliyi çok çetin bir sorguya çeker ve isim vermelerini ister. Neye uğradıklarını şaşıran ikili, korkudan tek ortak arkadaşları olan Aydın’ın (Ali Çatalbaş) adını verirler. Kendi halinde bir esnaf olan Aydın’da, ne olduğunu anlamadan yaka paça nezarete atılır. Polisin baskısı sonucunda, 3 kafadar daha suçun ne olduğunu bilmeden suçu kabul ederler.

Türkiye’nin yargı sistemine yapılmış en iyi eleştirisel filmlerden birisi olan Pardon’un hikayesi aslında adında saklıdır. Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin’in üstün oyunculukları ile Pardon, komedi filmleri arasında daima en üst sıralarda olmayı hak edecek bir eser.

01. Her Şey Çok Güzel Olacak

IMDb: 8.2

Cem Yılmaz‘ın çok ünlü olmadığı zamanlarda çektiği Her Şey Çok Güzel Olacak, aradan onlarca yıl geçmesine ve ünlü komedyenin onlarca film çekmesine rağmen, hala yeri doldurulamayan bir yapım olarak hafızalardaki yerini koruyor.

[bilgikutusu text=”bilemiyorum Altan” tur=”info”]

Filmin baş rollerinde Cem Yılmaz tarafından canlandırılan Altan ve onun abisi Nuri (Mazhar Alanson) bulunmaktadır. Uzun süredir abisini görmeyen Altan, ona bir ecza deposunda denk gelir. İleride bir bar kurma fikrini abisine açan Altan, komik ve bir o kadar da dramatik hikayesine başlamış olur. Ağlarken güleceğiniz ender filmlerden olan Her Şey Çok Güzel Olacak, boş espriler yerine kaliteli bir senaryo ile izleyici karşısına çıkmış.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu