1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yerinden Çıkan Omuz Nasıl Takılır?
Yerinden Çıkan Omuz Nasıl Takılır?

Yerinden Çıkan Omuz Nasıl Takılır?

A+A-

Omuz çıkması ciddi bir ağrı yaratmaktadır. Günümüzde spor ile uğraşan kişilerin sıkça karşılaştığı bir durumdur. Omuz çıkması hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızda inceleyelim.

Omuzlar en fazla kullanılan eklemlerdendir. Sadece sporla uğraşanlarda değil herhangi bir basit kaza ile de omuz çıkabilmesi mümkündür. Eklemin bir arada durmasını sağlayan, yumuşak bağ dokularıdır. Dokuların esnekliği yaptığımız bir takım hareketleri karşılayamayabilir. Yüksek bir yere uzanmak ya da arka tarafa uzanarak bir şey almaya çalışmak gibi yapılan ani hareketler omuz eklemini yerinden çıkarabilir.

Düşme ya da çarpmaya bağlı kazalarda zorlanmadan kaynaklı doku ve bağlarda yırtılmalar meydana geliyor. Omuz çıktığında ciddi bir ağrı hissedilse de yerine oturtulduğunda bu durum düzelebiliyor. Ayrıca şekil bozukluğu da ortadan kalkacaktır. Omuz çıkıkları en sık 18-30 yaş aralığında meydana gelmektedir.

Omuz çıkığı şikayetiyle ortopedi doktoruna göründüğünüzde öncelikle çıkan omuzunuz yerine oturtulacaktır. Çıkan omuzu yerine oturtmak kolay bir iş değildir. Bu nedenle uzman bir doktor tarafından dikkatlice yapılmalıdır. Çıkan omuzun nasıl oturtulduğunu tarif etmek gerekirse, hasta sırtüstü yatar ve çıkık kol aşağıya ayaklara doğru çekilirken bir anda iç tarafa doğru kol döndürülür. Böylece boşluğa kemik başı yerleşecektir. Ancak hasta acı hissedebilir. Bu nedenle doktor tarafından hastaya ilaç verilebilir. Bu bölgede herhangi bir hasar oluşursa doktor tarafından tespit edilerek gerekli müdahaleler yapılır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle duruş şekli omuz sağlığı için oldukça önemlidir. Çalışırken doğru oturma şeklinde özen gösterebilirsiniz.  Herhangi bir yüksekliğe uzanırken ani hareketlerden kaçınmalı ve dikkat etmelisiniz. Ağır bir şey kaldırırken iki elinizden destek almanız daha sağlıklıdır. Fizyoterapi tedavisi ile omuz çıkması kontrol edilebilir.

Eğer omuz çıkığı tekrarlarsa bu süreçte ameliyat uygulanabilir. Bu ameliyatlar omuz kısmında meydana gelen hasara göre değişkenlik gösterebilir. Ameliyattan sonra omuz askısı kullanılır. Hasta düzenli olarak fizyoterapi tedavisi de görmektedir. Hastanın günlük hayatına dönmesi ise 2-4 haftayı almaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.