Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yerden Isıtma Sistemi Nedir? Yerden Isıtma Sistemi Kullanım Alanları

Klasik ısıtma yöntemlerine kıyasla daha ekonomik ve sağlıklı olduğu bilinen yerden ısıtma sistemi nedir? Tüm ayrıntıları sizler için araştırdık.
Eklenme:
 Yerden Isıtma Sistemi Nedir? Yerden Isıtma Sistemi Kullanım Alanları

Eski dönemlerden şimdiki zamana kadar uzanan yerden ısıtma sistemleri alternatiflerine kıyasla yine gündelik yaşantıda kullanılabilen ısıtma sistemleri arasında yer alır. Yerden geçirilen kablolar ve borularla ısıtma yapılır. Konutlarda kullanılan bu sistem bunun yanı sıra kar ve buzlanmanın önlenmesi amacı ile açık alanlarda da sık sık kullanılır.

Yerden Isıtma Türleri Nelerdir?

Yerden ısıtmada iki farklı sistem kullanılır. Zemine döşenen kablolar veya borularla sağlanan ısıtma sulu borulu ve elektrik kablolu olarak ayrıştırılır. Elektrik kablolu olan ısıtlamalarda diğer ısıtma yöntemine kıyasla zemine elektrik boruları döşenerek ısıtma sağlanır.

Sulu borulu olan ısıtma sistemindeyse zemine döşenen borular sayesinde suyun bulunduğu alanda dolaşması her alanda aynı ısıtmayı sağlar.

Yerden Isıtmanın Avantajları Nelerdir?

Yerden ısıtma sisteminin birçok avantajı bulunur. Bu avantajlardan ilki sağlıklı olmasıdır. Isının her alana eşit şekilde dağılması sonucunda ısı derecesi aynı kalırken, bu sistemde toz ve mayt oluşumlarıda minimum seviyede kendisini göstererek, kaliteli bir hava sunar.

Termostat yardımıyla ısı seviyesinin ölçülebildiği yerden ısıtma sisteminde, sıcaklık istenen seviyeyi görmesi halinde durur. Düşük dereceli ısıtma türleri arasında yer alan yerden ısıtma metodu bu sayede ekonomik olarak bilinir. Klasik sistemler karşısında daha düşük ısılarda çalışması sebebiyle maliyetten kazanılır.

Bu sistem kısmi olarak döşenebildiği gibi özel olarak herhangi bir elektrik tesisatına ihtiyaç duymaz. Uzun ömürlü olan yerden ısıtma sitemi ayrıca bakım gerektirmemesinin yanı sıra mekan içerisinde herhangi bir yer kaplamaz.

Elektrikli Yerden Isıtmanın Kullanım Alanları Nereler?

Elektrikli yerden ısıtma sistemi genellikle konut ısıtmalarının tümünde kullanıldığı gibi bunun yanı sıra, bahçelerde ve seralarda, hamamlarda, yarı kapalı ya da kapalı balkonlarda, kış bahçelerinde, otellerde, iş merkezlerinde, hayvan barınaklarında, camilerde ve spor alanlarında kullanılır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap