1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yenidoğan Sünneti Doğru Mu?
Yenidoğan Sünneti Doğru Mu?

Yenidoğan Sünneti Doğru Mu?

Yenidoğan sünneti; doğum sonrası 28 günlük süreyi içine alan zaman dilinde yapılan sünnete denir. Doğum sonrası bir gün sonra ya da 2 gün sonra yapılabilir.

A+A-

Yenidoğan sünneti; doğum sonrası 28 günlük süreyi içine alan zaman dilinde yapılan sünnete denir. Doğum sonrası bir gün sonra ya da 2 gün sonra yapılabilir. Fakat, bazı uzman görüşlere göre en az bir hafta beklenmelidir. Yenidoğan bebeklere sünnet yapılmasının doğru veya yanlış olması, ailenin yaklaşımına ve bebeğin sağlık durumuna göre değişebilir. Bilimsel açıdan, yenidoğan bebekler doğduğu günün ertesi günü dahi sünnet yapılabilir. Herhangi bir sakınca olmadığına yönelik araştırmalar mevcuttur. Sağlık sorunu olmayan çocukların, erken dönem sünnet ettirilmesi iyileşme sürecini de olumlu etkilemektedir. Bu nedenle günden güne, yeni doğan sünneti yaptıranlar artmaktadır. Psikiyatristler tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 1,5 – 5,5 yaş arası çocuklara sünnet yapılmamalıdır. Uzmanlara göre, bu yaşlarda çocukların cinsel kimliği belirlendiği için, çocuk cinsel organını kaybettiği düşüncesine kapılabilir.

Yenidoğan Sünneti

Yenidoğan sünnetinde çocuklara lokal anestezi uygulanır, bu durum bazı aileleri endişelendirebiliyor. Sünnet esnasında plastik halka kullanılır, halka yaranın çabuk iyileşmesini ve pansumanın kolay yapılmasını sağlar. Doğum sonrası bir ay süresince veya bebek 5 kilo olana kadar, sünnet lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Anestezi öncesi bebeğin 4 saat açması gerektiği için, aileler endişeleniliyor. 5,5 yaş sonrası içinde genel anestezi uygulanmaktadır. Ama çocuk bu durumda aç kalma durumundan fazla etkilenmeyecektir. Yenidoğan sünneti zararları; bebeğin anestezi öncesi aç kalması durumu olarak görülebilir. Bu durum bebek ve aile için zorluk çıkabilir.

Yenidoğan Sünnetinin Avantajları

Yenidoğan sünnetin faydaları şunlardır:

  • En önemlilerinden biri ‘’üriner enfeksiyon’’ ilk yaşlarda sünnet olanlarda daha az görülür. Bu gibi durumlar neticesinde, sağlık sorunu olmayan bebeklerde yenidoğan sünnetinin doğru olduğunu ya da duruma göre değişebildiğini söyleyebiliriz.
  • Kanama yaşanması daha az görülür.
  • Çocuğun sünnet derisinden kurtulmasının erken olması, ilerleyen dönemlerde idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskini de düşürecektir.
  • Yenidoğan sünnetinde lokal anestezi uygulanır. Kremle uygulanan bir anestezi yöntemidir. Bu da diğer anestezi yöntemlerine göre daha iyidir.
  • Yenidoğan sünnetinde yaraları daha çabuk iyileşir. Sünnet esnasında bebeğe takılan halka bu süreci olumlu etkiler.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.