Yeni Zelanda’da 60 milyon yaşında olup insan boyutlarına ulaşan dev penguen fosilleri bulundu

Bilim insanları Yeni Zelanda'da neredeyse insan boyutlarında olan dev penguen fosilleri buldu. Bulunan bu dev penguen fosillerinin yapılan incelemeler sonucunda yaklaşık 1,6 metre uzunluğunda ve 80 kilo ağırlığında bir canlıya ait olduğu saptandı. BBC'nin haberine göre, Canterbury Müzesi kapsamında 'canavar penguen' olarak isimlendirilen bu canlının yaklaşık 60 milyon yıl önce Paleosen Çağı'nda yaşadığı tahmin ediliyor.

14.08.2019 - 17:54
15.08.2019 - 11:33
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Müzenin küratörü Paul Scofield, “Bu, şimdiye kadar bulunan en büyük penguen türlerinden biri” dedi. Scofield, bu muazzam türün Güney Yarımküre’deki sularda yaşayan çok özel bir tür olduğunu belirtti. Penguenlerin bu inanılması güç boyutlara ulaşmasına neden olarak, dinozorlarla beraber o dönem yaşayan deniz sürüngenlerinin de aynı zamanlarda okyanuslardan yok olması gösteriliyor.

Şimdiye kadar bulunan en büyük tür olduğu saptandı!

Scofield, “O zamanlar hayvanlar çok hızlı gelişiyordu. O dönem, Yeni Zelanda civarındaki su sıcaklığı, şimdiye kıyasla daha ideal seviyelerdeydi. O zamanlar 25 dereceydi, şimdi 8 derece” dedi.

‘Crossvallia waiparensis’ adıyla bilinen bu dev penguen türleri, bir diğer tarih öncesi penguen türü olan ve yaklaşık birkaç yıl önce keşfedilen ‘crossvallia unienvillia’ya benzediği ortaya çıktı.

Araştırmacılara göre, ‘crossvallia pengueni’nin ayaklarının diğer benzer türlere kıyasla yüzmelerine yardımcı oluyordu. Yani bu tür çok iyi bir yüzü olabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim