Yeni Zelanda’da bulunan bir metrelik papağan fosilinin 19 milyon yaşında olduğu keşfedildi

Yeni Zelanda'nın güneyindeki  St. Bathans bölgesinde 2008'de bulunan kuş bacağı fosilinin uzun süren araştırmalar sonucunda 19 milyon yıl önce yaşadığı keşfedilen 1 metre boyundaki papağana ait olduğu anlaşıldı. Kemikler üzerinde yapılan inceleme sonucunda ünlü bilim dergisi Biology Letters bu keşfi okuyucularıyla paylaştı. 

08.08.2019 - 15:23
08.08.2019 - 16:24
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

7 kilodan biraz daha fazla ağırlığa sahip olduğu belirtilen papağanın birçok kuşun aksine uçamadığı ve etobur olduğu bilgisi verildi. Uzmanlar, bu kuşun günümüzde yaşayan en büyük papağanlar olan kakapo papağanlarından yaklaşık 2 kat daha ağır olduğunu söylüyor. Yeni Zelanda’da resmi sayıma göre 144 adet kakapo var ve bu kuşların hepsinin devlet tarafından verilmiş bir ismi var.

Keşfedilen papağana Herkül adı verildi

Çalışmayı yürüten Avustralya Flinders Üniversitesi ve NSW Paleontoloji Üniversitesi uzmanları keşfettikleri bu devasa papağan türüne, boyutları ve gücüyle alakalı olarak Herkül adını verdi. Daha önceden bir kartal ya da ördeğe ait olduğu düşüncesine girilen kemikler 11 yıl boyunca muhafaza edildikten hemen sonra bu yılın başlarında tekrar incelemeye ve araştırmaya alınmıştı.

Çalışmayı yürüten Avustralya Flinders Üniversitesi ve NSW Paleontoloji Üniversitesi uzmanları buldukları bu papağan türüne, boyutları ve gücüne atıfla “Heracles inexpectatus” (Herkül) adını verdi.

Daha önce bir kartal ya da ördeğe ait olduğu düşünülen kemikler 11 yıl boyunca muhafaza edildikten sonra bu yılın başlarında yeniden incelenmeye alınmıştı. Prof. Worthy, hayvanın doğada hiç düşmanı olmadığı nedeniyle çok fazla saldırgan olmasına pek ihtimal vermedikleri bilgisini verdi.  Sonrasında “Muhtemelen yerde oturup, tohum ya da fındık, fıstık yiyordu” diye konuştu.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim