Yeni Yılda Trafik Cezaları Yüzde 14.47 Zamlanacak!

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
29 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

2018 yılına sayılı günler kala araç trafik cezalarıda netleşti. Yeni yıl içerisinde trafik cezalarında yüzde 14.47 oranında artış yaşanacağı belirtildi. En düşük ceza 85 TL ile taşıma sınırı üzerinde yolcu alan sürücülere verilirken, en yüksek ceza olan 17 bin 65 TL ise geçici tescil belgesi basan ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usullere ve esaslara aykırı hareket edenlere verilecek.

Trafik Cezalarına Yüzde 14.47 Zam Geliyor

11 Kasım tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe sokulan tebliğde Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranının yüzde 14.47 seviyesinde belirlenmesinden sonra 1 Ocak tarihinde uygulamaya konulacak trafik ceza miktarlarıda tekrar hesaplandı.
Karayolunda trafiği tehlikeye atacak ve trafik işaretlerinin görülmesini önleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına zarar veren kişilere ve trafik işaretlerinin yerini değiştiren kişilere 488 TL para cezası uygulanacak. Tescil edilen araçları trafik belgesi bulunmadan ve tescil plakası alınmadan karayoluna çıkaranlar içinse 2018 yılında 2 bin TL ceza kesilecek.

Ruhsatsız Araç Kullananlara 108 TL Ceza

Ruhsatı bulunmadan araç kullanan kişilerle, tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışındaki bir yere monte edenlere 108 TL para cezası verileceği belirtilirken, yönetmeliğe aykırı plaka kullanan kişilere ise 488 TL para cezası uygulanacak.
Araçların belirlenen muayene sürelerini geçirenlere ise 2018’de 108 TL para cezası kesilirken, muayene istasyonları işletme şartlarına uymadığında ise ilk ceza olarak 8 bin TL, ikinci ceza olarak 13 bin 344 TL, üçüncü ceza olaraksa 26 bin 692 TL para cezasına çarptırılacak.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com