Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Yıkanır? Doğumdan Sonra Neden Yıkanmaz?

Yeni doğan bebeklerin nasıl temizlenmesi ya da ilk defa ne zaman yıkanması gerektiği konusu, bebeğinin hijyenini düşünen aileler için ciddi bir sorudur. Ancak bebeği korumak adına banyo için doğru zaman beklemek gerekmektedir. Yeni doğan bebek neden yıkanmaz ve ilk banyosu konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
11 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Bebeklerin dünyaya geldikten hemen sonrasında nasıl temizlenmesi gerektiği konusu aileler için bir soru işareti oluşturmaktadır. Özellikle halk arasında yıkanması ya da yıkanmaması gerektiği yönündeki ikiye ayrılan görüşler daha çok kafa karışıklığı yaratmakla birlikteyeni doğan bebek ne zaman yıkanırsorusu ve konuya dair detayları aşağıda yer alan yazımızdan öğrenmeniz mümkündür.

yeni doğan bebek nasıl temizlenir

Yeni Doğan Bebek Neden Yıkanmaz?

Bebeğin anne karnında çıktığı anda hala üzerinde olan ve doğumdan önce de karında korunmasını sağlayan krem benzeri verniks kazeoza adı verilen bir katman bulunmaktadır. Cildi tamamen kaplayan bu katmana halk arasında peynir dendiğini duymak da mümkündür.

Kreme benzetilen ancak kuru bir yapıda olan bu madde anne karnındaki bebeğin yağ bezlerinden gelen salgıların ve ölü derilerin oluşturduğu bir karışım olup, yoğun miktarda su, saç molekülleri, E vitamini ve protein içerir.

Doğum ve gelişim uzmanlarına göre yeni dünyaya gelen bir bebeğin dış dünyaya hazırlanmadan bu katmandan sıyrılması demek onu savunmamız bırakmak demek olacağından bebeği enfeksiyon tehlikesine karşı savunmasız bırakacaktır.

Verniks kazeoza, aynı zamanda bebeğin cildinin kurumasını engelleyerek doğumu kolaylaştırmakta, sonrasındaysa dermatit gibi rahatsızlıklara karşı yine gerekli nemi sağlayarak koruyucu bir görev üstlenmektedir. Vücut sıcaklığının düşmesini engelleyen bu katman dışarıdan bizlere kir gibi görünse de aslında tam tersi bebeğin temiz kalmasını sağlamaktadır.

yeni doğan bebek nasıl temizlenir

Yeni Doğan Bebek Nasıl Temizlenir?

Bebeğin dünyaya geldiği ilk günlerde gerekli hijyenini sağlamak açısından sıklıkla bezini değiştirmek yeterli olacaktır. Kan kalıntıları sağlık ekibi tarafından temizlenecek olan bebeğin taburculuk esnasında vernix ve göbek bağıyla birlikte hastaneden ayrılması gerekir.

Yeni doğan bebek hastanede nasıl temizlenirkonusu tedirginlik yaratsa da böyle bir endişeye gerek yoktur ve bebeğin ilk günlerinde sünger, şampuan ya da sabun kullanması gerekmez. Sonraki günlerde seçmeniz gereken ürünler konusunda emin değilseniz Bebekler İçin Cilt Bakım Ürünü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Emzirmeden sonra ağzının çevresini ıslak mendille silmek, aynı işlemi alt temizledikten sonra da yapmak, hijyen açısından yeterli olacaktır.

yeni doğan bebek nasıl temizlenir

Bebekler Kaçıncı Günde Yıkanmalıdır?

Yeni doğan bebek ilk kez ne zaman yıkanırsorusu ailelerin merak ettiği bir diğer konu olmakla birlikte, ilk banyo için bir hafta beklenmesi gerekmektedir. Bu durumun nedeni bir hafta sonrasında ne derece dikkatli olunursa olunsun bebeğin idrar ve dışkı atıklarının bırakacağı kokudur.

Bebeklerin yıkanması için hafta içerisinde ideal bir gün belirtmek mümkün değildir ve her anne bu günü kendi düzenine göre ayarlayabilir. Unutulmamalıdır ki giyim eşyaları da verniksin emilmesine katkı sağlayacak, yani bir hafta boyunca verniks katmanını temizlemek için acele edilmesine gerek kalmayacaktır. Bu noktada yalnızcayeni doğan bebeğin giysilerini yıkama kurallarına dikkat etmeniz gerekir.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com