1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni Askerlik Düzenlemesi Kanun Teklifi TBMM Gündeminde
Yeni Askerlik Düzenlemesi Kanun Teklifi TBMM Gündeminde

Yeni Askerlik Düzenlemesi Kanun Teklifi TBMM Gündeminde

Bedelli askerliği kalıcı hale getiren ve askerlik süresini 6 aya indiren yeni askerlik düzenlemesi kanun teklifi TBMM gündemine geldi. Uzun süredir tartışılan ve kabul edilmesi beklenen askerlik kanunu teklifi bugün Meclis'te oylanacak ve yasalaşacak.

A+A-

Askeralma Kanunu Teklifi'nin "yürürlük" ve "yürütme" maddelerinin kabul edilmesinin ardından bugün TBMM Genel Kurulunda yasa teklifinin tamamı oylanacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılan oylamanın ardından teklifin yasalaşması ile birlikte erbaş ve erler için askerlik süresi 6 aya düşerken, yedek subay ve yedek astsubaylar için ise 12 ay olacak. Askerde kalmayı isteyen Erbaş ve Erler disiplin amirlerinin ve olumlu değerlendirme vermesi durumunda terhise hak kazansalar bile kendi istekleriyle, Milli Savunma Bakanlığı tarafından uygun görülecek sayıda ve 6 ay süre ile sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam ederek maaş alma imkânına sahip olacak. Cumhurbaşkanı tarafından askerlik çağı 5 yıla kadar uzatılabilecek ya da kısaltılabilecek.

İlkokula Başlama Yaşı 69 Aya Çıkarılacak

Askeralma Kanun Teklifi'nin görüşmelerin tamamlanmasının nereye yasalaşmasının ardından bu defa ilkokula başlama yaşı 66 aydan 69 aya çıkaran, Sağlık Bakanlığı personeli, Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ve sözleşmeli öğretmenlerin kadroya atanma bilmeleri için zorunlu hizmet sürelerini düşüren başka kanunlarda ve 652 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi için çalışmalar başlayacak. Bu teklifin yasalaşması durumunda 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 aya çıkacak. O yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların İlkokul 1. sınıfa kaydı yapılacak. Şu anda başka bir yere atanabilmeleri için doldurmaları gereken süre 4 yıl olan sözleşmeli öğretmenlerin kadroya atanabilmeleri için bu süre 3 yıla düşürülecek. Ayrıca kadroya atanan öğretmenlerin aynı yerdeki görev süresi ise 2 yıldan 1 yıla indirilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sözleşmeli personellerin de kadroya atanabilmesi için zorunlu hizmet süresi 4 yıla düşürülecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.