Yeni Askerlik Düzenlemesi Kabul Edildi, 100 Bin Erken Terhis İçin Engel Kalmadı

TBMM genel kurulunda bugün oylanan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme 335 oyla kabul edilerek yasalaştı. Teklifin yasalaşması ile birlikte askerlik süresi 6 aya indi ve bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale geldi. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte 100 bin kişinin terhis olmasının önünde herhangi bir engel kalmayacak.

25.06.2019 - 17:27
25.06.2019 - 17:27
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

TBMM Genel Kurulu’nda bugün oylanan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme 335 oyla kabul edildi. Kanun teklifi içerisinde 65 madde bulunuyor. Yasalaşan kanun teklifi bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale gelmesini ve askerlik süresinin altı aya inmesini öngörüyor. Yapılan düzenlemenin ardından askerlik hizmeti sırasıyla, yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Yedek subay ve yedek astsubaylar için hizmet süresi 12 ay olurken erbaş ve erler için ise 6 ay olacak. 6 aylık zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan erbaş ve erler istekli olmaları durumunda disiplin amirlerinin olumlu görüş bildirmesi ile birlikte terhise hak ilk kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığı tarafından uygun görülen sayıda ve 6 ay süre ile sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edebilecek. Cumhurbaşkanı tarafından askerlik çağı 5 yıla kadar uzatılabilecek ve kısaltılabilecek.

Silah Altındaki 100 Bin Kişiye Terhis Şansı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yasalaşan kanun teklifinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren askerlik hizmeti süresini tamamlayan erbaş ve erlerin terhis tarihi bölgedeki ulaşım imkanları da dikkate alınarak memleketlerine sevk edildikleri tarih olacak. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte silahaltında bulunan 100 bin kişinin terhis olma şansı bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı dikkate alınarak servisi gelen ancak askerlik hizmetine devam etmek konusunda istekli olanların Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek sayıda yükümlü askerlik hizmetine devam edebilecek.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim