1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni Askerlik Düzenlemesi Kabul Edildi, 100 Bin Erken Terhis İçin Engel Kalmadı
Yeni Askerlik Düzenlemesi Kabul Edildi, 100 Bin Erken Terhis İçin Engel Kalmadı

Yeni Askerlik Düzenlemesi Kabul Edildi, 100 Bin Erken Terhis İçin Engel Kalmadı

TBMM genel kurulunda bugün oylanan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme 335 oyla kabul edilerek yasalaştı. Teklifin yasalaşması ile birlikte askerlik süresi 6 aya indi ve bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale geldi. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte 100 bin kişinin terhis olmasının önünde herhangi bir engel kalmayacak.

A+A-

TBMM Genel Kurulu’nda bugün oylanan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme 335 oyla kabul edildi. Kanun teklifi içerisinde 65 madde bulunuyor. Yasalaşan kanun teklifi bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale gelmesini ve askerlik süresinin altı aya inmesini öngörüyor. Yapılan düzenlemenin ardından askerlik hizmeti sırasıyla, yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Yedek subay ve yedek astsubaylar için hizmet süresi 12 ay olurken erbaş ve erler için ise 6 ay olacak. 6 aylık zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan erbaş ve erler istekli olmaları durumunda disiplin amirlerinin olumlu görüş bildirmesi ile birlikte terhise hak ilk kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığı tarafından uygun görülen sayıda ve 6 ay süre ile sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edebilecek. Cumhurbaşkanı tarafından askerlik çağı 5 yıla kadar uzatılabilecek ve kısaltılabilecek.

Silah Altındaki 100 Bin Kişiye Terhis Şansı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilerek yasalaşan kanun teklifinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren askerlik hizmeti süresini tamamlayan erbaş ve erlerin terhis tarihi bölgedeki ulaşım imkanları da dikkate alınarak memleketlerine sevk edildikleri tarih olacak. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte silahaltında bulunan 100 bin kişinin terhis olma şansı bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı dikkate alınarak servisi gelen ancak askerlik hizmetine devam etmek konusunda istekli olanların Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek sayıda yükümlü askerlik hizmetine devam edebilecek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.