Yemek Sonrası Neden Uyku Gelir? Yemekten Sonra Uykunuz Geliyorsa…

NAVİGASYONYemek Yedikten Sonra Uyku Hali Nedenleri Nelerdir?Porsiyonların Büyük OlmasıAşırı Kalorili BeslenmeBeynin Yetersiz OksijenlenmesiYemekten Sonra Uyku Gelmesini Engellemek için Ne Yapmalı? İnsanların hayati faaliyetleri devam ettirebilmek adına elbette uykuya ve enerji depolamaya ihtiyacı vardır. Bir diğer temel yaşam ihtiyacı olan yeme içmenin uykuyla ilgisi ise pek çok kişinin merak ya da endişe konusu halini alır. Vücuda […]

29.09.2018 - 18:28
29.09.2018 - 20:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

İnsanların hayati faaliyetleri devam ettirebilmek adına elbette uykuya ve enerji depolamaya ihtiyacı vardır. Bir diğer temel yaşam ihtiyacı olan yeme içmenin uykuyla ilgisi ise pek çok kişinin merak ya da endişe konusu halini alır. Vücuda enerji vermesi gereken besinlerin neden uyku yarattığı konusu kafa karıştırıcı ve ilginç görünse de durumun elbette ki bilimsel bir açıklaması mevcut.Yemekten sonra neden uyku gelirsorusunun yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

yemek sonrası uyku

Yemek Yedikten Sonra Uyku Hali Nedenleri Nelerdir?

Porsiyonların Büyük Olması

Kişinin günlük ve öğünlük ihtiyaçlarını aşacak şekilde beslenmesi, enerji vermesi gereken beslenme olayının uyku getirmesine yol açan bir hatadır.

Kişi çok yemek yediği zaman bu besinleri yakmak için enerji sarf etmek durumundadır. Ancak bu yoğun enerjiyi açığa çıkarmak için hücreler daha çok çalışmakta ve yorgunluğa yol açan enzimler salgılamaktadır. Vücudun kendini yorgun ve halsiz hissetmesine yol açan bu durum tıpkı uyku gibidir.

Uyku anında vücut enerjiden tasarruf ederek fonksiyonlarına devam edebilmek için sarfiyatı minimuma indirir. Çok yemek yemenin ardından aynı şekilde hücreler yorulmasına rağmen fonksiyonlarına devam edebilmek adına beyni enerji sarfiyatını engellemesi için gerekli sinyalleri gönderir ve ancak bu şekilde sindirime devam edilebilir.

yemek sonrası uyku

Aşırı Kalorili Beslenme

Karbonhidrat bileşiklerinin temel yapı taşı olan glikoz, kanın şeker düzeyini artırır ve kişinin öğün içerisinde fazla karbonhidrat alması kandaki dengeyi sağlamak adına pankreasın uyarılmasına yol açar. Pankreasın uyarılmasıyla birlikte vücut insülin salgılar, insülin hormonu ise kan şekerini düşürmek için triptofan amino asit maddesini ortaya çıkarmaktadır.

Triptofan amino asit kişininyemekten sonra halsizlik yorgunluk uyku haliile direkt ilişkili olan serotonin hormonunun salgılanmasını tetikler. Oldukça ani bir şekilde gerçekleşen bu döngü bünyede hormonal nedenlerle uykunun gelmesinin açıklaması olup,yemekten sonra uykunuz geliyorsanedeninin fazla karbonhidrat almış olduğunu düşünmenize yol açabilir.

Beynin Yetersiz Oksijenlenmesi

Kişinin yemek yerken içinde bulunduğu ortamda yeterince oksijen bulunmaması sonucunda vücut kendini otomatik olarak savunma mekanizması içerisine sokar. Bilindiği gibi sindirim için yıkım olayları gerçekleşmeli ve yıkım-yapım faaliyetleri için sindirim sistemi hücreleri yeterli oksijeni temin edebilmelidir.

Özellikle sindirim sisteminde rahatsızlığı bulunan kişilerde kanın büyük bir kısı sindirimden sorumlu organlara gerekli temini yapmakla harcandığından vücudun geneli oksijensiz kalmakta ve bu durumdan etkilenen beyin kendini dinlenmeye almaktadır.

yemek sonrası uyku

Yemekten Sonra Uyku Gelmesini Engellemek için Ne Yapmalı?

Yemek sonrası gelen uyku hali kişinin gündelik işlerini aksatmasının yanında gece saatlerindeki normal uyku düzenini de bozmaktadır. Çalışan ya da okumakta olan kişiler için daha da zorlayıcı olan bu durum karşısında alınabilecek en iyi önlem beslenmeye dikkat etmekle olacaktır.

Bol karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler yerine sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye, bu besinlerin sağladığı suya ek olarak gün içindeki su tüketimine dikkat etmek gerekiyor.

Kişinin doyduğu anladığı an yemeğini sonlandırmalı, porsiyonunu maksimum mide boyutunun üçte biri kadar büyük tutmalıdır.

Temiz hava almak ve kısa yürüyüşler yapmak da yemenin verdiği uyku halini önlemeye yardımcı olacaktır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim