Yemek Masası Nasıl Hazırlanır? Nasıl Sofra Kurulur? Yemekte Dikkat Edilen Kurallar Nelerdir?

NAVİGASYONMasa Nasıl Hazırlanır?Sofra Nasıl Düzenlenir?Sofrada Dikkat Edilen Görgü Kuralları Nelerdir? Lezzetli yemekler hazırlamak misafirleri ağırlamanın en önemli noktası olabilir. Ancak doğru şekilde sunulmayan yemeklerin lezzeti görselliğinin geri planında kalacaktır. Bu nedenle sofraların önce göze hitap etmesi, iştah açması ve belli kurallara uygun şekilde düzenlenmesi gereklidir. En etkileyici sofralar için yemek masası nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını […]

19.07.2018 - 21:44
20.07.2018 - 9:47
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Lezzetli yemekler hazırlamak misafirleri ağırlamanın en önemli noktası olabilir. Ancak doğru şekilde sunulmayan yemeklerin lezzeti görselliğinin geri planında kalacaktır. Bu nedenle sofraların önce göze hitap etmesi, iştah açması ve belli kurallara uygun şekilde düzenlenmesi gereklidir. En etkileyici sofralar için yemek masası nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

yemek masası hazırlamak

Yemek Masası Hazırlamak

Masa Nasıl Hazırlanır?

Yapılması gereken ilk iş masayı güzel görünen bir sofraya uyumlu hale gelecek şekilde hazırlamaktır. Bu hazırlığın ilk adımıysa ütülenmiş, temiz bir masa örtüsü seçmek ve masaya sermektir. Masanın çevresindeki mobilyalarla fazla uyumsuz görünmeyecekse eğer mümkün olduğu kadar sade ve düz renklerde masa örtüleri seçmek yemeklerin ön plana çıkmasını ve yemek esnasında gözün yorulmamasını sağlayacaktır.

Masa örtüsünün serildikten sonra masa kenarlarından en fazla 30 cm. sarkıyor olmasına dikkat edilmelidir, çünkü aksi halde yemek yerken misafirler için örtü fazlalık yaratabilir. Örtüyü seçerken aynı zamanda diğer kullanılacak olan parçalarla renk uyumuna dikkat edilir, yemek takımıyla uyan renkler çok daha senkronik bir atmosfer sağlar.

yemek masası hazırlamak

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır?

Masa hazırlamak için dikkat edilmesi gereken ikinci adım yemek takımını yerleştirirken özen göstermektir. Simetrik bir şekilde yerleştirilen tabaklar arasında mutlaka misafirlerin rahat edeceği bir mesafe bırakılmalıdır. Amerikan servisi kullanarak tabakların hem masada daha şık görünmesini, yemeklerin vurgulanmasını hem de masa örtüsünün gece boyu temiz kalmasını sağlamak mümkündür.

Verilecek davetteki kişi sayısı az ise tabak bakımından cömert davranılarak salata ve mezelerin ortada bir servis tabağında sunulması uygun olacaktır. Kişi sayısının çok olduğu durumlarda masaya gelen servis tabaklarının kenarına salata eklenir. Servis yapılacak salata kasesi gibi orta servislerinin içerisinde kendine ait bir büyük kaşık ya da çatal bulundurulmalıdır. Şahsa özel konan çatal kaşıkları orta servisinde kullanmak hoş bir hareket olmayacaktır. Servis esnasında ısrarcı olmamak, kişilere sadece tercih ettiği yemeklerden istedikleri kadar almalarına yardımcı olmak gereklidir.

Tatlı servisine gelindiği sırada masanın olabildiğince toparlanıp temizlenmiş ve sade bir görünüm kazanmış olması gereklidir. Tatlı kaşığı yemekten önce servis tabaklarının yanına konmamışsa tatlı tabağının içine konarak masaya getirilir.

yemek masası hazırlamak

Sofra Nasıl Kurulur?

Sofra Nasıl Düzenlenir?

En çok kafa karıştıran sofra düzeni konusu çatal ve bıçak yerleşimidir. Doğrusu, çatalların tabağın solunda, kaşık ve bıçakların ise sağında olmasıdır. Bu esnada bıçağın kaşık ile tabak olmasına dikkat edilmelidir. Su bardağınınsa tabağın üst kısmında ve sağda, yani bıçakla aynı hizada yerleştirilmesi uygundur. Masada resmi davetler de dahil olmak üzere 3’ten fazla çatal ya da kaşık bulundurmamak, gerektikçe takviyesini yapmak doğru olacaktır.

Resmiyeti yüksek davetlerde tabağın içinde bulunması gereken mendiller, daha samimi davetlerde tabağın yanında bulunabilir. Ancak çorba, tatlı gibi yan yiyecekler mutlaka ayrı bir tabakta sunulmalıdır. Ayrıca tuzluk, biberlik, peçetelik gibi setler masanın en ortasında, erişimi kolay bir yerde durmalıdır.

Sofrada Dikkat Edilen Görgü Kuralları Nelerdir?

Yemek masası kurmak ve sofrayı düzenlemek hakkında gerekli görsel bilgiler edinilmiş olsa da bu sofrayı en şekilde sunmanın yolu gerçek nezaketten geçecektir. Görsellik ne denli önemli olsa da görgü ve adap kuralları sofranın şıklığının önemli ve öncelikli parçasıdır.

Resmi ve önemli davetlerde garson masaya geldiğinde tabağı ona uzatmak ya da öncesinde masayı toparlamaya çalışmak gibi hareketler çalışanın işine karışmak gibi görüneceğinden kabalık olarak algılanır. Aynı şekilde masaya ilk oturulduğu zaman da masa ve tabaklara ellememek gereklidir.

yemek masası hazırlamak

Sofrada Görgü Kuralları

Yemek esnasında peçete kullanıldıysa kirli yüzü masaya dönecek şekilde peçete bırakılmalıdır. Aksi halde pis kısım masadakilerin dikkatini çekebilir ve sofrada hoş bir şekilde karşılanmayan görüntüler oluşur. Yine sık yapılan bir hata da kullanılan pis peçeteyi boş tabağa atmaktır, doğrusu tabağın sağ yanına peçeteyi görsel olarak mümkün olduğunca düzgün bir şekilde bırakmaktır.

Yemek geldikten sonra dikkat edilmesi gereken sofra görgü kuralları ise öncelikle elleri masa üstüne yerleştirmektir. Elleri masa altında saklamak ya da gelen yemeği koklamak ev sahibine karşı büyük bir ayıp olarak görülür. Yemeğe başladıktan sonra da çatalı sol elle kullanmak ve kirlenen çatal bıçağı masaya geri koymak yerine tabak kenarına koymak gerekir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim