Genel

Yemek Kültürünüzü Daha Bilinçli Hale Getirmek İçin Bırakmanız Gereken 7 Alışkanlık

Bilinçli yemek söz konusu olduğunda bazı alışkanlıkları bırakmak önemli ve güçlendirici bir hedeftir. Bunlar, bizi aşağı çeken ve yemeğimizin tam anlamıyla tadını çıkarmamıza engel olan zihinsel ve duygusal yükleri serbest bırakmayı içerir. Eski yargıları, inançları ve sınırlamaları bırakarak, yemeklerin artık suçluluk veya kısıtlama kaynağı olmadığı, kendine bakım ve beslenme kapısına dönüştüğü bir dünyaya kendimizi açarız.

Bırakma kavramı, bilinçli olmakla bağlantılıdır. Temelde, acı veya duygusal engeller, artık sizin için işe yaramayan bir fikre veya inanca bağlanmaktan kaynaklanır.

Olumlu duygulara tutunmak, olumsuz olanları uzaklaştırmak ve şeylerin belirli bir şekilde olması gerektiği fikrine takılmaktır. Araştırmalar, bırakmanın özgürleştirici olduğunu ve psikolojik iyi oluşa ve yaratıcılığa katkıda bulunduğunu göstermiştir.

İşte daha bilinçli yemek için bırakmanız gereken 7 şey

Eski diyet kültürü kuralları

Kısıtlayıcı diyetlerden ve belirli yiyeceklerin yasak veya ‘kötü’ olduğu zihniyetten kendinizi kurtarın. Yemek yeme konusunda daha esnek ve dengeli bir yaklaşım benimseyin.

“İyi”ye karşı “kötü” yiyecekler zihniyeti

Yiyecekleri doğuştan iyi veya kötü olarak etiketlemek yerine, fiziksel ve zihinsel olarak sizi iyi hissettiren çeşitli yiyeceklerle vücudunuzu beslemeye odaklanın.

“Yapamam” diyen düşünceler

Sizi güçsüz veya mahrum hissettiren sınırlayıcı inançlara meydan okuyun. Zihniyetinizi, iyi oluşunuzu destekleyen seçimler yapma yeteneğine sahip olduğunuzu tanıyarak güçlenme ve öz-şefkat yönünde değiştirin.

Yargı ve suçluluk

Yiyecek seçimleriniz veya algılanan hatalarınız hakkında kendinizi dövmeyi bırakın. Bilinçli yemek yemenin kusursuzluğu kucaklamayı ve deneyimlerinizden öğrenmeyi içerdiğini anlayın

Mükemmeliyetçilik ihtiyacı

Bilinçli yemek yemenin bir yolculuk olduğunu ve iniş çıkışlar yaşamanın normal olduğunu kabul edin. Sürdürülebilir değişikliklere odaklanarak ilerlemeyi mükemmeliyetçilikten üstün tutun.

Karşılaştırma

Yeme alışkanlıklarınızı başkalarınınkilerle karşılaştırmaktan kaçının. Her bireyin bedeni ve beslenme ihtiyaçları benzersizdir. Bunun yerine kendi iyi oluşunuza odaklanın ve vücudunuzun ipuçlarına ve tercihlerine kulak verin.

Bilinçsiz yeme alışkanlıkları

Yeme alışkanlıklarınız hakkında farkındalık geliştirin ve yemek yerken anın içinde olun. Dikkat dağıtıcıları bırakın ve yemeğinizi tam anlamıyla tadını çıkarıp takdir etmek için duyularınızı kullanın.

Bilinçli yemek yemek için ilk adım zihniyetinizi değiştirmektir. Yiyecekler hakkındaki eski düşünce tarzlarınızı bırakın. Bu, ileriye doğru hareket etmenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://onedio.com/haber/yemek-kulturunuzu-daha-bilincli-hale-getirmek-icin-birakmaniz-gereken-7-aliskanlik-1182131

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu