Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yazın ve Kışın Tercih Edilen Havuzlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz kış demeden havuza girenler ve yüzmeyi sevenlerin uyması gereken bazı kurallar bulunuyor. Sağlık açısından büyük önem taşıyan bu havuz kurallarını sizler için derledik.
Eklenme:
 Yazın ve Kışın Tercih Edilen Havuzlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında serinleyebilmek için açık havuzları tercih eden insanlar kış aylarında ise kapalı havuzlara yöneliyorlar. Havuzların kalabalık olması da hastalık riskini bir hayli fazlalaştırıyor. Bulaşıcı hastalıkların yayılması kalabalık olan alanlarda daha kolay bir hale gelirken, bu durum insanların yaşantısını da etkiliyor.

Havuza girişlerde sağlık problemleri ile karşılaşmamak adına bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Peki havuz tercihi nasıl olmalı? Nelere dikkat edilmeli? Sizler için araştırdık.

Havuzda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak tercih edilecek olan havuzun hijyen kurallarına uyduğuna emin olmanız gerekiyor. Havuzun hijyenik olması sağlık açısından da büyük önem taşıyor. Gidilecek havuzun suyunun temiz olması ve bunun yanı sıra berrak olması çok önemli. Yüzmek için tercih edilecek havuzun dibinin görünmesi gerekiyor.

Terli bir şekilde havuza girmek çevredeki insanların sağlığını da etkiliyor. Bu yüzden havuza girişlerde asılı duran uyarı levhalarını dikkate almak ve uygulamak gerekiyor. Duş almadan havuza girmenin yasak olduğuna dair bir uyarı levhası genellikle her havuzda bulunurken, bu kurallara uymak sağlık için önem taşıyor.

Havuza girerken bone takmak da bir hayli önemli. Bone takıldığında saç tellerinin suya düşmesini engellemek herkesin sağlığı için gereken bir durum. Ayrıca havuzda bulunan bakterilerin göz sağlığınıza zarar vermemesi için gözlük kullanmak gerekiyor.

Yüzeceğiniz hijyenik bir havuz bulunduğunda, yüzerken sakız çiğnemekte çok riskli. Yüzerken sakız çiğnemeniz halinde bulaşıcı bir hastalığa davetiye çıkarmış olabilirsiniz. Tercih edeceğiniz havuz ile ilgilenen bir güvenlik görevlisinin ve can kurtaranının olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca havuzda giderin bulunması ve bu giderin aktif olarak çalışıyor olması gerekiyor.

Öte yandan tüm bu kuralların yanı sıra havuz çıkışında üzerinize bulaşan bakterileri arındırmak adına duş almanız ve duşun ardından saçlarınızı kurutmanız gerektiğini de unutmayın.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap