Yazın güneşlenirken dikkat: Aşırı sıcak beyin kanaması ve inme riskini tetikliyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Emre Çevik, özellikle yaşlıların ve daha önce inme geçirmiş hastaların güneşlenirken risk altında olduğunu ve dikkatli olmaları gerektiğini söyleyerek önemli uyarılarda bulundu.

05.08.2019 - 20:18
06.08.2019 - 12:03
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Yaz aylarında uzun süre boyunca plajda güneşlenmek, sıcak havalarda aşırı fiziksel aktivitede bulunmak, inme tehlikesini beraberinde getiriyor. Özellikle yaşlılar ve daha önce inme geçiren hastalar bu konuda yazın sıcak havada dışarıda aşırı fiziksel aktivite yapmaktan uzak durmalı. Uzun süre aşırı sıcakta güneş altında bulunmak, hekimlerin önerdiği diyet ve ilaç programına uyumamak inme hastalarının tekrar felç geçirmesine yol açabiliyor.

Aşırı fiziksel aktivite yapmayın

Yaz sıcaklarının nörolojik hastalıkları tetikleyebileceğini belirten Uzman Doktor Emre Çevik, yaz mevsiminde aşırı sıcaklarda yorucu fiziksel aktivitelerde bulunmaktan kaçınılması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle daha önce inmek geçirmiş hastalar ve yaşlıların yazın günün en sıcak saatlerinde uzun süre güneşte kalmaması gerektiğini belirten Çevik, hekimin önerdiği diyet ve ilaç programına uymamanın da inme hastalarının tekrar felç geçirmesine neden olabileceğini söyledi. İleri yaşta olanların ve daha önce inme geçirenlerin sıcak havalarda sıvı kaybının önlenmesi gerektiğini belirten Çevik, bu kişilerin bulunduğu ortamların kesinlikle sıcak olmaması ve öğle sıcağında güneşlenmekten egzersiz yapmaktan ve efor gerektiren spor faaliyetlerinden uzak durması gerektiğini vurguladı.

Obezite, diyabet ve tansiyon tetikliyor

Uzman Doktor Çevik açıklamasının devamında obezite, diyabet ve tansiyonun inme için risk faktörleri arasında geldiğini belirterek, inme riskini tetikleyen tansiyonun iyi ve düzenli bir şekilde kontrol edilmesini hem damar tıkanıklığına bağlı hem de beyin kanaması ile ilişkili olan inmeden korunmak için çok önemli olduğunu dile getirdi. İnmenin sadece ileri yaştakileri değil gençleri de etkileyebileceğini söyleyen Çevik, dünya genelinde her 6 kişiden biri hayatının herhangi bir ve evresinde inme açısından risk altında olduğunu ifade etti.

Aşırı sıcak hava beyin kanamasına yol açabilir

Aşırı sıcak havalar neden tansiyon yüksekliğinin ortaya çıkabileceğini belirten Uzman Doktor Çevik özellikle tansiyon hastalarının dikkatli olması gerektiğini belirterek, “Ani tansiyon yüksekliği beyin kanamalarını tetikleyebilir. Bu nedenle direkt olarak güneşe maruz kalınmamalıdır. Yazın sıcak günlerde aç kalmamaya ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Gün içinde su ihtiyacı mutlak suretle giderilmeli ve doktorun verdiği tansiyon ilaçları düzenli olarak alınmalıdır” uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim