Yazılım Türleri Nelerdir? Yazılım Türlerinin Özellikleri Nelerdir, Ne İşe Yararlar?

Yazılım, kullandığımız elektronik aletlerin tanımlanan bir işi tamamlamaları için bilgisayarın kendi dilinde oluşturulan komut dizisine denmektedir. Yani bir başka deyişle yazılım, dijital elementlerin birbiri içinde erişim halinde olarak, kullanıcı kişinin iş yetisini arttırmasını ve zamandan tasarruf etmesini sağlayan programların bütünüdür. Bu tanım doğrultusunda yazılım türleri nelerdir ve ne için kullanılırlar, sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızda yanıtlamış […]

21.07.2018 - 22:27
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Yazılım, kullandığımız elektronik aletlerin tanımlanan bir işi tamamlamaları için bilgisayarın kendi dilinde oluşturulan komut dizisine denmektedir. Yani bir başka deyişle yazılım, dijital elementlerin birbiri içinde erişim halinde olarak, kullanıcı kişinin iş yetisini arttırmasını ve zamandan tasarruf etmesini sağlayan programların bütünüdür.

Bu tanım doğrultusunda yazılım türleri nelerdir ve ne için kullanılırlar, sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızda yanıtlamış bulunuyoruz.

Yazılım Türleri Nelerdir?

Sistem yazılımları, uygulama yazılımları ve çevirici yazılımlar olarak yazılım türleri için üç ana başlık oluşturulmuştur. Bu türlerin özellikleri ve kullanım amaçları birbirinden oldukça bağımsızdır.

Sistem yazılımları bilgisayara bağlı bulunan donanımların çalışmasından ve görevlerini belirlemekten sorumludur. Bu yazılımlar sayesinde donanımlardan alınan veri bilgisayarda ve bilgisayardan alınan komut donanıma iletilir, yani bilgisayarın tüm sistemlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamaktadır.

Sistem yazılımları en önemli yazılım çeşitleri olup, daha iyi çalışması adına üzerine diğer yazılımlardan ekleme yapılabilir. Bu ek yazılımlar sayesinde bilgisayarın ses gücünü yükseltmek, dosyaları daha hızlı yönetmek, bilgisayar virüsleri bulmak gibi pratik kullanımlar daha kaliteli bir şekilde mümkün olmaktadır.

Oyun programları, muhasebe tutmada kullanılan programlar gibi işletim sistemi sayesinde çalıştırılan ve kullanıcı kişinin komutları doğrultusunda işlem yapan yazılımlara uygulama yazılımları denir. Genelde belli bir konu hakkındaki sorunu çözmeye yönelik olan bu yazılımlar hangi işletim sistemine göre oluşturulmuşsa ona bağlı olarak çalıştırılmaktadır. Photoshop ya da MS Office gibi gündelik yaşamda sık kullanılan birçok program bu türe örnek verilebilir.

yazılım türleri

Yazılım Türleri

Çevirici yazılımlar ise adı üstünde farklı yazılım dili arasında çevirme işlemini yapması için kullanılır. Birçok yazılım dilinin mevcut olduğu bu sistemlerde bazen programların dilleri birbirini desteklemez ve bu durumda çevirici yazılımlarla gerekli değişikliklerin yapılması şart olur. Bu yazımların iş amaçlı kullanımı gibi casus yazılım gibi kötüye yönelik amaçlı kullanımları da görülmektedir.

Kullanım Haklarına Göre Yazılım Türleri Nelerdir?

Yazılımların kullanımı için kullanıcı kişiye farklı imkanlar sunulur. Bu çerçevede yazılım çeşitleri farklı başlıklar kazanır. Genel olarak lisanslı yazılım, demo yazılım, betaz yazılım ve freeware yani ücretsiz yazılımlar bulunmaktadır.

Lisanslı kullanıma izin veren yazılımlar için üretici firmadan lisans hakkı için bedel ücreti ödemek gereklidir. Aksi halde bu yazılımların kullanımı yasaktır. Belli bir süre için ücretsiz deneme hakkı tanıyıp 15 ya da 30 günlük bu deneme süresinden lisans hakkı bedeli talep eden yazımlara ise demo yazılım denmektedir. Antivirüs programları arasında bu türlü yazılımlar yaygın olarak görülebilir. Bir CD ya da harici bellek türevi aracılığıyla dağıtımı sağlanan ve kullanımı için herhangi bir ücret ödenmesine gerek olmayan yazılımlar için freeware tabiri kullanılır. Beta sürümse ücret ödenmesinden bağımsız, yazılımın çıkan ilk sürümünün denenmesi için geliştirilmiş türlerdir. Amaç yazılımın eksikliklerinin kullanım anında ortaya çıkmasıdır..

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim