Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yaz Aylarında Kenelere Karşı Korunmak İçin Lavanta ve Kekik Yağı Sürün

Son Güncelleme:
 Yaz Aylarında Kenelere Karşı Korunmak İçin Lavanta ve Kekik Yağı Sürün

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever, yaz aylarında arazide olan üreticilerin ve piknik alanlarına giden vatandaşların kene ısırmasına karşı dikkatli olmalarını istedi. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin sonuçlarının ölüme kadar gidebileceğini söyleyen Sever, yüksek ölüm oranının sahip bu hastalıkla ilgili yaz aylarında tehlikenin daha da arttığını dile getirdi. İl ve ilçe müdürlükleri tarafından arazide çalışmalarına devam eden çiftçilere gereken uyarıların yapıldığını belirten Sever, kene ısırması durumunda üreticilerin en yakın sağlık kurumuna gitmeleri ve bunun yanı sıra tarım müdürlüklerine de vaka bildirimi yapmalarını istediklerini dile getirdi. Aynı zamanda gereken ilaçlama çalışmalarına da yapılmaya devam edildiği ifade edildi.

Kene Isırmasından Sağlık Kuruluşuna Erken Başvuru Önemli

Kene ısırması vakalarının yaz aylarında vatandaşların piknik alanlarına daha çok gitmesi nedeniyle de arttığını söyleyen Sever, havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşların doğal olarak kendilerini açık alanlara attığını özellikle küçük çocukların vücutlarında kene ısırığı konusunda ailelerin pikniğin ardından detaylı bir inceleme yapması gerektiğini ifade etti. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin hızlı bir şekilde yayılan bir hastalık olduğunu belirten Sever, erken teşhisin oldukça önemli olduğunu söyledi. Aynı zamanda vatandaşların böyle bir durumla karşı karşıya kalmaları halinde kendilerine ihbarda bulunmalarını isteyen sever, hastalığın konaklaması ve yayılmasının önlenmesi için kenelerin olduğu bölgelerin ilaçlanmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Lavanta ve Kekik Yağı Kullanın

İl Tarım Ve Orman Müdürü Sever, ölümcül sonuçlara olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının yayılma nedeninin ve neler olduğuna dikkat çekerken vücudun tamamını örten ve açık renkli giysiler giyilmesi gibi bazı önleyici fiziksel faktörler alınabileceğini dile getirdi. Ayrıca bu konuda yapılan araştırmalara değinen Sever, keneleri uzak tutan lavanta ve kekik yağı gibi kokuların sürülmesinin de riski azalttığını ifade etti.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap