Sağlık

Yavaş Metabolizmanın Belirtileri Nelerdir?

Sıkı bir şekle girerek eğer kalori takibinizi yapmaya devam ediyorsanız, spor salonlarına giderek egzersizlerinize devam ediyorsanız ve bol bol uykunuza dikkat edip kendinizi dinlendirdiğiniz halde bunun etkilerini teraziye yansıtamıyorsanız bazı problemler var demektir. Sizin hatanız olmadığı halde inatçı kilolarla baş etmek adına elinizden bir şey gelmiyorsa durgun bir metabolizmaya sahipsiniz demektir.

Metabolizma, vücudunuzun kalp atışı, beyin fonksiyonu ve nefes alma gibi temel işlemler esnasında enerji yakma sürecinden geçer. Metabolizma her aşamada yakıt için yiyecek yaktığından dolayı hızlı bir metabolizmaya sahip olanlar istedikleri her şeyi dilediklerince yiyip içerek kilo almazlar ancak yavaş metabolizma da kendi kilolarını korumak adına daha da çok çaba sarf ederler.

Bu durumlardan herhangi birine maruz kalmanız durumunda tiroit testinizi yaptırmak için mutlaka doktorunuza başvurarak hipotiroidizm veya metabolizmanızın yavaş çalışmasından direk sorunlu olan tiroidin yetersiz çalıştığını sizde anlayabileceksiniz.

Yavaş Metabolizmanın Belirtileri Nelerdir?

Kilo Almak

Yavaş çalışan bir metabolizmanın en büyük belirtilerinden biri kilo almaktır. Bu durumda yediklerinize her zaman dikkat ederek düzenli bir egzersiz yapmanız gerekir. Bu halde iştahımızın çok açık olduğunu görebiliriz. Bazen kilo aldığımızı bile fark etmeyiz. Yavaş metabolizma bunun en önemli belirtilerindendir.

Kilo Verme Konusunda Güçlük Çekmek

Yavaş metabolizma kilo almayı beraberinde getirdiği gibi kalori takibi ve özenle egzersiz yapmış olsanız bile siz bu durumdan zor kurtulabilirsiniz. Dengeli veya kısıtlı bir diyet takip etseniz bile bu yetersiz kaldığınızı gösterebilir.

Sürekli Yorgun Olmak

Vücudunuzun daha yavaş bir şekilde enerji yakması durumunda bununla beraber kendinizi daha da yorgun hissedebilirsiniz.

Kuru Cilde Sahip Olmak

Metabolizma yavaş çalıştığında hücreleriniz olması gereken kadar aktif değilken doğru kan miktarı ve bununla birlikte hayati besin maddeleri parlaklığını yitirecektir.

Kırılgan Tırnaklara Sahip Olmak

Vücudunuz tarafından emilen besin eksikliği yüzünden tırnaklarınızda bazı değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. Bununla beraber kırılgan tırnaklar ve tırnaklarınızın incelmesi gösterilebilir.

Saçların Seyrekleşmesi

Cildinizi ve tırnaklarınızı etkileyen süreç saçlarınızı da etkisi altına alabilir. Yavaş bir metabolizma, saçınızın yetişme ve yenilenme kabiliyetini etkileyebilir.

Sık Sık Baş Ağrısına Maruz Kalmak

Tiroidinizin yeterince aktif olmaması nedeni ile yaşayacağınız tiroit hormonu eksikliği, baş ağrısı ve migreni oldukça etkiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu