1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer? Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Ve Kimyasal Tedavi Yöntemleri
Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer? Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Ve Kimyasal Tedavi Yöntemleri

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer? Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Ve Kimyasal Tedavi Yöntemleri

A+A-

Yaşlılık lekeleri için yapılan tedaviler; lazer, yoğun atımlı ışık terapisi, kimyasal peeling, dermabrazyon, donma ve bazı ilaçların kullanımını içerir. Evde yapılan doğal ilaçlar ise limon suyu, yoğurt, aloe vera, papaya gibi lekelere yan etkileri olmayan tüm doğal bileşenlerin kullanımı nedeniyle etkili ve güvenli olduğu düşünülen doğal yöntemler vardır.

Yaşlılık lekeleri veya karaciğer lekeleri olarak bilinen lekeler, cildiniz üzerinde küçük, pigmentli bölgelerdir. Öncelikle cildinizin güneşe maruz kalan bölgelerinde yüz, eller, omuzlar ve kollar gibi yerlerde görülür, bu yüzden güneş lentijinleri de denir. Bu lekeler, 40 yaşın üzerinde olanlarda yaygındır, ancak UV ışınlarına, genetiğe ve yaşlanmaya aşırı maruz kalma nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kanser şüphesi taşısa da, çoğunlukla zararsızdır ve tedaviye ihtiyaçları yoktur.

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer? Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Ve Kimyasal Tedavi Yöntemleri

Yaşlılık Lekeleri İçin Tıbbi tedaviler

Yaşlılık lekelerini hafifletmek veya kaldırmak için çok sayıda tıbbi tedavi vardır. Yaşlanma lekelerine neden olan pigment, epidermisin tabanında (cildin en üst katmanı) bulunur, bu da herhangi bir tedavi için bu katmana nüfuz etmeyi gerekli kılar. İşte yaşlılık lekeleri için sıkça uygulanan bazı tedaviler:

Lazer ve Yoğun Atımlı Işık Terapisi

Bu terapi, melanin üreten hücreleri cildin yüzeyine zarar vermeden yok etmeye çalışır. Bu tedavi, yaşlılık lekelerini yok etmek için birden fazla seans gerektiriyor. Lazer Terapisinin, cildin hafif renk bozulması gibi birkaç yan etkisi vardır.

İlaçlar

Tıbbi tedavi, tek başına veya retinoid ile kombinasyon halinde kullanılan ağartma kremlerinin kullanımını içerir. Hafif steroidler tedavide de kullanılabilir, çünkü birkaç ay boyunca leke çıkarmaya yardımcı olurlar.

Kimyasal Peeling

Bu işlem, cildin en dış tabakasını yakan bir asitin uygulanmasıyla yaşlılık lekelerini geçirir. Tedaviden sonra, yanık cilt değişir ve yerine pürüzsüz bir cilt gelir.

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer? Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Ve Kimyasal Tedavi Yöntemleri

Donma (Kriyoterapi)

Bu tedavide yaşlılık lekelerine sıvı azot uygulanır. Bu, fazladan pigmenti yok eder ve böylece cildin lekelerden kurtulmasına yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, donmanın hafif kalıcı bir yara izi veya renk değişikliği riski oluşturabileceğidir.

Dermabrazyon

Dermabrazyon, bir fırçanın cildinizin yüzeyinde hızla döndürülmesi işlemidir. Derinin üst tabakasını çıkarır ve yerinde yeni bir deri tabakası oluşturur. Ciltte geçici kızarıklık veya kabuk oluşumuna neden olabilir.

Dermatologlar tarafından yaşlılık lekelerinin çıkarılması veya azaltılması için önerilen tıbbi tedaviler etkilidir, ancak bazen istenmeyen yan etkiler olabilir. Bunun nedeni tedavilerin bir şekilde sağlığınıza zararlı olabilecek kimyasallar kullanılarak yapılmasıdır. Neyse ki, yaşlılık lekelerini azalttığı ya da ortadan kaldırdığı bilinen bazı ev ilaçları da var. Yalnızca tedavisi biraz daha fazla zaman alabilir ancak hiçbir yan etkisi yoktur ve maliyeti oldukça düşüktür.

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer? Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Ve Kimyasal Tedavi Yöntemleri

Yaşlılık Lekeleri için Doğal Çözümler

İstenmeyen lekelerden kurtulmak için kanıtlanmış bazı ev çözüm seçeneklerine bir göz atalım:

Limon Suyu ve Yoğurt

Hem limon suyu hem de yoğurt, yaşlılık lekelerini hafifletmeye yardımcı olduklarından ağartma maddesi görevi görür. Limonun sitrik asit, antioksidanlar vb. Gibi diğer özellikleri de karanlık noktaların solmasına yardımcı olur.

Hintyağı

Yaşlılık lekeleri bazen sert olabilir. Aynı durum sizin için geçerliyse, birkaç ay boyunca düzenli olarak lekelere günde iki kez hint yağı uygulayın. Dokunun pürüzsüz hale geldiğini ve görünüşünde de belirgin bir gelişme göreceksiniz.

Soğan ve Elma Sirkesi

Soğan yaşlılık lekeleri için iyi bir çaredir. Bir soğanı rendeleyin ve süzgeç yardımı ile bir kâseye boşaltın. Buna eşit miktarda elma sirkesini karıştırın ve bir pamuklu çubukla lekelerin üzerine uygulayın. Bu yöntem kesinlikle yaşlılık lekelerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Aloe Vera

Aloe veranın, yanıklar ve izler gibi dermatolojik rahatsızlıkların tedavisinde büyük potansiyele sahip olduğu bulunmuştur. Aloe veradan elde edilen jel tedavi etmek için doğrudan etkilenen bölgelere sürülebilir.

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer? Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Ve Kimyasal Tedavi Yöntemleri

Yaban turpu

Yaban turpu kullanımı yaşlılık lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Turp suyunu bir kapta sütle 20-30 dakika süreyle bekletin ve daha sonra lekeler üzerinde karışımı uygulayın. Antioksidanlar ve diğer uçucu bileşiklerdeki zenginliği nedeniyle, lekelerin görünümü hızla kaybolur.

Zeytinyağı ve Sirke

Yaşlılık lekelerini silmek için zeytinyağı ve sirke karışımı kullanılabilir. Bu karışım, uygulamasından sonraki yarım saat içerisinde su ile yıkanmalıdır.

Papaya

Lekeler üzerine papaya püresi sürülebilir. Uygulamadan 15-20 dakika sonra yıkayınız. Bu çözümün günlük kullanımı maksimum sonuç alınmasına yardımcı olur.

Portakal Suyu ve Elma Sirkesi

2 ila 3 kaşık portakal suyuna yarım kaşık elma sirkesi ekleyin. Bu karışım lekelere yaklaşık bir ay uygulanırsa, gözle görülür bir sonuç bekleyebilirsiniz.

Ayran ve Domates

Ayran ve domateste asit varlığından dolayı yaşlılık lekelerinin giderilmesinde çok faydalı oldukları kanıtlanmıştır. Sadece bu değil, aynı zamanda etkili bir temizleyici gibi davranırlar.

Karpuz

Antioksidan ve C vitamini bakımından zengin olan karpuzu, yaşlılık lekelerine sürtülmesi durumunda iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Sarımsak

Sarımsağın yaşlılık lekelerinin tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer? Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Ve Kimyasal Tedavi Yöntemleri

Salatalık suyu

Salatalığın organik bileşiklerinin ağartma özellikleri, yaşlılık lekelerini azaltarak cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Karahindiba

Karahindiba kökü, cilt sorunlarını tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Yaşlılık lekeleri, bu güçlü bitkinin her gün tüketilmesiyle de etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Turp, Sirke, Limon Suyu ve Biberiye Yağı

Etkilenen bölgeye bir miktar limon suyu, turp suyu,  biberiye yağı ve sirke uygulanır. Bu karışım cildi temizler, aynı zamanda parlatır.

Gül Suyu ve Sandal Tozu

Gül suyu ve sandal tozunu karıştırın ve etkilenen alanlara uygulayın. Bir süre kurumasını bekleyin ve ardından suyla yıkayın.

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer? Yaşlılık Lekeleri İçin Doğal Ve Kimyasal Tedavi Yöntemleri

Yaşlılık Lekelerini Önlemek İçin Ne Yapımalıdır?

Cildinizde yaşlılık lekelerinin oluşmasını önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz:

Gölge: Gölgede kalan kişiler güneş ışığına maruz kalanlar kadar yaşlılık lekelerinden muzdarip olmazlar. Bu nedenle, cildinizin fazla UV ışınlarına maruz kalmasını önleyin.

Cildin Korunması: Yaşlılık lekelerine eğilimli olan kişilerin, güneş altındayken güneşten koruyucu kremler ve giysilerle korunması gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.