Yaşlandırma uygulaması FaceApp’ın sahtesi cihazlara reklam yazılımı bulaştırıyor

Son günlerde dünya genelinde oldukça popüler hale gelen yaşlandırma uygulaması FaceApp hakkında yeni bir tehlike daha ortaya çıktı. FaceApp uygulamasının sertifikalı bir sürümü gibi görünerek kullanıcıları kandıran sahte bir uygulama tespit edildiği ve bu uygulamanın cihazlara zararlı reklam yazılımı bulaştırdığı belirtildi.

19.07.2019 - 17:23
19.07.2019 - 18:43
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Kaspersky tarafından yapılan açıklamada yaşlandırma uygulaması FaceApp’in sertifikalı bir sürümü gibi görünerek kullanıcıları kandıran sahte bir uygulamanın olduğu belirtildi. Uygulama kullanıcıların cihazlarına MobiDash adlı zararlı bir reklam yazılımı bulaştırıyor. Resmi olmayan kaynaklardan indirilen bu uygulama daha sonra sahte bir hata mesajı veriyor ve siliniyor.

500 kullanıcı sorun yaşadı

Uygulama silinse de zararlı modelleri kullanıcıların cihazında kalmaya devam ediyor ve reklam gösteriyor. Kaspersky tarafından yapılan açıklamaya göre son 2 gün içerisinde 500’e yakın kullanıcı aynı sorunla karşılaştı. 7 Temmuz tarihinde bu zararlı uygulama hakkında ilk tespitler yapılırken yaklaşık 800 adet modül sürümü tanımlandı. Bu tehdidin virüs olmadığı belirtilirken Kaspersky ürünleri tarafından “HEUR:AdWare.AndroidOS.Mobidash” olarak tespit edildi.

Uygulamaları resmi kaynaklardan indirin

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Igor Golovin, yaptığı açıklamada MobiDash’in arkasında bulunan kişilerin reklam yazılımı modüllerini genellikle popüler uygulama ve hizmetler gibi görünen uygulamaların içinde sakladığını belirtti. Sahte FaceApp uygulamasından ilk birkaç gün içerisinde yüzlerce kişiye etkilediğini belirten Golovin, akıllı telefon kullanıcılarının resmi olmayan kaynaklardan uygulama indirmemeleri yönünde uyardı.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim