Sağlık

Yaşlanmaya Neden Olan Yiyecekler

İçeriğini bildiğimiz ya da bilmediğimiz pek çok yiyeceğe hayatımızda yer veriyoruz. Ancak beslenme için tercih ettiğimiz ürünlerden faydaların yanı sıra ciddi zararlar da alabiliyoruz. Yaşlandıran yiyecekler hakkında daha detaylı bilgi almak içinse aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Öncelikle tükettiğimiz besinlerin bizi yaşlandırmasıyla kan şekeri değeri arasındaki ilişkiyi anlamak bizleri çok daha bilinçli kılacaktır. Bedenimizde ve cildimizde yaşlanmaya yol açan besinler genelde kan şekerini hızlı şekilde yükselten besin gruplarındadır. Peki bu besinler nelerdir?

Şeker

Hücreleri daha hızlı yaşlandıran temel besinlerin başında tüketilen rafine şekerler geliyor. Bu sanayi ürünü şekerler vücudun metabolik dengesini bozmakta ve karın çevresinde bölgesel yağlanmaya neden olmaktadır. Şekerin kendisi gibi içine girdiği hazır yiyecekler de aynı riskleri taşımaktadır.

Hamur İşleri

Hamur işlerinin içerisinde bulunan şeker ve doymuş yağlar, kan şekerinde ani yükselişe ve buna bağlı metabolizmada yavaşlamaya neden olmaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasıysa vücudun genel olarak yaşlanma sürecini hızlandırır.

Yaşlanmaya Neden Olan Yiyecekler

Doymuş Yağlar

İç yağ, margarin, tereyağı gibi doymuş yağ türleri vücuttaki toksin birikimini artırmakta ve dokulardaki yağ birikimi organların yavaşlayarak çalışıp yaşlanmasına sebep olmaktadır. Tüm bu yağların yerine cilde faydalarıyla bildiğimiz zeytinyağını tüketmek çok daha akıllıca olacaktır.

Tuz

Tuz tüketmek vücudun su atılmasında sorunlar meydana getirir ve genel olarak bilindiği gibi ödem oluşumunun temel nedenlerindendir. Cildin yaşlanmasında tuz, bu şekilde en önemli etmenlerden biri haline gelir.

Asitli Yiyecekler

Asitli içecek türlerinin içerisinde bulunan basit şeker türevleri, kan dengesinin bozulup vücudun asidik değerinin artmasına ve iç organların bu asidik etkiyle birlikte hasar görmesine neden olur. Kalsiyum emiliminde anormal artış ve yağ birikimi de diğer yan etkiler arasındadır.

Kızartmalar

Hali hazırda oldukça zararlı olan yağlar, ısıya uzun süre maruz kaldığında kanserojen etki gösterir ve kızartmanın yaşlanma üzerindeki etkileri hayati boyuta ulaşır.

Alkollü İçecekler

Alkollü içecekler yüksek maya ve şeker içeriği nedeniyle glisemik endeksi yükselterek yaşlandırıcı etkiler gösterir. Vücut için büyük öneme sahip olan suyun ön plana çıkarılması ve özellikle kokteyl gibi şeker ilavesi içeren alkollü içecekler başta olmak üzere tüm alkol türlerinden uzak durmak gereklidir.

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıklarımız:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu